MojAndroid

Za posledných 50 rokov došlo k poriadnym zmenám v spôsobe platenia. Okrem nástupu plastových kariet sa k slovu dostali aj e-commerce a m-commerce. V rôznych krajinách Európy sú síce rozdiely v popularite online elektronických a mobilných platieb, no vo všeobecnosti tento trend zaznamenáva stály rast. Tomu dopomohla napríklad vyššia dostupnosť bezkontaktných platobných kariet, či možnosť platenia rôznymi zariadeniami, napríklad smartfónmi. Smartfóny vďaka ich funkciám a výkonu už dávno nepoužívame len na telefonovanie, a práve preto v nich MasterCard vidí potenciál v oblasti bezhotovostných platieb. Stretávame sa tak s aplikáciami na platenie, ale aj s priamou platbou v prehliadači, či s NFC platbami.

MasterCard_mobilne_platby_13

V duchu mobilných a bezkontaktných platieb sa niesol aj novinársky workshop vo Varšave, kde nám situáciu zhrnul George Simon, prezident divízie Central Eastern Europe MasterCard. Podľa neho ľudia v centrálnej a východnej Európe veľmi radi využívajú nové spôsoby komunikácie a platieb.

MasterCard_mobilne_platby_14

“Vidíme trendy v bezkontaktných platbách, ktoré sa stávajú čoraz bežnejšími. Ľudia ich využívajú pri platbe za prepravu, v reštauráciách, v kine. Práve teraz sa tvorí aj infraštruktúra pre mobilné platby. Keď sa budú používatelia cítiť pohodlne s tým, že svoj mobil využívajú pri nákupoch v Tescu či v Lidli, bude to znamenať, že základy sú už položené. Treba preto vzdelávať zákazníkov, uistiť ich, že je to vhodné a najmä bezpečné,” hovorí pán Simon.

MasterCard_mobilne_platby_2

Nie všetky platobné metódy ponúkajú spotrebiteľovi a maloobchodníkom rovnaké výhody a neriešia možné riziká spojené so zabezpečením dát a podvodmi. MasterCard preto ponúka riešenia, napríklad digitálnu službu MasterPass a poskytuje tak obchodníkom spôsob, ako spotrebiteľovi vyvrátiť obavy z bezpečnostných rizík pri nakupovaní. O bezpečnosti bezkontaktných a mobilných platieb sme sa s MasterCardom rozprávali pred časom a rozhovor nájdete TU.

MasterCard_mobilne_platby_3

Na základe komunikácie smartfónu a terminálu hovoríme o troch modeloch mobilných platieb – umožňuje to SIM karta (detaily platobnej karty sú uložené na SIMke operátora), hardvér smartfónu (výrobcovia smartfónov priamo vkladajú potrebné riešenie do hardvéru) alebo sú tu ešte cloudové platobné technológie (softvérové riešenie, ktoré využíva HCE, kedy sa detaily karty držia v cloude, teda nie je potrebná napr. výmena SIMky, poskytuje to OS Android od KitKatu vyššie). Cloudové platobné technológie sa poskytovateľom osvedčili už v 18 krajinách. Dávajú zákazníkom aj poskytovateľom viac flexibility a urýchľujú globálny vývoj mobilných služieb.

Hlavnou prekážkou býva totižto strach z toho, ako a kde putujú naše dáta, kde sa ukladajú. Rovnako citlivá je otázka zneužitia týchto dát. MasterCard však uisťuje, že bezpečnosť a dôvera zákazníkov je pre nich číslo jeden a neustále na tom pracujú. Veľkú úlohu v “osvete” ohľadom mobilných platieb zohrávajú podľa nich aj médiá. Prinášajú správy a zobrazujú, ako to funguje. Keď to zákazníci vidia – majú sami chuť si to vyskúšať a zistiť, že je to bezpečné.

Vo Varšave bola reč aj o biometrických údajoch ako autentifikácii pri mobilných platbách. Viac nám na túto tému v krátkom rozhovore povedal priamo pán George Simon:

Je biometria podľa vás bezpečnejšia ako formy, ktoré sa využívali doteraz?

Doteraz sme využívali magnetické pásiky, čipy s PINom a teraz prichádza biometria napríklad v spojení s Apple Pay a odtlačkami prstov. Momentálne testujeme aj rozpoznávanie tváre ako kľúča. Tiež máme pilotné testy s rozpoznávaním srdcového tepu. Budúcnosť je tam, kde sú dáta na osobnej rovni a sú ukladané spôsobom, ktorý nemôže byť skompromitovaný. Biometrické údaje budú použité na autentifikáciu – teda na zistenie toho, kto urobil nákup. Ide o rovnováhu medzi  vhodnosťou a bezpečnosťou. Sú ľudia, ktorí si nepamätajú PIN, preto je autentifikácia odtlačkom prsta výhodnejšia a aj bezpečnejšia. Vpred sa však posúvajú aj narušitelia, nie len my, preto musíme byť v strehu. MasterCard investuje veľa prostriedkov do laboratórií a testov, aby vytvoril nepriestrelné, nové smery biometrie a aby sme boli krok pred podvodníkmi.

MasterCard_mobilne_platby_9

V akom štádiu je biometria na základe rozpoznávania srdcového tepu?

S  biometriou v podobe rozpoznávania srdcového tepu sme len na začiatku. Myslíme však, že je to digitálny znak, ktorý je pre každého jedinečný. Väčší mainstream je momentálne rozpoznávanie odtlačkov prstov, ale už sme pokročili aj s rozpoznávaním tváre. V niektorých prípadoch sa bude využívať jeden typ biometrie, v ďalších zase iné typy. Vo veľkom do tohto vývoja investujeme, vo Veľkej Británii máme inžinierov, odborníkov na kyberbezpečnosť, vedcov, biometrických expertov, ktorí spolu stavajú nové možnosti v rozpoznávaní. Rozpoznávanie na základe skenu zrenice či vzorky krvi je zatiaľ budúcnosť.

MasterCard_mobilne_platby_8

Apple Pay, Android Pay, Google Wallet, MasterPass… nie je to príliš veľa hráčov na jednom poli?

MasterCard hrá úlohu v stavbe základov týchto platieb – riešime vec bezpečnosti, šifrovania všetkých týchto transakcií. Spolupracujeme teda so všetkými spomínanými “hráčmi”, väčšími aj menšími, aby platby kartou boli vždy bezpečné. Nie je to súťaž, je to skôr partnerstvo, v ktorom prinášame nové, inovatívne technológie zákazníkom. V našom MasterPasse môžete pridať napríklad aj VISA kartu. Je pravda, že osobne preferujeme MasterCard, ale vždy chceme pre zákazníkov ponechať možnosť slobodnej voľby.

MasterCard_mobilne_platby_10

MasterCard_mobilne_platby_11

MasterCard_mobilne_platby_12

Čo by ste odkázali všetkým, ktorí s mobilnými a bezkontaktnými platbami váhajú?

Vyskúšajte si to. Ak ponúka vaša banka alebo nejaký poskytovateľ túto možnosť, využite to. Ak raz pochopíte ako to funguje, že je to bezpečné a budete poznať dobré skúsenosti aj od ostatných zákazníkov – okamžite si to osvojíte.

Na záver ešte niekoľko faktov:

  • Dnes sú na svete 3 miliardy internetových používateľov, kým pred 10 rokmi ich bola len 1 miliarda. V súčasnosti ide o 40 % svetovej populácie. Predpokladá sa, že počet majiteľov smartfónov narastie do roku 2018 na 2,6 miliardy.
  • Do roku 2019 budú používatelia mobilných zariadení uskutočnovať 195 miliárd m-commerce transakcií za rok.
  • Bezkontaktné platby sú realitou ve väčšine obchodov: v Českej republike prebieha viac než polovica všetkých platieb v obchodoch bezkontaktne (61 %), v Poľsku je to o niečoě menej (41 %) a na Slovensku a v Maďarsku bezkontaktné platby atakujú hranicu 30 %.
  • V nasledujúcich 5 rokoch uvidíme vo svete platieb viac zmien, než sme mohli zaregistrovať behom posledných 5 dekád.
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Rozhovor o bezpečnosti mobilných a bezkontaktných platieb:

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Za pozvanie na konferenciu ďakujeme spoločnosti MasterCard.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+