MojAndroid

Už minulý mesiac prezentovala spoločnosť Xiaomi na čínskom trhu novú verziu grafickej nadstavby MIUI 12, ktorú by mali dostať smartfóny značky Xiaomi a Redmi. Na svojom twitter účte nedávno v matematickom hlavolame odhalila aj dátum uvedenia jej globálnej verzie. Ten sa dnes skutočne potvrdil. Podľa portálu GizChina dnes spoločnosť cez službu Youtube oficiálne uviedla globálnu verziu MIUI 12. Čo všetko prináša?

Nové animácie

Zmena vzhľadu je typická pre každú novú verziu grafickej nadstavby. Tá posledná sa týka animácií, ktoré by mali byť priesvitné s 3D nádychom, čo pôsobí príjemnejšie na oči. Viacerými prekrývajúcimi vrstvami dosiahol výrobca realistickejšie rozmazanie.

MIUI 12 animácie

Nová aplikácia fotoaparátu

Spolu s nadstavbou MIUI 12 dostanú majitelia smartfónov aj novú aplikáciu fotoaparátu. Tá by mala priniesť nové funkcie, ktoré sa budú líšiť v závislosti od konkrétneho modelu. Všetky smartfóny by mali mať ale možnosť preorganizovať si ikonky funkcii v aplikácii podľa vôle používateľa. Vaša obľúbená funkcia fotoaparátu vám tak bude bližšie po ruke.

MIUI 12 aplikácia fotoaparátu

Super pozadia

MIUI 12 by malo priniesť aj nový typ pozadí na plochu nazvané Super pozadia (Super Wallpaper). Super pozadie je dynamické pozadie, ktoré pri odomknutí smartfónu urobí zaujímavý zoom efekt. Napríklad pozadie s našou planétou urobí efektný zoom na určitý jej kontinent.

MIUI 12 Super pozadia

Nové rozhranie sekcie Nastavenia

Xiaomi sa rozhodlo po dlhých rokoch oživiť grafické rozhranie sekcie Nastavenia. Doteraz využívalo jednoduchú textovú ponuku. Po aktualizácii by mali pribudnúť nové animované tlačidlá a prechody, ktoré budú oku bežného používateľa viac lahodiť. Zároveň by malo dôjsť aj  k preskupeniu niektorých položiek.

MIUI 12 Nastavenia

Tmavý režim 2.0

Tmavý režim, ktorý sa v nadstavbe objavil len minulý rok, by sa mal prehupnúť do verzie 2.0. Nová verzia by mala prepnúť do tmavého režimu nielen systémové aplikácie, ale aj aplikácie tretích strán. Zároveň by mal byť tmavý režim viac prirodzenejší.

MIUI 12 tmavý režim

Multitasking s plávajúcimi oknami

Zmenou by mal prejsť aj multitasking, ktorý umožní zobraziť viacero aplikácií naraz v plávajúcich oknách podobne ako v systéme Windows. Aplikácie v oknách bude možne presúvať alebo minimalizovať do notifikácií. Následne ich opätovne zobraziť jedným kliknutím. Prvým výrobcom, ktorý implementoval multitasking s plávajúcimi oknami, bol v minulosti Samsung v nadstavbe TouchWiz UI.

MIUI 12 multitasking

Aktívny režim displeja

Xiaomi prezentovalo novú verziu Always-On displeja už koncom apríla. Okrem novej grafiky by mala nová verzia zobrazovať viac informácií.

Monitorovanie spánku a aktivity

MIUI 12 by malo mať taktiež integrované monitorovanie spánku alebo športovej aktivity. Pre túto funkciu musíte mať u iných výrobcov nainštalovanú špeciálnu aplikáciu napríklad Samsung Health pri smartónoch z dielne Samsungu. Pri spánku je tiež väčšinou vyžadované nosenie smart hodiniek alebo náramkov. Xiaomi ale tvrdí, že s MIUI 12 to nebude potrebné.

MIUI 12 monitor spánku

 

Súkromie a zabezpečenie

Súkromie a zabezpečenie je pre výrobcov smartfónov stále dôležitejším aspektom a neinak tomu je aj Xiaomi. MIUI 12 je prvou nadstavbou, ktorá prešla testom Enhanced Android System Privacy Protection Test od nemeckých expertov TÜV Rheinland. Zmeniť by sa mal aj systém prideľovania povolení aplikáciam. Zatiaľ čo doteraz aplikácie zhromažďovali dáta cez jeden identifikátor, tak v novej verzii MIUI 12 sa bude môcť používateľ prepínať medzi viacerými identifikátormi.

MIUI 12 zabezpečenie

V ľavom hornom rohu stavovej lišty po novom uvidíte, k akým častiam smartfónu pristupujú jednotlivé aplikácie, ktoré bežia na pozadí. Často tak budete vidieť napríklad to, ako Instagram používa fotoaparát bez toho, aby bola appka na popredí.

MIUI 12 bezpečnosť

Nová aplikácie počasia

Aplikácia počasia je pre väčšinu používateľov jednou z najdôležitejších. Tá v nadstavbe MIUI bola doteraz pomerne strohá. V MIUI 12 by ale konečne mala zobrazovať komplexnejšie informácie. Zároveň by jej dizajn mal byť modernejší a minimalistickejší.

MIUI 12 počasie

Kedy a ktoré modely dostanú stabilnú verziu MIUI 12?

Prvé modely, ktoré dostanú stabilnú verziu MIUI 12 už koncom júna, budú Xiaomi Mi 9, Mi 9T, Mi 9T Pro a Redmi K20 respektíve Redmi K20 Pro. Ďalší mesiac bude pokračovať 2. kolo aktualizácií, ktoré bude zahŕňať podstatne väčší počet modelov.

MIUI 12 zoznam modelov

Náš tip
Sony Xperia 10 II na Slovensku: Poznáme cenu a dostupnosť
20.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+