MojAndroid

Očakávaný konkurent spoločnosti Meta pre Twitter, nazvaný Threads, má dnes svoj debut v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve. Nanešťastie pre európskych používateľov sa spustenie vo zvyšku Európy zdá byť zatiaľ pozastavené. Portál Engadget informoval, že hovorca Meta informoval Írsku komisiu pre ochranu údajov, že služba nebude v EÚ “v tomto bode” spustená.

Na rozdiel od špekulácií komisia službu nezablokovala, skôr samotná Meta ešte nepripravila Threads na európske spustenie mimo Spojeného kráľovstva. Dôvodom tohto oneskorenia je podľa zdrojov oboznámených s touto záležitosťou pripravovaný zákon o digitálnych trhoch (DMA). Ten sa má v EÚ zavádzať do roku 2024. Ako jeden zo siedmich hlavných technologických „strážcov“ chce Meta zabezpečiť, aby spĺňali predpisy DMA. Zamerať sa chcú najmä na tie, ktoré sa týkajú zdieľania údajov medzi aplikáciami.

Threads, an Instagram app
Threads, an Instagram app
Developer: Instagram
Price: Free
  • Threads, an Instagram app Screenshot
  • Threads, an Instagram app Screenshot
  • Threads, an Instagram app Screenshot
  • Threads, an Instagram app Screenshot
  • Threads, an Instagram app Screenshot
  • Threads, an Instagram app Screenshot

Threads, ktorá je postavená na infraštruktúre Instagramu, vyvoláva v tomto smere konkrétne obavy. Jeho informácie v App Store naznačujú, že môže importovať údaje vrátane reklám a informácií o správaní z Instagramu. Vzhľadom na prísne sankcie EÚ za nedodržiavanie pravidiel je Meta opatrná. WhatsApp, ktorý tiež vlastní spoločnosť Meta, dostal nedávno pokutu 225 miliónov eur za nedostatočne podrobné informácie o tom, ako zdieľa údaje používateľov z EÚ s Facebookom.

Presunú sa používatelia z Twitteru?

Hoci Meta čelila v EÚ neúspechom súvisiacim s ochranou súkromia, oneskorené spustenie Threads nevyplýva z konkrétnych problémov. Používatelia, ktorí hľadajú alternatívy k Twitteru, najmä vo svetle problémov, aké predstavujú „limity rýchlosti“ tweetovania a zhoršená služba na Tweetdecku, dychtivo očakávajú Threads. Napriek výhradám týkajúcim sa generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga a záznamov Facebooku v oblasti ochrany osobných údajov mnohí považujú Threads za najsľubnejšiu možnosť kvôli rozsiahlemu pôsobeniu Meta.

Hoci Threads nemusí byť spočiatku k dispozícii pre európskych používateľov, Meta potvrdila, že nakoniec dorazí aj do Európy. Cieľom spoločnosti je zabezpečiť súlad s regulačným prostredím EÚ, najmä nadchádzajúcim DMA, pred spustením aplikácie na celom kontinente.

Náš tip
OPPO prináša na slovenský trh dve zaujímavé novinky

6.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+