MojAndroid

Pojem inteligentná domácnosť sa v našich končinách začína pomaly ale isto udomácňovať. Zariadenia na trhu pribúdajú a v bytoch či domoch sa to zapĺňa senzormi a kamerami od rôznych výrobcov. Aby toho nebolo málo, všetko sa dá pri mierne pokročilej angličtine ovládať pomocou hlasových asistentov. Určitým centrom, alebo tzv. “hubom” mojej domácnosti je už nejaký ten piatok Google Nest Hub. Nižšie sa pokúsim zhrnúť, ako sa mi s týmto novým členom domácnosti žije. Zatiaľ prezradím len toľko, že počúva, pracuje a je celkom múdry.

  • Viacero zariadení do smart domácnosti nájdete aj v našom eshope. Klikajte na eshop.mojandroid.sk a nakupujte :)
  • Každý, kto od 1.3.2020 do 31.3.2020 nakúpi na stránke eshop.mojandroid.sk, bude zaradený do žrebovania o 10 smartfónov Samsung Galaxy A10!

Elegantný dizajn pre “OK Google”

Konštrukcia Nest Hub je v skratke spojením dobre hrajúceho reproduktora a 7″ displeja. Musím sa priznať, že na fotkách vyzeral väčší. V skutočnosti sa nemusíte báť, že vám bude kdekoľvek v domácnosti prekážať. Práve naopak, svojím elegantným dizajnom je to decentný spoločník. Osobne si myslím, že tých 7″ je úplne postačujúca veľkosť. Je potrebné zdôrazniť, že nejde o plnohodnotný tablet s Android OS. O tom si ale viac povieme nižšie. Nakoľko oficiálna distribúcia tohto produktu u nás nie je, pripravte sa na používanie adaptéra v zásuvke. Áno, Nest Hub musí byť neustále pripojený v sieti. Väčšinou býva adaptér súčasťou balenia. Takmer som zabudol to hlavné. K dispozícií sú 4 farebné prevedenia – sivé, čierne, svetlo zelené a ružové. Alebo je to pieskovo hnedá farba?

Zobrazí, zahrá a preloží čo potrebujete

Možností praktického využitia Nest Hubu je nespočetne veľa. Pre mňa ako prvou bolo banálne zobrazenie času ako šetriča obrazovky. Na výber sú rôzne formáty a štýly hodín. Po prebudení displeja alebo pomocou hlasového príkazu (v anglickom jazyku) môžete zobraziť informácie o počasí alebo o vašich naplánovaných udalostiach z Google Kalendára. Ďalšou funkciou na oživenie interiéru je využitie Nest Hubu ako digitálneho foto rámčeka. Môžete si zvoliť, či sa budú zobrazovať vaše osobné fotky z Google Fotiek alebo predvolené obrazy známych umelcov či fotografie zo svetových galérií.

Praktickou funkcionalitou je aj funkcia prekladača. Napríklad po vyslovení príkazu “OK Google, be my German translator” môžete položiť Nest Hub na stôl a porozprávať sa s vaším nemeckým kolegom sediacim vedľa vás. Na displeji sa budú zobrazovať vety vašej konverzácie.  Momentálne Google takto podporuje zhruba 45 jazykov.

Ako som už spomínal, nejde o plnohodnotný Android tablet, ale o špeciálne upravený softvér pre zariadenia IoT od Google. Klasické aplikácie alebo Play Store tu budete hľadať márne. Je tu ale možnosť prehrávania videí z YouTube, a to pomocou hlasového príkazu alebo napr. zdieľania videa z telefónu. Takto si môžete napríklad zobraziť postup prípravy jedla v kuchyni. 

Nakoľko je Nest Hub spojením reproduktora a displeja, vítanou funkciou je spárovanie si vášho účtu Spotify, prípadne YouTube Music. Tu sa otvoria dvere nekonečného prehrávania hudby. Zvuk z reproduktora je na slušnej úrovni. Ak je súčasťou vašej domácnosti aj napr. starší brat Google Home Mini alebo máte v televízii Google Chromecast, môžete si vytvoriť skupinu reproduktorov a zdielať tak počúvanie hudby vo viacerých miestnostiach naraz. Ozvučíte tak celý dom, prípadne byt. Hlasitosť môžete regulovať pre jednotlivé zariadenia samostatne alebo taktiež pre celú skupinu reproduktorov.

Ovládanie domácnosti

Varíte v kuchyni a potrebujete zhasnúť svetlá v obývačke? Ležíte pred telkou a chcete vidieť kamerový obraz pred vaším domom? Prípadne je vám chladno a chcete zvýšiť teplotu v izbe? Žiadny problém. Všetko je možné ako inak pomocou hlasových príkazov alebo aj jednoduchým potiahnutím prsta z vrchu obrazovky smerom nadol. Zobrazí sa vám tak prehľad zariadení vašej inteligentnej domácnosti. Tu je ale potrebné poznamenať, že budete potrebovať inteligentné kamery, svetlá, prípadne hlavice na radiátory kompatibilné s Google Assistantom. Takto si môžte vyskladať rôzne zariadenia, ktoré budete ovládať cez Nest Hub. Ako som už spomínal v úvode, možností je veľa. Po zhruba ročnej skúsenosti môžem povedať, že takéto ovládanie je vysoko návykové. Po čase sa stane bežnou súčasťou vášho každodenného fungovania. A áno, tiež som bol na začiatku skeptický ;)

Osobne sa mi veľmi páči funkcia vytvárania si rutín, v originálnom znení Routines. Je to všeobecne nastavenie vykonania určitých príkazov za sebou po vyslovení jednej frázy. Napríklad prídete z práce domov, vyslovíte “OK Google, I am home” a automaticky sa spustí váš televízor, nastaví sa požadovaná teplota v obývačke a spustí sa Spotify na reproduktoroch. Podobne si môžete nastaviť sled udalostí pred spánkom, prípadne pri odchode z bytu, kde vám Nest Hub môže zobraziť cestu, resp. zápchy na ceste do práce a vypnúť osvetlenie v dome.

Po jednej z posledných aktualizácií pribudla do Nest Hubu aj funkcionalita priblíženia sa. Ak sa napríklad počas prehrávania hudby priblížite k Nest Hubu, automaticky sa na displeji zobrazí možnosť zastaviť skladbu, prípadne možnosť prepnúť ďalšiu skladbu. Zariadenie automaticky vie, že ste blízko, a preto vám ponúkne adekvátne možnosti ovládania. Táto novinka funguje vďaka vysielaniu vysoko frekvenčného zvuku. Pomocou algoritmov dokáže Nest Hub zistiť či ste blízko a následne tak reagovať.

Do nekonečna a ešte ďalej

Trend vývoja technológií rastie každým dňom. Blízka budúcnosť naznačuje, že tak ako v minulosti nesmel v domácnosti chýbať magnetofón prípadne HiFi veža, tak bude čoskoro jeho pevnou súčasťou centrálna jednotka ovládaná hlasom, prípadne gestami. Google Nest Hub kombinuje krásny dizajn s praktickými funkciami. Zamrzí samozrejme chýbajúca podpora slovenčiny pre Google Assistenta. Na druhej strane, je to príležitosť precvičiť si anglické či iné jazykové znalosti. V súčastnosti je v ponuke aj Google Nest Hub Max, ktorý ma väčší displej a zabudovanú Nest kameru.

Náš tip
Google Home môže byť už aj tlmočníkom, pozná aj slovenčinu

8.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+