MojAndroid

Na konferencii MasterCard v Budapešti sme si vypočuli množstvo zaujímavých faktov a výsledkov výskumov ohľadom mobilných i digitálnych platieb. Tejto tematike sme venovali celý samostatný článok. Navyše, už viackrát sme vám priniesli najaktuálnejšie novinky z dielne MasterCardu v podobe videí na tému platieb cez wearables či selfie. Bezpečnosť platieb sme v rozhovore rozobrali s pánom Luďkom Sloukom, o budúcnosti mobilných platieb nám porozprával George Simon, prezident divíze Central Eastern Europe, MasterCard. V našom ďalšom rozhovore sme sa však “vrátili späť na zem” a s pánom Miroslavom Lukešom, generálnym riaditeľom  MasterCard Česko a Slovensko sme rozobrali o niečo aktuálnejšiu tému. Nehovorili sme o vzdialenej budúcnosti a veľkých plánoch, ale skôr o tom, ako vyzerajú mobilné a digitálne platby v súčasnosti (a v blízkej dobe) na Slovensku a v praxi. To, čo je momentálne trend, je digitálne platenie.

“Videli sme uvedenie bezkontaktného platenia, je to vlna s ktorou sa na Slovensku experimentovalo už dlho. Zmenou je, že do bezkontaktého platenia vstúpili Google, Samsung a Apple. Na Slovensku sa chystá uvedenie niektorých peňaženiek týchto digitálnych gigantov. Na druhej strane, vzniká trend digitálneho platenia. Vtedy na to, aby sme zaplatili, nepotrebujeme terminál. Stačí, že máme mobil pripojený k internetu.”

mastercard_tlacova_konferencia-1-of-2

V prípade digitálnych platieb ide o platby v podobe e-commerce, teda elektronického obchodovania. Digitálna platba je z hľadiska technologického vybavenia používateľa, de facto, najjednoduchšia. Potrebujeme k nej len smartfón pripojený k internetu. A to zvládne väčšina súčasných smartfónov. Z hľadiska bezkontaktných platieb už musí byť mobil vybavený NFC čipom. Pri platbe pomocou smart náramkov a prsteňov – tam už musíte mať ďalšie nové a zložitejšie zariadenia a terminály. Aj to sú všetko dôvody, prečo napr. pri uvádzaní bezkontaktných platieb v mobile nedošlo k ich masovému rozšíreniu. Tiež podpora od výrobcov bola toho času menšia. Rovnako sa tu predpokladal aj vyšší záujem o využívanie (a sprostredkovanie) ďalších služieb ako sú rôzne tikety, vernostné zľavy a pod. K masovej podpore a adopcii nedošlo. Slovensko je jednou z najlepších zemí z hľadiska používania bezkontaktných patieb kartou. Dalo by sa teda predpokladať, že práve mobilné bezkontaktné platby budú prebiehať rovnako úspešne. Koniec koncov, všetko to ústí k jednému výsledku – že práve digitálne platby sú jednoduchšie na implementáciu. Prinesú pohodlie pre obchodníka, zákazníka aj banku. Zároveň nemajú technologickú bariéru. Nie je nutné mať nejaký extra špeciálny telefón.

“Preto si myslíme, že digitálne platby sa budú rýchlo rozširovať. Okrem toho, na digitálne platby je aj veľký dopyt zo strany obchodníkov. Nie je to tak, že MasterCard alebo banky sú jediní, ktorí robia mobilné platby. Pochopiteľne, aj obchodníci (maloobchod, služby) premýšľajú o tom, ako digitálne tvoriť zákazníka. To je jedna z najhorúcejších tém, akú majú na stole. Samozrejme, obchodníci tu nie sú na to, aby vymýšľali platobné metódy. Na to použijú MasterCard.”

Súčasnosť je taká, že digitálne platíme na internete, v aplikáciách a mnohokrát je to práve cez mobil. Technológia je ešte pomerne nová a na každú platbu máme separátne rôzne aplikácie.

“Do budúcnosti je plán zastrešiť to jednou aplikáciou, už známou peňaženkou MasterPass. Tú už ponúka MasterCard na slovenskom trhu a v budúcnosti to budú ponúkať i viaceré banky. Vyzerať to bude tak, že vaša banka či operátor vám dá peňaženku MasterPass. Tu budete mať digitálne uložené svoje karty. Obchodníkovi nebudete dávať svoje údaje o kartách. Je to bezpečnejšie. Nikde nič neopisujete, logicky nemôže dôjsť k strate údajov. Tretia strana dostane vlastne len autorizáciu platby. A tiež je to bezpečnejšie preto, že môžete používať aj biometriu.”

MasterCard_mobilne_platby_3
Ilustr.foto: 3 modely mobilných platieb – SIM karta (detaily platobnej karty sú uložené na SIMke operátora), hardvér smartfónu (výrobcovia smartfónov priamo vkladajú potrebné riešenie do hardvéru) a cloudové platobné technológie

V rámci MasterPass sa chystá podpora aj ďalších bánk z hľadiska akceptácie a takisto je na trhu záujem aj o implementáciu MasterPassu priamo do mobilného bankovníctva. Potom budeme mať priamo v ňom možnosť automaticky digitálne zaplatiť. Je to výhodné z hľadiska používateľa, ale aj lákavé z hľadiska banky – banka chce aby ste transakcie robili v ich prostredí – “pod ich kontrolou”. A lákavé je to aj z hľadiska bezpečnosti i zákazníckeho vzťahu.

“Čo sa týka praktického využitia, už dnes aj na Slovensku vidíme záujem dopravcov o MasterPass. Na trase Bratislava – Viedeň môžete kúpiť lístok prostredníctvom digitálnej platby. A tento záujem porastie, lebo špecificky doprava je akoby stvorená pre digitálne platby. Akékoľvek papierové cestovné lístky sú drahé na správu. Digitálny lístok je jednoduchší ako pre dopravcu – kedy môže jednoduchšie spravovať lístky, kontrolovať tarify – tak aj pre ľudí.”

MasterCard_mwc
Ilustr.foto: Chladnička Samsung s integrovaným displejom uľahčuje digitálne nakupovanie

Ďalší problém je, že ak karty meníte, musíte ich aktualizovať u niekoľkých obchodníkov. V digitálnej peňaženke si to správíte sami a vaše informácie s atretje strane nedostanú. Po druhé, ak už aj obchodník chce mať registrované platobné údaje, musí prejsť pomerne prísnou certifikáciu a musí investovať veľké prostriedky na zabezpečené uchovávanie platobných údajov. Je to pritom citlivý údaj a, bohužiaľ, v nedávnej dobe došlo k niekoľkým prípadom úniku údajov o katrách a následnom zneužití. Potom sú tu veľké náklady s tým spojené, s podvodnými transakciami. A pochopiteľne, obchodník je ten, ktorý musí tie náklady zohnať. S MasterPassom sa tieto problémy odbúravajú.

“Dúfame a tešíme a na to, že Slovensko začne prijímať digitálne platenie, MasterPass, bezkontaktné platenie, peňaženky. Slovensko je v tomto zmysle inovatívna zem a je tu veľká chuť prijímať novinky. So startup-labmi robíme veľa projektov, inkubátor, startupov a vidíme tu chuť nie len čakať čo príde zo zahraničia ale vytvárať nové veci priamo na Slovensku. A to nie len pre slovenských zákazníkov, ale aj exportovať ďalej.”

Za rozhovor a čas ďakujeme p. Miroslavovi Lukešovi z MasterCard.  

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+