MojAndroid

Podvody sú už bohužiaľ tradičnou súčasťou slovenského internetu a podvodníci sa pri nich neboja zneužiť aj meno známych osobnosti a spoločnosti. V najnovšou prípade, na ktorý upozornila Polícia SR na svojom facebookovom profile, bolo zneužité meno spoločnosti Lidl.

Podvodníci lákajú na výhru v súťaži pri  príležitosti 50. výročí spoločnosti Lidl

Podľa informácií polície sa prostredníctvom WhatsAppu šíri scam s url odkazom, ktorý upozorňuje na 50. výročie spoločnosti Lidl. V skutočnosti bude spoločnosť sláviť 50. výročie až o 2 roky. Keď používateľ WhatsAppu klikne na odkaz v správe, tak je presmerovaný na externú stránku. Podvodná stránka síce môže budiť dojem, že patrí spoločnosti Lidl, ale nie je tomu tak.

Na stránke je následne vyzvaný, aby sa zapojili do súťaže, ktorá má taktiež vyvolať pocit, že je pod záštitou spoločnosti Lidl. Spoločnosť Lidl Slovensko na svojej oficiálnej facebookovej stránke pripomína, že svoje súťaže naďalej komunikuje iba tradičnou cestou, to znamená cez ich oficiálny fanúšikovský profil alebo na ich webe www.lidl.sk. Po zapojení sa do žrebovania uvidí obeť notifikáciu, ktorá ju informuje o tom, že sa stala šťastným výhercom.

Následne ju systém vyzve, aby sa o tento úspech podelila s ďalšími priateľmi na WhatsAppe. V opačnom prípade si neodomkne výhru. V poslednom kroku ju stránka vyzve k stiahnutiu aplikácie. Práve toto je najnebezpečnejšia časť podvodu. Zatiaľ čo spamovanie kontaktov kvôli výhre je len otravné, tak stiahnutá aplikácia môže aktívne sledovať aktivitu v smartfóne obete. Zároveň môže získať aj oprávnenia, ktorými môže prevziať kontrolu nad jej smartfónom.

Ak ste jednou z obetí, tak postupujte podľa nasledujúcich krokov

V prípade, ak ste jednou z obeti a aplikáciu ste si už stiahli do svojho zariadenia, tak by ste ju mali okamžite odstrániť. Pre istotu si tiež skontrolujte stav peňazí na vašom bankovom účte. Pokiaľ zistíte, že ste prišli o peniaze na vašom účte, kontaktujte vašu banku pre zablokovanie karty a choďte aj na políciu.

Náš tip
Tieto hry budú tento rok konkurenciou pre populárny Fortnite

 

 

25.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+