MojAndroid

V Budapešti sme sa zúčastnili medzinárodnej tlačovej konferencie spoločnosti MasterCard. Spoločnosť tu prezentovala výsledky štúdie ohľadom dopadu inovácii na človeka, postoja k digitálnym platbám a podobne. Výsledok je jasný: „Chceme ešte viac digitálnych služieb,“ hovoria spotrebitelia po celom svete. Asi nikoho neprakvapíme, no treaba to opäť pripomenúť – smartfón sa stal naším najobľúbenejším zariadením. Vyše 90% spotrebiteľov ho totiž používa častejšie než akékoľvek iné zariadenie. Štúdia o dopadoch inovácií Mastercard „The Mastercard Impact of Innovation study“ ďalej hovorí, že ľudia sú pripravení používať biometrické údaje na vstupy a autorizácie čo sa týka platenia. Ba čo viac, využívali by ich dokonca radšej ako PIN.

mastercard_madarsko-1-of-7

Do štúdie sa zapojilo 23 000 spotrebiteľov v 23 rôznych krajinách v Európe, Afrike a na Strednom východe. Zistila, že zatiaľ čo v Afrike a na Strednom východe viac ako 70 % respondentov uviedlo, že sú pripravení platiť pomocou smartfónov, v západnej Európe majú len s dvoma pätinami (38%) ešte čo doháňať. Na otázku ohľadom nových spôsobov platenia však spotrebitelia vo všetkých regiónoch zvolili smartfón ako alternatívu platobnej karty.

Náš tip
Platby pomocou wearables a iné novinky od MasterCard IFA 2016

mastercard_madarsko-3-of-7

„Celé desaťročia boli platobné karty jedinou rozumnou alternatívou hotovosti, ale spotrebitelia jasne uvádzajú, že chcú digitálne inovácie vo všetkých oblastiach života,“ hovorí Ann Cairnsová, prezidentka pre medzinárodné trhy spoločnosti Mastercard.

Spotrebitelia vyžadujú viac inovácií v kľúčových oblastiach

Štyria z piatich (80 %) spotrebiteľov uviedli, že existuje dostatočné množstvo inovácií v oblasti sociálnych sietí, cestovania, nakupovania a finančných služieb. Na všetkých trhoch však chcú spotrebitelia viac digitálnych inovácií v zdravotníctve, verejnom vzdelávaní a verejnej doprave. 92% zákazníkov vo všetkých regiónoch sa domnieva, že digitálne inovácie sú dobrou vecou a budúcnosť technológii vidia pozitívne. Iba 8% respondentov sa domnieva, že digitálne inovácie majú nepriaznivý vplyv.

mastercard_madarsko-2-of-7

Slovensko je jednou z najopatrnejších krajín v regióne, ale aj napriek tomu sa o niečo viac ako polovica ľudí domnieva, že inovácie majú pozitívny vplyv na spoločnosť.  Až 4 z 5 spotrebiteľov si myslia, že digitálne služby bude používať stále viac ľudí vo viacerých oblastiach života. V súčasnej dobe iba menšina použitie biometrické metódy overovania, ale 60% sa domnieva že je to bezpečný spôsob platby.

Náš tip
Platba pomocou selfie a iné novinky od MasterCard IFA 2016

mastercard_madarsko-6-of-7

Výsledky prieskumu tiež naznačujú, že spotrebitelia, ktorí žijú v technologicky menej rozvinutých krajinách, sú horlivejší po digitálnych inováciách než na trhoch, kde už sú k dispozícií.  V západnej Európe je najväčšie percento respondentov, ktorí prechodu na digitálne technológie odolávajú (17 %), zatiaľ čo v krajinách strednej a východnej Európy, na Strednom východe a v Afrike je najviac ľudí, ktorí nové technológie aktívne využívajú. Viac ako štvrtina (27 %) respondentov v Rusku, Turecku a na Ukrajine sa označuje za „horlivých propagátorov“ nových technológii. Ľudia na Strednom východe a v Afrike vyžadujú viac inovácií vo všetkých oblastiach.

„Prieskum ukazuje, že rozvíjajúce sa regióny majú tendenciu k väčšiemu optimizmu, pokiaľ ide o to, ako im digitálne technológie môžu pomôcť zlepšiť život. Je to prirodzené, pretože ľudia vo vysoko rozvinutých krajinách už majú k najmodernejším technológiám prístup, a preto si nemusia technológie spájať so zlepšením života, alebo sa už tiež stretli s niektorými možnými negatívnymi vplyvmi,“ hovorí Dr. Carsten Sorensen, docent v odbore digitálnych technológií na Londýnskej vysokej škole ekonómie a politických vied (London School of Economics and Political Science, LSE).

mastercard_madarsko-5-of-7

Aj napriek nadšeniu z inovácií požadujú spotrebitelia zo všetkých regiónov bezpečnosť, predovšetkým, ak ide o platenie. Spotrebitelia sa jednohlasne zhodli na tom, že pokiaľ ide o elektronické platby, zabezpečenie ich bankového účtu je prioritou číslo jeden. Nasleduje zabezpečenie osobných údajov. Oceňujú tiež rýchlosť a jednoduchosť platenia.

Onedlho vám sprostredkujeme aj rozhovor s naším zastúpením spoločnosti MasterCard.

Za pozvanie na konferenciu ďakujeme spoločnosti MasterCard

Zdroj: Tlačová konferencia + tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+