MojAndroid

Americká spoločnosť Meta, ktorej patria sociálne siete Facebook a Instagram, je na pokuty dá sa povedať zvyknutá. Teraz však dostala v Európskej únii rekordnú, vo výške 1,2 miliardy eur, za odosielanie informácií o používateľoch do USA prostredníctvom svojej sociálnej siete Facebook. Podľa tlačovej agentúry Reuters je to v rozpore s pravidlami EÚ pre ochranu osobných údajov (GDPR) .

Pokuta súvisí s prípadom Edwarda Snowdena

Pokutu oznámila v pondelok írska Komisia pre ochranu údajov (DPC), ktorá koná v mene Európskej únie. Prípad sa týka zapojenia Facebooku do masového sledovania zo strany angloamerických spravodajských služieb, ktoré pred rokmi odhalil whistleblower Edward Snowden. Sťažnosť vtedy na Facebook podal rakúsky aktivista za ochranu osobných údajov Max Schrems.

Uložená pokuta až dvojnásobne presahuje doteraz najvyššiu pokutu 746 miliónov eur, ktorú v roku 2021 dostala v Luxembursku iná americká spoločnosť, Amazon. Pre Metu je to tento rok už tretia pokuta v EÚ a štvrtá za posledných šesť mesiacov. Meta okrem pokuty musí do 5 mesiacov zastaviť ďalšie odosielanie osobných údajov európskych používateľov do USA.

titulkaa facebook
Veľká časť informácií je práve s Facebooku | Zdroj: Filip Spevár

Spoločnosť označila pokutu za neoprávnenú a bude ju chcieť zrušiť súdnou cestou. Súdny spor by sa však mohol pretiahnuť na niekoľko rokov. Dovtedy by mohla nadobudnúť platnosť nová zmluva o prenose dát medzi Európskou úniou a USA, ktorá má regulovať transatlantickú dátovú prevádzku. Meta už pohrozila, že pokiaľ nebude transatlantický prenos dát dlhodobo možný, z EÚ úplne odíde.

Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
  • Instagram Screenshot
Náš tip
Všetko, čo potrebujete, pod jednou strechou. Dôvera prichádza s úplne novou aplikáciou!
24.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+