MojAndroid

Vďaka HomeSystem.sk sme mali možnosť otestovať, ako funguje taká smart domácnosť. Samozrejme, že nešlo o kompletné riešenie, no na test sa nám podarilo získať viacero zaujímavých zariadení:

 • Homey 2.0
 • Aqara Motion Sensor
 • Aqara Wireles Switch
 • Aqara Cube
 • Aeotec MultiSensor 6
 • Fibaro Smoke Detector
 • Popp radiátorová hlavica
 • Nanoleaf Canvas

Ako riadiacu jednotku sme použili Homey v2.0. Dokáže komunikovať prostredníctvom množstva protokolov, medzi ktorými nechýba Z-Wave či Zigbee. Práve tieto dva protokoly využívajú zariadenia, ktoré sme použili na test.

Homey smart home

Za zmienku stojí najmä technológia Z-Wave s najväčším počtom kompatibilných zariadení pre smart home a najväčším počtom výrobcov.

Smart domácnosť sa má hlavne starať o náš komfort, bezpečie a úsporu. A to aj bez manuálneho zásahu. Jedným z hlavných prvkov takejto domácnosti je (okrem samotných zariadení) automatizácia. V skratke, ide o to, čo všetko majú zariadenia urobiť, ak napríklad zistia nejakú zmenu v teplote, ak odídete z domu či naopak, domov prídete a podobne. Všetko toto je možné podrobne nastaviť priamo v aplikácii. Samozrejmosťou je potom manuálna kontrola jednotlivých senzorov a ostatných zariadení prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Homey v2.0 ako mozog smart domácnosti

Ako sme už spomínali vyššie, v našom teste sme ako hlavnú riadiacu jednotku zvolili práve Homey 2.0. K nej sme následne pripojili všetky testované zariadenia. Zariadenie podporuje 7 bezdrôtových protokolov:

 • Z-Wave
 • Zigbee
 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • Infrared
 • 433 MHz
 • 868 MHz

Vďaka tomu sa dokáže prepojiť až s vyše 50 tisíc zariadeniami. Pripojenie zariadenia k smartfónu je riešené prostredníctvom aplikácie Homey. V nej následne pridávate nové zariadenia, nastavujete automatizáciu a uskutočňujete všetky úkony, ktoré so smart domácnosťou uskutočniť chcete.

Verzia: 2.8.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.8.1
Aktuálna cena: Zdarma

Pripojenie je celkom jednoduché. Najskôr nainštalujeme aplikáciu. Homey pripojíme k zdroju elektrickej energie. Aplikáciu otvoríme a vytvoríme si účet. Následne vo Wi-Fi vyhľadáme sieť, ktorú si Homey vytvorilo a pripojíme sa k nej. Posledným krokom je pripojenie Homey k domácej Wi-Fi sieti. Zadáme heslo a hotovo.

Homey smart home

 • Po prvom pripojení sa nám Homey automaticky aktualizoval na najnovšiu verziu softvéru (trvalo to asi 5 minút)

Zariadenie je celkom ľahké (ľahšie ako by ste čakali). Nožičky sú kovové a na stole sa poriadne šmýka. Obsahuje pásik, ktorý dokáže svietiť, blikať a podobne. Jeho správanie si môžete veľmi jednoducho nastaviť priamo v aplikácii. Nachádza sa tu tiež reproduktor, ktorý vás informuje o všetkých dôležitých vlastnostiach a o všetkom, čo sa so zariadením aktuálne deje. Jeho hlasitosť si tiež môžete zmeniť v nastaveniach.

 • Homey podporuje aj Google Asistenta

Vďaka podpore Google Asistenta môžete zariadenia ovládať aj hlasom. Ten však v slovenčine stále nefunguje. Pre jeho funkčnosť musíte nastaviť jazyk smartfónu na jeden z podporovaných – napríklad angličtinu.

Xiaomi produkty

Xiaomi ponúka svoje vlastné riešenie smart domácnosti aj s riadiacou jednotkou a aplikáciou Mi Home. Avšak vďaka tomu, že tieto zariadenia komunikujú cez protokol Zigbee, viete ich pripojiť aj k jednotke Homey. A v tom prípade už Xiaomi bránu nepotrebujete.

Verzia: 5.1.16
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.1.16
Aktuálna cena: Zdarma

Aqara Motion Sensor

Senzor pohybu od Xiaomi je vítanou pomôckou do smart domácnosti. Zariadenie k jednotke Homey pripojíte tak, že ho priblížite až tak, že sa obe zariadenia dotýkajú. Následne stačí v Homie tento senzor vyhľadať medzi produktmi a začne párovanie. Počas tohto procesu musíte držať tlačidlo nachádzajúce sa na pohybovom senzore.

Keď už je zariadenie spárované, upozorňuje vás na to, že bol detegovaný pohyb. Okrem toho vidíte aj informácie o aktuálnej intenzite svetla.

Xiaomi Aqara Motion Sensor pohybovy senzor

Tento senzor je naozaj maličký a na fotografiách vyzerá podstatne robustnejšie. Napájaný je klasickou plochou batériou (jej stav nabitia si tiež viete pozrieť v aplikácii). Výdrž batérie je podľa výrobcu až dva roky.

Xiaomi Aqara Motion Sensor pohybovy senzor

V balení sa nachádza aj nožička, pomocou ktorej umiestníte senzor na stenu, strop či na stôl. Fantázii sa medze nekladú. Výhodou je, že senzor dokáže zachytiť pohyb v rozsahu až 180 stupňov.

Aqara Wireless Switch

Šikovný bezdrôtový nástenný vypínač. K Homey sa pripája veľmi jednoducho. Opäť ho stačí v aplikácii vyhľadať a spustiť párovanie. Následne je potrebné podržať jedno z dvoch tlačidiel na 5 sekúnd, kým nezačnú blikať modré LED-ky. Párovanie sa spustí automaticky a po niekoľkých sekundách je dokončené.

Xiaomi wireless switch aqara

Výhodou je naozaj podarený dizajn, ktorý už neodmysliteľne k Xiaomi patrí. Tlačidlá sú veľké a ich stláčanie je tiež príjemné. Vypínač je možné nainštalovať kamkoľvek. V balení sa nachádza obojstranná páska, s ktorou to zvládne naozaj každý.

Aqara Cube

Veľmi obľúbená kocka od Xiaomi, ktorá dokáže takmer čarovať. Vy si jednoducho k všetkým možným pohybom kocky nastavíte nejakú úlohu a následne už len sledujete, ako to celé výborne funguje.

Xiaomi Aqara cube kocka

Gestá sú nasledovné:

 • Otáčanie doľava a doprava
 • Otáčanie o 90 alebo 180 stupňov
 • Potrasenie
 • Pobúchanie po kocke
 • Posúvanie
 • Spúšťanie scén na základe toho, ktorou stranou kocku položíte

Ako môžete vidieť, možností je naozaj veľa. Je len na vás, ako si konkrétne funkcie či scény nastavíte. Na začiatok to chce trochu pevných nervov, pretože to nie je najjednoduchšie.

Pripájanie je opäť rovnaké, ako v prípade ostatných zariadení. Kocka by mohla byť z trochu mäkších materiálov, dosť rýchlo sa napríklad poškriabe. Dizajnovo je ale zvládnutá na jednotku. Je nenápadná, maličká a je úplne jedno, kam ju položíte. Hanbiť sa za ňu určite nebudete.

MultiSensor 6

Kvalitný senzor 6 v 1. Jeho obrovskou výhodou je, že dokáže zastúpiť viacero senzorov, ktoré sú špecializované len na detekciu jedného. Tento zvládne až 6.

 • Pohybový senzor – 120 stupňové zorné pole a dosah 5 metrov
 • Teplotný senzor
 • Svetelný senzor
 • Senzor vlhkosti – v rozmedzí od 0 do 100 %
 • Senzor vibrácií
 • UV senzor

Zaujímavosťou je, že ako napájanie môžete použiť nielen batérie, ale aj kábel s USB konektorom. Umožňuje to meranie všetkých hodnôt v reálnom čase, keďže nemusí šetriť batériu.

Multisensor 6

Fibaro Smoke Detector

Toto zariadenie sa nám dizajnovo páčilo najviac. Je vyrobené z bieleho plastu a po obvode je kovová mriežka. Ako už názov napovedá, dokáže detegovať dym a upozorniť na to majiteľa smart domácnosti.

Fibaro smoke detektor detektor dymu

Pre párovanie s Homey je potrebné trikrát rýchlo stlačiť jediné tlačidlo, ktoré sa na zariadení nachádza.

Fibaro smoke detektor detektor dymu

Popp radiátorová hlavica

Toto zariadenie patrí medzi najpredávanejšie. A vôbec sa nečudujeme. S Homey komunikuje prostredníctvom protokolu Z-Wave. Na radiátor túto hlavicu nasadíte veľmi jednoducho. Vo vnútri sa nachádza motorček, ktorý ovláda ventil radiátora.

Popp radiatorova hlavica

Teplotu je možné nastaviť manuálne pomocou tlačidiel alebo prostredníctvom smartfónu a aplikácie. Chýbať nesmie ani displej, ktorý zobrazuje nastavenú teplotu. Hlavica nie je online stále. Pripája sa približne každých 5 minút. Dôvodom je šetrenie energie batérie.

Nanoleaf Canvas

Z testovacích zariadení nás samozrejme najviac zaujali tieto svetelné panely. Je ich 9 a majú rozmery 15 × 15 centimetrov. Na pripevnenie či už na stenu alebo na iný povrch slúži pribalená páska.

Nanoleaf Canvas svetla

Panely si môžete usporiadať v akomkoľvek poradí do akéhokoľvek tvaru. Na to, aby fungovali, musia byť prepojené. Nasleduje prvé párovanie. Okrem toho, že svetlá spolupracujú s Homey, existuje aj samostatná aplikácia, v ktorej si ich môžete nastaviť ešte podrobnejšie.

Nanoleaf Canvas osvetlenie

Verzia: 3.5.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.4
Aktuálna cena: Zdarma

Svetlá reagujú aj na dotyk vašej ruky a práve takto môžete meniť ich farby či intenzitu svietenia. Nachádza sa tu viacero špeciálnych efektov či dokonca dokážu blikať v rytme hudby. Fantázie sa naozaj medze nekladú.

Samozrejmosťou je aj ovládanie hlasom prostredníctvom Google Asistenta, Alexy alebo Siri. V balení sa nachádza zdroj, riadiaca jednotka, obojstranná páska a prepojovací konektor.

Automatizácia a ako to celé funguje

Takže zariadenia sme si predstavili a teraz môžeme prejsť na tú zaujímavejšiu časť. Ako to celé funguje. V aplikácii Homey si môžete nastaviť automatizáciu a rôzne scény. Stačí kliknúť na vytvorenie novej scény a nastavenie je už len a len na vás. Má sa rozsvietiť svetlo, keď je detegovaný pohyb? Žiadny problém.

Smart domácnosť zariadenia

Dôležité je povedať, že samotné pripojenie zariadení a nastavenie automatizácie zaberie najviac času. Je však lepšie sa s tým poriadne na začiatku pohrať a nastaviť všetko do maximálnych detailov presne tak, ako to chcete. Ušetríte si tým prípadné nedostatky a upravovanie scén či automatizácie. Je preto dobré vyčleniť si na kompletné nastavenie smart domácnosti dostatok času.

Ak niečo – tak niečo

Nastavenie automatizácie smart home je už výlučne na preferenciách jednotlivca. Ak chcete, aby sa zhasli všetky svetlá, keď odídete z domu, žiadny problém. Rovnako sa môže zmeniť kúrenie, zatiahnuť žalúzie a podobne.Smart domácnosť

My sme vyskúšali niekoľko zaujímavých situácií. Páčila sa nám napríklad kocka od Xiaomi. Pomocou nej sme sa hrali so svetlami. Poklepaním sme ich zapli alebo vypli, pretočením zmenili farbu a podobne. Celkom zábava.

Smart home sme ovládali hlasom. Takto sme zapínali napríklad svetlá Nanoleaf alebo zisťovali informácie o tom, na akú teplotu je nastavená radiátorová hlavica či aká teplota je práve v miestnosti, kde sa nachádza multisenzor.

smart home zariadenia

Bez problémov sme nastavili automatické zapnutie svetiel a aj zástrčky vtedy, keď pohybový senzor od Xiaomi detegoval pohyb. Ide naozaj takmer o neobmedzené možnosti. Zariadenia, ktoré sme testovali, sú len malou ukážkou toho, čo taký poriadny smart home naozaj dokáže.

Náš tip
Smart Home: Ako to funguje? Úvod do inteligentnej domácnosti

 • robo

  ja len cakam na to, kedi niekto nieco taketo zrecenzuje pri 4 clennej domacnosti.. nejake realne vyuzitie s prikladmi, pripadne s videom

  • Dano

   A kto by to kedy urobil? To chce dlhodobý test, nie reklamný článok…
   To je práca akurát pre dajakého fest nadšenca ktorý to bude mať doma a bude o tom robiť videá alebo články. Ale nie jedno, ale celý blok…

   • Dano

    A ešte jeden detail – čo si kto predstavuje pod pojmom “smart domácnosť”. Dakto len pár čidiel, ale ja napríklad aj to že všetko so všetkým bude súvisieť – ako Loxone občas predvádza. A teda od inteligentného kúrenia, vetrania, k tomu automatické žalúzie, alarm s kamerovým zvončekom, a to celé perfektne poprepájané – idem preč, zapnem alarm, všetko sa prestaví na stav – nikto nie je doma. Prídem domov, odkódujem, a všetko ja nastavené na potreby ľudí v dome – klíma, kúrenie, vetranie. Osvetlenie samozrejme.
    Lenže toto všetko stojí tak 10.000 Eur a treba to robiť hneď pri stavbe…
    Samozrejme aj rôzne takéto čidlá dačo prinesú, ale hlavná sila smart domácnosti to nebude.

    • Tak nastavit vsetko do rezimu “Doma” alebo “Mimo domu” je vec jednoducha. To nieje inteligentnost domacnosti ale len obycajna automatizacia. Inteligentny dom by mal sa posudit na zaklade mojho spravania(pohyb, kalendar, zvyklosti, poctu ludi…) co ako ma byt nastavene bez toho aby som mu to definoval(mal by sa sam ucit). Ja sa doma snazim o zakladnu automatizaciu ktora funguje aj pri viac clennej domacnosti. Napriklad pri slabom svetle zopnut svetla ak je niekto v miestnosti. Alebo pri vytopeni kupelne vypnut hlavny uzaver vody. Spinanie kurenia napriklad ked je nizsia teplota a zaroven je doma nejaka osoba. Pokial nie tak kurenie len temperovat. Ono smart domacnost je naozaj draha vec. Automatizacia az tak privelmi nie :)

 • Vyzera to zaujimave a vedel by som si to predstavit namiesto obycajneho gateway-u od xiaomi. Rozsah zariadeni je pestri a stale by som vedel vyuzit aj to co uz mam. Len ta cena 400€ PRO verzie je vysoka momentalne. Ale do buducna si viem predstavit ako zalohu keby mi vypnu CN server :D

 • Marek M.

  ATHOM HOMEY mam doma prvu verziu uz skoro 2 rok. Kde zacat. Verzia PRO je zbytocna pokial nebude vyuzivat viac ako cca 15 aplikacii… je tam len vacsia ram. Tak ako som bol pri kupe nadseny co vsetko to dokaze tak casom som zistil ze nie vsetko ide ako ma. Homey vyvija velmi mali tym s malym rozpoctom a vsetko im trva velmi dlho. Neriesia podporu zariadeni ale pridavaju funkcionalitu… ked vam nejaky senzor nejde davaju ruky prec… A preco ? Lebo oni tie aplikacie nevyvijaju !!! Robia to dobrovolny nadsenci ktorych mozte ale nemusite financne podporit. Co sa prejavuje na kvalite a stabilite. Toto ma vytocilo. Oni nevyvyjaju aplikacie !!! Nenesu ziadnu zodpovednost a ked mate problem napiste konkretnemu vyvojarovy. 2 rok cakam na podporu poziarneho hlasica Xiaomi aquara, a zaplavoveho snimaca. A CO MA MAXIMALNE VYTACA – casom si sparujete desiatky snimacov, spinacov a kde co ine… plus mate desiatky scen ktore vam riadia domacnost. A nieco ako ZALOHA NEEXISTUJE !!!. Vy nad tym stravite desiatky ci stovky hodin nastavovanim a jedneho dna ked nahodou umrie Homey tak nemate zalohu ! A vsetko ale ze vsetko robite nanovo !!! Nehovoriac o prekazkach a snimacoch na nedostupnych miestach! Cize pekne ale nedoriesene. Podpora uboha.

  • Marek M.

   Este doplnim… wifi zariadenia potrebuju dobru wifi siet… z-wave za dvoma stenami uz nefunguje a potrebujete repeatre alebo zariadenie z-wave ktore siet rozsiruje. Zigbee to iste. Cely dom Homey signalom nepokrije. IR blbost, bluetooth neodskusane, nfc neodskusane. Hlasove prikazy vo verzii 1 nefunguju spravne. Vo verzii 2 uz ani niesu.
   Cele to riadenie nefunguje pokial nemate internet !!!
   Mam doma zariadenia shelly, xiaomi aquara, sonoff, danalock, Termostat Nest 3gen, .. pouzivam Homey na svetla, zasuvky, otvaranie bran, riedenie teploty, odomykanie vchodových dveri, meranie teploty, detekcua pohybu, spustanie zavlahy a to vsetko nastavene v scenach ktore si vymyslim. Pokial vsetko funguje je to fajn. Moj dom ma klasicku elektroinstalaciu a komponenty su len doplnkom k stavajucej elektroinstalacii. Cize ked to nefunguje normalne si zapnem svetlo tak ako by sa nic nedialo. Nechcel by som ani zadarmo cistu smart elektroinstalaciu. Pokial to sami nemontujete bez technika si neporadite. Takto ked sa nase.em tak to vytrham a fungujem na bezproblemovej klasike.
   No a co sa tyka investicii Homey + zariadenia… tak uz som prekrocil cca 1800 eur.

   • Marek M.

    Ak chce niekto ovladat svietidla zasuvky ale nechce do toho zbytocne vrazat a ma dobru wifi siet. Postaci vam SHELLY. Tiez maju nejake muchy ale nepotrebujete ziadnu riadiacu jednotku. Produkty pomalicky pridavaju a rozsiruju. Maju velmi peknu aplikaciu a tiez moznosti nastaveni a scen…tiez vidite aktualnu spotrebu. Jednoznacne lepsie ako sonoff.

 • eMKejx

  ako je to so systemom ked nejde elektrika? ako funguje ovladanie kurenia vtedy, resp ako sa zachova kurenie ked nie som doma. mam ho vypnute a vypadne elektrika v case ked sa vraciam domov a nema mi co spustit kurenie. Neriesim kurenie v RD ale byte, kde je kotolna, kde si na obycajnej hlavici nastavim rano alebo aj rok dozadu co chcem aby robila a nie som odkazovany na smart hlavicu, ma system mozno napajania so zalozneho PS a spustit nejaky obmedzeny rezim nevyhnutnych sluzieb?

  • Dano

   Hlavica zrejme zostane v poslednej polohe, to znamená možnosť od vypnutého prívodu teplej vody do radiátora až po úplné otvorenie. Ale čo z toho keď mne napríklad vtedy nezapne ani kotol a nepôjde čerpadlo…

   • eMKejx

    Ved ano, to je taka specificka vec. V RD pokial, co je vzdy na elektriku je to smola. Ale to je jedno aj plynovy kotol v RD potrebuje elektriku. Jedine byt tak vpredu a mat fotovoltaiku a backup system s vlastnym zaloznym PS, ktory po naplneni kapacity dodava elektriku do siete… Jedna vec je mat smart home za 450e, druha mat Smart home naozaj smart…

+