MojAndroid

Podpora mobilných sietí 5. generácie bola dlhú dobu výsadou len drahších smartfónov. Minulý rok sa ale 5G modem dostal aj do modelov strednej triedy a jedným z nich je aj Motorola moto g 5G. V dnešnej recenzii sa pozrieme na jeho plusy a zápory.

Motorola moto g 5G
Zdroj: Milan Menšík


Tabuľka parametrov:

Operačný systém Android 10
Procesor Qualcomm Snapdragon 750G 5G
RAM 4/ 6 GB
Úložisko 64/ 128 GB + microSD (do 1 TB)
Rozmery 166,1 x 76,1 x 9,9 milimetrov
Hmotnosť 212 gramov
Displej LTPS IPS, 6,7 palcov, 2400 x 1080 pixelov, HDR10, 20:9
Batéria a nabíjanie 5000 mAh, TurboPower 20 W
Fotoaparát Hlavný: 48 MP, f/1.7, Quad Pixel, PDAF
Ultra-širokouhlý: 8 MP, f/2.2, uhol záberu 118°
Makro: 2 MP, f/2.4
Selfie fotoaparát 16 MP, f/2.2, Quad Pixel
Video 4K@30fps
Dual SIM áno, hybridný slot
3,5 mm jack áno
FM rádio áno
Konektivita Bluetooth 5.1, Wi-Fi ac, LTE, 5G, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO

Časti recenzie:


Balenie: Bez slúchadiel, ale s výkonným nabíjacím adaptérom a silikónovým krytom

Balenie Motoroly moto g 5G ponúka to, čo  väčšina iných balení smartfónov. V tmavomodrej krabičke nájdete manuál, smartfón, USB-C kábel a nabíjací adaptér. Slúchadla sa v ňom bohužiaľ nenachádzajú, čo je trend, ktorý výrobcovia po vzore spoločnosti Apple ospravedlňujú ekológiou. Dôvodom je ale určite aj snaha znížiť si náklady.

Zdroj: Milan Menšík

Zákazníci môžu byť radi aspoň za prítomný nabíjací adaptér, ktorý už nemávajú ani oveľa drahšie smartfóny ako napríklad Samsung Galaxy S21 Ultra. V prípade Motoroly moto g 5G je to dokonca adaptér s výkonom 20 W, čo je určite príjemne prekvapenie. Poteší aj priesvitný silikónový kryt pre smartfón s logom Motoroly na bočnej strane.

Dizajn a konštrukcia: Kompaktný smartfón nečakajte

Dizajn moto g 5G sa zásadne nelíši od iných lacnejších modelov značky Motorola. Predná strana patrí veľkému displeju s dierou v strede jeho hornej časti. Okolo displeja sú pomerne široké okraje a brada. Boky a zadná strana sú zo zaobleného lesklého plastu. Oproti Motorole moto g plus 5G nemá bohužiaľ nano povlak proti dažďu. Recenzovaný kúsok bol vo farebnom prevedení vulkanickej šedej, ktorá ale na prvý pohľad pôsobí ako bežná čierna farba. V ponuke je aj strieborná verzia tela.

Na zadnej strane je fotoaparát a logo Motoroly, ktoré slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. Modul fotoaparátu je v ľavom hornom rohu s tromi snímačmi a LED bleskom zoradenými do mriežky. Na pravej strane tela sú tlačidlá hlasitosti a napájania. Na ľavej hardvérové tlačidlo pre Google Asistenta a slot pre SIM karty respektíve micro SD kartu. Spodná strana patrí 3,5 mm jacku, USB-C konektoru, mikrofónu a reproduktoru. Na hornej nájdete už len druhý mikrofón.

Motorola moto g 5G s rozmermi 166,1 x 76,1 x 9,9 milimetrov určite nepatrí ku kompaktným smartfónom. V kapse môže byť kvôli ním viditeľná a v menších rukách nemusí byť jej ovládanie príjemné. Ani váha 212 gramov nie je najnižšia, ale ospravedlňuje ju aspoň veľká batéria.

Displej a multimédia: Štandard, ktorý neurazí a ani nenadchne

Zatiaľ čo veľa konkurenčných výrobcov, ako je napríklad Samsung, už v smartfónoch strednej triedy využívajú AMOLED displeje, tak Motorola sa stále drží štandardného LTPS IPS displeja. Ten má síce podporu HDR 10 a na priamom slnku je dostatočne viditeľný, ale pri väčšom zornom uhle jeho farby trochu blednú. Pokiaľ ale bude slúžiť len pre jednu osobu, ktorá na neho bude pozerať priamo, tak výborne poslúži aj na sledovanie videí.

Motorola moto g 5G displej
Zdroj: Milan Menšík

Displej má totiž uhlopriečku 6,7 palcov a rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov. Hustota pixelov je tak 393 PPI, takže sa používateľ nemôže sťažovať na neostrý obraz. A vďaka podpore HDR 10 budú farby vo videu dostatočne zvýraznené aj v jeho tmavších miestach. Zariadenie má dokonca certifikáciu Widevine L1.

Sledovanie filmov by mohol trochu degradovať vstavaný reproduktor. Jeho mínusom je nízka hlasitosť. Vokály sú síce čisté, ale úplne absentujú hlbšie basy. Našťastie má smartfón aj 3,5 mm jack pre slúchadla, ktoré určite poskytnú lepší zvukový zážitok. K dispozícii je aj bluetooth rozhranie pre dnes stále populárnejšie TWS slúchadla.

Výkon a pamäť: Dostatočné výkonný čipset si poradí aj s 3D hrami

O výkon smartfónu Motorola moto g 5G sa stará pomerne nový čipset Qualcomm Snapdragon 750G, ktorý je jednou z prednosti tohto modelu. Je vyrobený 8nm výrobným procesom a pýši sa integrovaným 5G modemom Snapdragon X52. Čipset Snapdragon 750G si počas testu poradil so všetkými náročnejšími úlohami, ako je napríklad editácia videí. Nikdy sa nestalo, že by sa nejaká aplikácia spúšťala pomaly.

Motorola moto g 5G mobilná hra
Zdroj: Milan Menšík

Grafické jadro Adreno 619 nemalo problém ani s náročnejšími 3D mobilnými hrami. Populárne RPG Elder Scrolls Blade bolo rovnako plynule ako na smartfónoch najvyššej triedy. Čipset slušne obstal aj v známych benchmarkoch. Čipsetu pomohla aj operačná pamäť s veľkosťou 6 GB a vnútorná pamäť s veľkosťou 128 GB, ktorá sa dá samozrejme rozšíriť micro SDXC kartami.

Benchmark Výsledok
AnTuTu 328 299
Geekbench jednojadrový test 657
Geekbench viacjadrový test 1968
3Dmark Sling Shot 3968
3DMark Sling Shot Extreme 2788
3DMark Wild Life 1097
PCMark Work 2.0 7797
PCMark Computer Vision 4225
PCMark Storage 1.0 14553
PCMark Work Performance 1.0 5923

Slot pre karty je v dnešnej dobe určite plus, pretože v mnohých modeloch chýba. V prípade moto g 5G je ale zdieľaný s druhým slotom pre SIM kartu. Na trhu sa predáva aj verzia smartfónu s 4G RAM a  nižšou vnútornou pamäťou s veľkosťou 64 GB. Tá by kvôli nižšej operačnej pamäti mohla mať nižší výkon, takže určite odporúčame siahnuť po vyššej pamäťovej verzii. Samozrejme, pokiaľ to peňaženka dovolí.

Konektivita: Podpora 5G je hlavným lákadlom smartfónu

Najväčším lákadlom smartfónu, ktoré zmienil výrobca aj v jeho názve, je určite podpora sieti 5.generácie. Stará sa o ňu integrovaný 5G modem Snapdragon X52, ktorý sme mohli vidieť aj u starších čipsetov Qualcommu. Nechýba mu podpora pre mm-Wave a Sub-6GHz pripojenie s maximálnou rýchlosťou sťahovania 3,7 Gbps. Pokrytie 5G sieťou samozrejme zatiaľ na Slovensku nie je veľké, takže v najbližšom roku využije väčšina majiteľov skôr podporu LTE sieti. V kombinácii s podporou Wi-Fi ac je tak možné byť online prakticky vždy.

Zdieľanie internetu cez Wi-Fi hotspot na Microsoft Surface Go bolo počas testu stabilné a rýchle. Bluetooth 5.1 využije majiteľ smartfónu hlavne v spojení so smart príslušenstvom a produktami inteligentnej domácnosti. Spojenie s TWS slúchadlami Redmi AirDots bolo počas testu okamžité, bez prerušení a s veľmi dobrou kvalitu prenosu zvuku. Smartfónu nerobilo problém ani prepojenie so smart náramkom Samsung Gear Fit 2.

Pokiaľ si cez 3,5 mm jack pripojíte klasické slúchadla, tak ich kábel poslúži pre integrované FM rádio. Samozrejmosťou je NFC čip, ktorý počas testu fungoval v spojení platbami Google Pay bezproblémovo. Pre navigáciu je možné používať systémy A-GPS, GLONASS alebo GALILEO. Na prepojenie s PC sa dá použiť USB-C konektor verzie 2.0.

Systém a zabezpečenie: Starší Android 10 a starší typ snímača odtlačkov prstov

Pre smartfóny značky Motorola je typický skoro čistý Android len s miernymi úpravami, ktoré výrobca združuje pod označením Moto. Ani v prípade Motoroly moto g 5G to nie je inak. V zariadení je nainštalovaný čistý Android 10 so všetkými jeho výhodami. Motorola k tomu pridala niekoľko svojich vylepšení, ktoré nájdete v sekcii Moto Obrazovky, ako sú Moto akcie.

Väčšina z týchto vylepšení sú vlastne rýchle skratky k najpoužívanejším a najdôležitejším funkciám. Napríklad rýchlym otočením zápästia dvakrát po sebe zapnete fotoaparát. Zvislým zatrasením zase zapnete baterku. Keď máte smartfón v kapse a počúvate hudbu, tak pre stačí pre zníženie hlasitosti prejsť v kapse po obrazovke a nemusíte ho vyberať z kapsy.

V systéme Android 10 je samozrejme k dispozícii aj tmavý režim prostredia, ktorý ale v prípade IPS displeja nie je až tak nutný. Navyše niektoré ovládacie v aplikáciách tretích strán s ním nie sú príliš dobré viditeľné. Motorola ale u moto g 5G našťastie ponúka v systéme možnosť vytvorenia vlastného štýlu prostredia.

Neskôr by mala byť pre smartfón dostupná aj najnovšia verzia systému Android 11. Smartfón počas testovania využíval januárovú bezpečnostnú záplatu. Pre mobilných hráčov ponúka Motorola herný režim Gamekit. Ten síce nijak nezvyšuje výkon zariadenia, ale odstraňuje rušivé prvky počas hrania hier. Jednoduchým prejdením po obrazovke rýchlo prevezmete kontrolu nad niektorými nastaveniami, notifikáciami, jasom a prichádzajúcimi hovormi.

Pre zabezpečenie smartfónu je možné využiť funkciu odomknutia tvarou a snímač odtlačkov prstov. Ten sa bohužiaľ nenachádza v displeji, ale na zadnej strane v logu značky. Síce funguje spoľahlivo, ale nutnosť zdvíhať smartfón zo stolu ho trochu degraduje. Rozpoznávanie tváre fungovalo pri lepšom svetle spoľahlivo. V tmavšom prostredí boli ale jeho reakcie o niečo horšie.

Fotoaparát: Priemer, ktorý sklame až v noci

Fotoaparát Motorola moto g 5G svojimi parametrami nijako nevyniká nad konkurenciou v strednej triede. A bohužiaľ ani výslednými fotografiami. Fotoaparát sa skladá z trojice snímačov, ktoré sú spolu s LED bleskom zoradené do mriežky. Hlavný 48-megapixelový snímač má svetelnosť f/1.7, veľkosť pol palca a ohnisko 26 milimetrov. Optickú stabilizáciu by ste u neho hľadali márne.

Motorola moto g 5G fotoaparát
Zdroj: Milan Menšík

Doplňuje ho 8-megapixelový ultraširokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 118 stupňov. Tretím snímačom je 2-megapixelový makro snímač so svetelnosťou f/2.4 pre snímanie predmetov z krátkej vzdialenosti. Natáčané video môže mať maximálne 4K rozlíšenia pri 30 fps. Pomáha mu elektronická stabilizácia obrazu pomocou gyroskopu. Selfie fotoaparát má 16 megapixelov a svetelnosť f/2.2.

Aplikácia fotoaparátu má pomerne zjednodušené ovládanie. Na obrazovke máte len dva režimy(fotka, video) a ďalšie sú schované pod kontextovým tlačidlom. Našťastie medzi nimi nechýba žiaden z podstatných režimov. Nájdete tú aj časozberné videá alebo populárny nočný režim, ktorý dokáže aplikácia v tmavých scénach navrhnúť aj sama. Prepínanie medzi snímačmi je klasicky nad tlačidlom spúšte.

Fotoaparát dokáže vyprodukovať za denného svetla solídne snímky, ktoré na rozdiel od niektorej konkurencie nie sú presaturované a majú realistické podanie farieb. Fotografie sú na prvý podhľad dostatočne ostré a vďaka HDR majú slušný dynamický rozsah. Šum sa objavuje hlavne v tieňoch. Za denného svetla je dobré funkčný aj ultraširokouhlý snímač. Makro snímač má na rozdiel od konkurencie v tejto triede aj podporu automatického ostrenia, takže sa dajú zachytiť pekné snímky s veľmi blízkej vzdialenosti.

Kvalita fotografii ale ide rapídne dolu v nočných hodinách za slabé osvetlenia. Pokiaľ priamo nefotíte dobré osvetlenú ulicu, tak  sú snímky neostré, plné šumu a so splývajúcimi farbami. Bohužiaľ to nedokáže vylepšiť ani nočný režim, ktorý len presvetlí scénu, ale slabú ostrosť alebo šum algoritmy umelej inteligencie nevyriešia.

Selfie fotoaparát dokáže vytvoriť použiteľné selfie snímky za denného svetla, ale v noci je to podobné ako u hlavného fotoaparátu.

Video natáčané hlavným fotoaparátom vyzerá za denného svetla veľmi dobré s dostatkom ostrosti, jemných detailov a je prakticky bez šumu. Farby sú blízke realite, kontrast je v poriadku a dynamický rozsah je tiež dostatočne široký. Problémy mu trochu robia vzdialené objekty a biela farba. Tak ako v prípade fotografií ani u videa nemôžete od Motoroly moto g 5G ale čakať kvalitné nočné video zábery.

Batéria a nabíjanie: Skutočný maratónec, ktorého brzdí pomalé nabíjanie

Zatiaľ čo je podpora 5G najväčším lákadlom smartfónu, tak výdrž na jedno nabitie je jeho najväčším plusom. Batériu s kapacitou 5000 mAh sa nepodarilo vybiť ani pri dvoch dňoch plnohodnotného používania vrátane sledovania YouTube videí. Jej dlhú výdrž potvrdzuje aj test batérie v benchmarku PcMark, kde dosiahla výsledok 19 hodín a 39 minút. Pol hodina YouTube videí vo FullHD kvalite zobrala batérii cca 3 %.

Motorola moto g 5G screenshot
Zdroj: Milan Menšík

Výborný pocit z výdrže batérie trochu znižuje rýchlosť jej nabíjania. Výrobca určite zaslúži pochvalu za nabíjací adaptér s výkonom 20 W v balení. Rýchle nabíjanie TurboPower 20 W, ktoré výrobca propaguje, ale vôbec nie je rýchle. Motorola moto g 5G sa s ním nabila z 0 % na 100 % kapacity batérie za 2 hodiny a 7 minúť, čo je veľmi slabý výsledok. Rýchlosť nabíjania sa začne spomaľovať od 85 % kapacity batérie. Podpora bezdrôtového nabíjania samozrejme chyba, čo je u strednej triedy ale obvyklé.

Čas nabíjania

Percento kapacity batérie
15 minút 20 %
30 minút 39 %
45 minút 58 %
1 hodina 76 %
2 hodiny 7 minút 100 %

Verdikt: Stredná trieda, ktorá vyčnieva podporou 5G a výdržou batérie

Motorola moto g 5G je klasickou strednou triedou, ktorú má dnes v ponuke väčšina výrobcov. Neoslňuje dizajnom, displejom a ani fotoaparátom, ale ponúka podporu 5G v cene do 300 eur. Integrovaný 5G modem je súčasťou nového čipsetu Snapdragon 750G, ktorý poskytuje dostatok výkonu aj pre hranie náročnejších 3D hier.

Zdroj: Milan Menšík

Asi najväčším plusom zariadenia je výborná výdrž batérie, ktorú behom jedného dňa určite nevybijete. Mínusom je pomalšie nabíjanie, ale pretože nebudete nabíjať každý deň, tak to až tak nevadí. Smartfón by si zaslúžil novšiu verziu systému, modernejší typ zabezpečenia a kvalitnejší reproduktor. Ponúka ale dobrú konektivitu vrátane 3,5 mm jacku. Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný 5G smartfón s dobrou výdržou, tak by Motorola moto g 5G mohla byť pre vás dobrým riešením.

Aká je konkurencia?

Hlavným konkurentom novinky bude pravdepodobne Redmi Note 9T 5G.Ten je o niečo lacnejší, čoho dôvodom je o trochu menej výkonný čipset MediaTek Dimensity 800U, ktorý ale obsahuje integrovaný 5G modem. Zvyšné parametre sú podobné ako Motoroly moto g 5G.

Redmi Note 9T 5G | Zdroj: GSMArena.com


Rovnaký výrobca má v ponuke aj model Xiaomi Mi 10 Lite s čipsetom Qualcomm Snapdragon 765G, podporou 5G a 48-megapixelovým fotoaparátom so štyrmi snímačmi.

xiaomi mi 10 lite
Xiaomi Mi 10 Lite | Zdroj: Xiaomi


 

 

Ak si zákazník priplatí, tak môže siahnuť po novinke Samsung Galaxy A42 5G. O výkon sa stará rovnaký čipset Qulacomm Snapdragon 750G, batéria má taktiež kapacitu 5000 mAh a samozrejme nechýba podpora 5G. Navyše je tu kvalitnejší 6,6-palcový Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a lepší fotoaparát.

Samsung Galaxy A42 5G titulka
Samsung Galaxy A42 5G | Zdroj: Samsung.com


Ďalšími možnosťami sú Huawei Nova 8 Pro, Realme X50 5G alebo bestseller minulého leta OnePlus Nord.

OnePlus Nord
OnePlus Nord | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Náš tip
Pozor! Táto aplikácia obsahuje vírus, možno ju máte nainštalovanú aj vy
6.8

Motorola moto g 5G

Motorola moto g 5G je klasickou strednou triedou, ktorú má dnes v ponuke väčšina výrobcov. Neoslňuje dizajnom, displejom a ani fotoaparátom, ale ponúka podporu 5G v cene do 300 eur. Integrovaný 5G modem je súčasťou nového čipsetu Snapdragon 750G, ktorý poskytuje dostatok výkonu aj pre hranie náročnejších 3D hier.

Asi najväčším plusom zariadenia je výborná výdrž batérie, ktorú behom jedného dňa určite nevybijete. Mínusom je pomalšie nabíjanie, ale pretože nebudete nabíjať každý deň, tak to až tak nevadí. Smartfón by si zaslúžil novšiu verziu systému, modernejší typ zabezpečenia a kvalitnejší reproduktor. Ponúka ale dobrú konektivitu vrátane 3,5 mm jacku. Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný 5G smartfón s dobrou výdržou, tak by Motorola moto g 5G mohla byť pre vás dobrým riešením.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
80 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
50 %
Fotoaparát

  • Výdrž batérie
  • Podpora 5G
  • Dostatočne výkonný čipset
  • Konektivita vrátane 3,5 mm jacku
  • Slot na karty
  • Kvalitný adaptér a kryt v balení

  • Rozmery
  • Priemerná kvalita displeja
  • Slabý reproduktor
  • Slabý fotoaparát pri nočných snímkoch
  • Pomalé nabíjanie
10.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+