MojAndroid

Operačný systém Android dnes používajú rôzni výrobcovia spotrebnej elektroniky. Aby sa mohli na trhu odlíšiť od konkurencie, každý z nich do systému primieša kúsok zo svojej kuchyne. Vzhľad a používanie systému si takto prispôsobujú a snažia sa, aby ste si na takúto ich nadstavbu nad Androidom zvykli.

OnePlus 6
OnePlus 6

Marketing skrátka nepustí, treba sa odlíšiť. Preto má Samsung svoju nadstavbu One UI, Huawei svoju EMUI alebo Oppo svoj ColorOS. Sú aj výrobcovia, ktorí na trh dodávajú zariadenia s čistým Androidom, resp. sa snažia o čo najmenej úprav. Je tu aj jeden taký, ktorý dokázal čistému Androidu dopriať viacej vzduchu. Možno preto názov OxygenOS?.

Kúpiť OnePlus 7T Pro za najlepšiu cenu na Slovensku

OxygenOS

Ak sa vám do rúk už niekedy dostalo zariadenie od spoločnosti OnePlus, určite ste už videli ich vlastný OxygenOS. Ide v podstate o čistý Android systém so šikovnými úpravami, ktorými by sa mohol inšpirovať aj samotný Google. Osobne som prešiel už troma generáciami zariadení od OnePlus a najnovšie to vidím aj na ďalšiu. Už čoskoro bude predstavený nový OnePlus 8. Nižšie som vybral pár zaujímavostí z OxygenOS, ktorými si ma OnePlus získal.

Zohnať na recenziu smartfón značky OnePlus nie je jednoduché. OnePlus na našom trhu nemá oficiálne zastúpenie. Všetky naše recenzie modelov tohto výrobcu sme zverejnili len preto, lebo si tieto zariadenia niekto z redaktorov sám zakúpi. Na našom webe si tak môžete prečítať tieto recenzie:

Rýchle aktualizácie aj vďaka komunite

Rýchlosť a množstvo aktualizácií pri OxygenOS je v skutku úžasné. Pravidelné bezpečnostné záplaty sú dokonca na úrovni Pixel zariadení od Googlu. Aj keď sú nové zariadenia od výrobcov pred ich predstavením dostatočne testované, často sa po ich uvedení na trh stretávame s občasnými problémami. OnePlus dokáže sťažnosti svojich zákazníkov rýchlo zachytávať a prostredníctvom aktualizácií aj včas riešiť.

Na všetko hlavné mu poslúži používateľská komunita. Oficiálne fórum prináša množstvo diskutujúcich, medzi ktorými môžete často nájsť aj samotných pracovníkov z OnePlus. Majú svoje vlastné príspevky, kde zhromažďujú podnety a pravidelne informujú o novinkách alebo opravách v najbližšej aktualizácii. Tu jednoznačne platí, že na vylepšeniach OxygenOS sa podieľajú vo veľkej miere samotní používatelia.

OnePlus 7T skener odtlackov odomykanie
OnePlus 7T

Uzamknutie aplikácií a Zen mód

V dnešnom svete plnom GDPR si môžete zvoliť aplikácie, ktoré si zablokujete či už heslom alebo odtlačkom prsta. OnePlus ich vie aj šikovne skryť z hlavného menu aplikácií. Na túto funkcionalitu síce nájdete aj množstvo aplikácií tretích strán, ale je pekné to vidieť priamo v základe systému.

Tzv. Zen mód je funkcionalita, ktorá vás má vytrhnúť z neustáleho používania vášho smartfónu. Aktivuje sa priamo v hlavnej lište stlačením ikony. Po jej aktivácii si môžte zvoliť dĺžku trvania Zen módu na 20, 30, 40 alebo 60 minút. Smartfón tak prejde do fázy hlbokého spánku a vy počas tejto doby nemôžte otvárať aplikácie, posielať správy alebo meniť nastavenia. Čo môžete, je telefonovať, prijímať hovory alebo fotografovať. Fotografie si ale prezerať nemôžete.

Google Assistant Ambient mód

Ako som už spomenul, rýchlosť aktualizácií a neustále vylepšenia sú pre spoločnosť OnePlus srdcu vlastné. Jednou z nich je aj príchod Ambietného módu pre Google Assistanta. Túto funkciu spoznáte, ak už vlastníte niektoré z Google zariadení, ako napr. Nest Hub alebo Nest Hub Max. Po pripojení smartfónu k nabíjačke sa zobrazí prostredie, kde môžte vidieť vaše najčastejšie príkazy pre Google Assistenta, ikony s notifkáciami, ovládanie vašej inteligentnej domácnosti alebo percentuálne nabitie batérie. Veľkou škodou je už len neprítomnosť bezdrôtového nabíjania v zariadeniach OnePlus. S príchodom avizovaného OnePlus 8 by sa to konečne mohlo zmeniť.

OnePlus launcher

Narozdiel od iných továrenských launcherov vám OnePlus dopraje viacero možností prispôsobenia si používateľského prostredia podľa vašich predstáv. Pri iných značkách som automaticky ako prvé zvykol inštalovať Nova Launcher. Pri OnePlus to už nie je potrebné. Vstavaný launcher vám umožní prispôsobiť si veľkosť ikon, ich rozloženie, tvar alebo spôsob zobrazenia. Samozrejmosťou je aj dvojité poklepanie pre prebudenie telefónu alebo pre jeho uspatie.

OnePlus 5T
OnePlus 5T

Optimalizované nabíjanie

Skvelá funkcia na zlepšenie životnosti vašej batérie. Zatiaľ je dostupná len v beta verzii, ale čoskoro sa počíta s jej plošným nasadením. Všetci to poznáme. Večer si idete ľahnúť a napojíte váš smartfón na nabíjačku, aby ste boli ráno stopercentne pripravení. Týmto spôsobom je telefón väčšinu času počas vášho spánku plne nabitý a čaká, kým ho ráno odpojíte. Batéria je tak vystavovaná väčšej náročnosti a teplu po dlhšiu dobu.

OnePlus prichádza s riešením, kedy batériu nabije na 80 % kapacity. Zvyšných 20 % dobije napr. 100 minút pred tým, ako sa zobudíte. Informácie o dĺžke vášho spánku môže čerpať z nastaveného budíka alebo pomocou umelej inteligencie, ktorá bude monitorovať vaše spánkové návyky.

Viacero vychytávok a skvelá optimalizácia

Oxygen OS je určite veľkou prednosťou smartfónov OnePlus. Samozrejme, Google všetky svoje vychytávky smeruje primárne do Pixel zariadení, ale to neznamená, že všetko ostatné je automaticky druhá trieda. Ak patríte medzi tých, ktorí túžia po skvelom zariadení s nadupanými špecifikáciami, rýchlym systémom bez zbytočných predinštalovaných aplikácií a s pravidelnými akutalizáciami, OnePlus je určite pre vás.

A ak by aj niečo nebolo ako má byť, komunita vás stále počúva. Samotný slogan spoločnosti znie “Never Settle” alebo v preklade niečo ako nikdy sa neuspokojte, stále napredujte. Sám som zvedavý, aké vylepšenia prinesie OnePlus 8. Ale o tom, až nabudúce.

Náš tip
Google Nest Hub ako mozog smart home | Skúsenosti po roku používania

22.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+