MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Oxygen OS

OnePlus je už dávnejšie oddaný systému, ktorý viac-menej kopíruje ten, ktorý sa nachádza aj v zariadeniach od Googlu. Minimálne po dizajnovej stránke je tzv. Oxygen OS veľmi podobný s čistým Androidom, ktorý sa nachádza aj na smartfónoch Pixel. A práve to sa nám na OnePlus 5 veľmi páči. Nenájdete tu žiadne zbytočnosti ani dizajnové výstrelky, ktoré by znepríjemňovali používanie alebo by zariadenie dokonca spomaľovali. Práve naopak, systém je odladený veľmi dobre a patrí medzi tie najrýchlejšie.

Launcher, notifikačná lišta, ale aj veľa ďalších aplikácií tak preberá výzor material dizajnu od Googlu. OnePlus to ale dopĺňa o niekoľko vlastných funkcií a nastavení. Nechýba teda napríklad ovládanie pomocou gest (stlmenie zvonenia preklopením, vytvorenie snímky obrazovky troma prstami, prebudenie dvojitým poklepaním, ovládanie prehrávania hudby). Okrem preddefinovaných funkcií môžete niekoľkým “voľným” gestám priradiť aj vlastné.

Vhod príde aj nastavenie zobrazenia notifikačného panelu – stavového riadku. Tu môžete meniť štýl batérie, či zobrazenie jej kapacity v percentách. Okrem toho sa dá zapnúť aj zobrazenie rýchlosti siete, času a spravovať jednotlivé ikony. Notifikačnú lištu tak máte viac-menej priamo pod svojou kontrolou a len vy si zvolíte, ktoré ikony sa tu majú alebo nemajú zobrazovať.

Samozrejmosťou sú aj natívne funkcie Androidu Nougat, ktorý podporuje rýchle prepínanie medzi dvoma aplikáciami, či prácu s aplikáciami v dvoch oknách. To je ale viac-menej všetko, čo by stálo za zmienku.

Fotoaparát: Rozhodne zaujme

Fotoaparát OnePlus 5 nepochybne patrí medzi tie najlepšie na trhu. Na absolútnu špičku v podobe smartfónov HTC U11 či Samsung Galaxy S8 má však ešte čo dobiehať. A aj keď pri dobrom svetle sa im minimálne vyrovná, s klesajúcou intenzitou a zhoršujúcimi sa podmienkami tu už rozdiel nájdete. Každopádne, vo svojej cenovej kategórii patrí OnePlus 5 určite do lepšieho priemeru a kvalitou sa môže porovnávať napríklad s Honorom 9. To platí o fotografiách aj videu.

Samotný fotoaparát ponúka veľmi prehľadné a jednoduché prostredie, ktoré neoplýva práve množstvom funkcií. Nájdete tu teda iba základný režim pre automatické fotenie, režim fotenia s rozmazaným pozadím, či videorežim, v ktorom sa dá nahrávať v maximálnom rozlíšení 4K. Pre skúsenejších je k dispozícii aj profesionálny režim, v ktorom si ISO, rýchlosť uzávierky, zaostrenie korigujete manuálne (podporované je aj fotenie do RAW).

Nedostatkom, ktorý nám pri fotení aj natáčaní videa chýbal, je absencia optickej stabilizácie. Tú je cítiť najmä pri slabších svetelných podmienkach. Pri natáčaní videa je kompenzovaná elektronickou stabilizáciou obrazu. OnePlus ju podporuje pre rozlíšenie 1080p aj 4K a svoju prácu odvádza veľmi dobre. V niektorých situáciách je však zjavné, že softvérová stabilizácia nestíha a objavuje sa nepríjemný efekt rozmazania. Kvalita videa patrí do priemeru triedy.

Čo sa nám pri fotoaparáte páčilo je dostatočne veľké rozlíšenie 16 Mpix, ktoré poskytuje dostatok detailov aj pri prezeraní fotografií na väčšom displeji, či pri orezoch. Vďaka druhému snímaču viete robiť aj fotky s pekným bokeh efektom, aj keď tu si tiež musíte zvyknúť na to, že nie je dokonalý a len málokedy sa podarí snímka, ktorá je bez chyby. Podobne ako aj na iných smartfónoch s duálnym fotoaparátom – pri fotení nie je bokeh 100%-ný a nie je tak prirodzený, ako pri fotení s normálnym objektívom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
13.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+