MojAndroid

Do rúk sa mi dostali dve zariadenia inteligentnej domácnosti od výrobcu, ktorý si hovorí Shelly. Konkrétne ide o smart žiarovku a smart zásuvka. Ich výhodou je, že pre svoju funkčnosť nepotrebujú žiadnu bránu, stačí im Wi-Fi pripojenie a môžete ich ovládať – napríklad smartfónom či hlasom.

V balení oboch zariadení sa nachádza jednoduchá príručka, ktorú pravdepodobne ani nebudete potrebovať. Stačí stiahnuť aplikáciu Shelly Cloud, v ktorej všetko nastavíte. Samotná aplikácia síce nevyniká moderným dizajnom, no je prispôsobená tak, aby bol používateľský zážitok čo najlepší.

Aplikácia stavia skôr na funkčnosť než na dizajn

V základom zobrazení vidíte vaše miestnosti. Stačí ťuknúť na konkrétnu miestnosť a ak ste si do nej pridali zariadenie, vidíte ho tam. K dispozícii je skratka pre zapnutie a vypnutie. V prípade zástrčky ešte vidím aj aktuálnu spotrebu energie. Po rozkliknutí sa zobrazí omnoho viac informácií, najmä o spotrebe. Či už tej  aktuálnej, spotrebe za posledný deň, týždeň a podobne.

Skvelá vec, okamžite vidím, aký aktuálny odber majú moje elektronické zariadenia. Napríklad som zistil, že nabíjací výkon mojej kolobežky je 65 W. Výborná je aj spolupráca s Google Asistentom. V aplikácii Google Home stačí pridať svoj Shelly účet a ovládať následne môžete hlasom. Frázu “Hey Google, turn the plug on” používam dosť často. Automatické zapínanie alebo vypínanie je tiež možné nastaviť v závislosti od východu a západu slnka.

Shelly zastrcka

Doteraz som neprišiel na to, ako sa v aplikácii mažú jednotlivé miestnosti. Momentálne mám dve obývačky, pričom tá prvá jednoducho odstrániť nejde. Okrem tohto mám jedinú výhradu k dizajnu aplikácie, ktorý podľa mňa nie je hodný prelomu rokov 2019 a 2020. Dalo sa to aj krajšie. Na  druhú stranu, aspoň všetko bezproblémovo  funguje. A možno práve na to sa vývojári aplikácie  sústredili viac ako na samotný dizajn.

Shelly zastrcka

Ovládajte odkiaľkoľvek

Žiarovka je klasická, farebná. Opäť ju môžete ovládať prostredníctvom aplikácie. Tam si zvolíte farbu a intenzitu svetla. Aj tu platí, že je možné prepojenie s Google Asistentom a Google Home. Jednoducho tak mením farbu, zapínam, vypínam a podobne. Len prostredníctvom hlasových povelov. Žiadna brána nie je potrebná, všetko funguje len prostredníctvom Wi-Fi. Aj vtedy, keď nie ste doma. Chýbať samozrejme nesmie ani časovač zapnutia a vypnutia.

Shelly ziarovka

Nezaznamenal som žiadne zvláštne správanie či iné problémy. Žiarovka je bez problémov ovládateľná aj z diaľky. Ak si náhodou v priebehu dňa spomeniem, že som zabudol zhasnúť svetlo, jednoducho to skontrolujem prostredníctvom aplikácie. Alebo jednoducho poviem Google Asistentovi, nech žiarovku zhasne bez ohľadu na to či bolo rozsvietené. To isté platí aj pre smart zástrčku od Shelly.

Shelly ziarovka

Kompatibilita týchto dvoch zariadení je zaručená aj so systémom iOS od Apple. Opäť stačí stiahnuť aplikáciu, prihlásiť sa a všetko funguje. Len integrácia so Siri či Apple Homekit chýba.

Jednoduché, funkčné a lacné riešenie

Žiarovku a zástrčku od Shelly používam už asi 3 týždne a môžem ich jednoznačne odporučiť. Za príjemnú cenu ponúkajú všetko to,  čo potrebujem. Najväčšou výhodou týchto zariadení je, že fungujú samostatne. Nie je potrebné žiadne zaraidenie navyše, ktoré by slúžilo ako most. Stačí pripojiť k elektrike, prepojiť s aplikáciou a hotovo.

Verzia: 3.5.4 8bb5430
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.4 8bb5430
Aktuálna cena: Zdarma

Plusy

  • Stačí len Wi-Fi a smartfón
  • Integrácia s Google Asistentom a Google Home
  • Aplikácia pre Android aj iOS
  • Príjemná cena
  • Ovládanie je možné aj keď nie ste doma
  • Podrobný prehľad spotreby (zástrčka)
  • Po výmene smartfónu sa stačí prihlásiť do Shelly Cloud a zariadenia sú okamžite k dispozícii, nemusíte ich opäť pridávať

Mínusy

  • Aplikácia neponúka nijako atraktívne prostredie
  • Chýba slovenčina (k dispozícii je čeština)

Nakupujte v našom novom eshope a vyhrajte jeden z 10 smartfónov – eshop.mojandroid.sk

22.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+