MojAndroid

OnePlus od svojho založenia prešiel dlhú cestu, počas ktorej sme boli svedkami jeho postupného vzostupu. Vďačiť môže za to najmä svojim zariadeniam, ktoré poskytujú skvelý pomer ceny a výkonu. Aj tento rok spoločnosť prichádza so smartfónom, ktorý sa profiluje ako zabijak vlajkových lodí. To je označenie, na ktoré sme si zvykli už pri jeho predchodcoch. Nový OnePlus 5  má však už pomerne silnú konkurenciu od výrobcov, ako sú Huawei, Honor, či veľmi dobre známy Xiaomi. Oplatí sa jeho kúpa? Na túto otázku sa vám pokúsime odpovedať v našej recenzii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Unboxing

OnePlus 5 prichádza zabalený v tradičnej krabici, ktorá pripomína tie, ktoré sme mohli nájsť aj u jeho predchodcov. V nej okrem samotného smartfónu nájdete aj rýchlu nabíjačku Dash a červený káblik s USB C konektorom. Samotné balenie potom ukrýva už len niekoľko brožúrok a nástroj na vyberanie SIM slotu. To je všetko. Žiadne slúchadlá ani nič podobné tu nehľadajte. Jediné, čo je nadštandard je už nalepená fólia na displeji smartfónu. Čo presne v krabici nájdete, si môžete pozrieť aj v našom unboxing videu.

Konštrukcia: Kvalitný kus kovu

Už pri OnePlus 3 a OnePlus 3T sme si si zvykli na výborné konštrukčne spracovanie a inak tomu nie je ani teraz pri OnePlus 5. Smartfón je totižto takmer celý vyrobený z kovu, ktorý sa len tak nepoškriabe a nepoškodí. Samozrejme, pri prípadných pádoch na zem musíte rátať s odreninami a inými poškodeniami, no inak by kovová unibody konštrukcia mala toho zniesť naozaj veľa, čo dokazujú aj viaceré testy odolnosti.

Prednú stranu chráni po bokoch mierne zaoblené odolné sklo Gorilla Glass 5. To by oproti iným sklám malo byť odolnejšie najmä proti pádom. Samozrejme, nejde o nezničiteľné riešenie a stále ide o najkrehkejšiu časť celého smartfónu. Dobrou správou je, že spoločnosť aj napriek použitiu takéhoto materiálu aplikovala na displej ochrannú fóliu, ktorá zabráni prípadným škrabancom. Tú samozrejme môžete kedykoľvek dať dole alebo ju vymeniť za inú. Jej nalepenie od výroby totižto nemusí byť vždy 100%-né, čoho dôkazom bol aj náš OnePlus 5 (fólia sa na hornej strane trochu odliepala).

OnePlus 5 sa nám inak počas používania veľmi zapáčil. Prisudzujeme to najmä pomerne kompaktnej konštrukcii, ktorá aj napriek veľkému 5,5-palcovému displeju ostáva vďaka konštrukčnému prevedeniu so zaoblenými hranami, veľmi dobre ovládateľná. Prekvapením je aj pomerne nízka hmotnosť 153 gramov, čo je na túto veľkostnú kategóriu skutočne nadpriemerne dobrá hodnota. Napríklad taký iPhone 7 Plus s rovnako veľkým displejom, váži až 188 gramov.

Čo sa týka rozloženia prvkov, nekoná sa tu žiadne veľké prekvapenie. Prednej strane dominuje veľký displej, nad ktorým sa nachádza selfie kamera, telefónny reproduktor a taktiež niekoľko ďalších senzorov. Pod ním sú situované domovské Home tlačidlo, fungujúce aj ako veľmi rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov, či dvojica kapacitných tlačidiel s funkciami návratu späť a multitaskingu. V nastaveniach môžete ich funkcie jednoducho vymeniť alebo im dokonca priradiť ďalšie akcie pre dlhé a dvojité stlačenie.

Zadná strana je veľmi elegantná a pôsobí minimalistickým dojmom. Jej hlavnou dominantou je mierne vyčnievajúci modul duálneho fotoaparátu. Ten dopĺňa už len LED blesk a vygravírované logo spoločnosti. Po bokoch zariadenia nájdete napravo slot pre dvojicu nano SIM kariet (smartfón je typu dual SIM), ako aj tlačidlo zapnutia. Naľavo je to zas dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a jeden špeciálny trojpolohový prepínač. Ten slúži na rýchle prepínanie sa medzi rôznymi režimami – hlasným, tichým a nerušiť. Každá z polôh ponúka aj niekoľko dodatočných nastavení. Spodná hrana sa stala domovom pre hlasný reproduktor, USB C konektor a 3,5 mm audio jack.

OnePlus 5 ako celok hodnotíme na výbornú. Ponúka totiž kvalitné konštrukčné spracovanie, pekný a elegantný dizajn bez výstrelkov a taktiež prémiové materiály ako kov a odolné sklo Gorilla Glass 5. Vzhľadom na cenu mu teda skutočne nemáme až tak čo vytknúť. Jediné, čo nám trochu chýbalo je aspoň čiastočná odolnosť voči vode. Subjektívne sa nám v čiernom prevedení zdá byť dizajnové spracovanie aj trochu fádne a nenápadné – najmä pri pohľade na prednú stranu. Oveľa viac by sa nám páčila farebná kombinácia, ktorú výrobca použil napríklad pri OnePlus 3.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
13.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+