MojAndroid

Live Caption, voľne preložené ako Živé titulky, je funkcia, ktorá bola ohlásená minulý rok počas Google I/O 2019. Vyšla exkluzívne pre zariadenia Pixel 4 a slúži pre zlepšenie prístupnosti smartfónu nepočujúcim či ľuďom s poruchami sluchu. Ak je funkcia zapnutá, umožňuje pri prehrávanom  audio či video obsahu generovať titulky v reálnom čase. Vyzerá to tak, že funkcia sa pripravuje na štart v počítačovej verzii prehliadača Google Chrome, vyplýva to z kódu z databázy Chromium Gerrit, píše Android Police.

Funkcia taktiež neskôr vyšla aj pre staršiu generáciu Pixelov a to Pixel 3 a Pixel 3a. Taktiež sa očakáva, že sa novinka objaví aj v prvom nepixelovom smartfóne – Galaxy S20. Google sa pre Digital Trends vyjadril, že spolupracuje s vývojármi aby mohli túto funkciu priniesť na smartfóny počas tohto roka.

Ak zvážime, že Google Chrome je najpoužívanejší prehliadač na svete, prídavok pre nepočujúcich bude neoceniteľný pre jeho používateľov. Google sa snaží pomáhať týmto znevýhodneným používateľom vo viacerých smeroch. Na YouTube už používa niekoľko rokov funkciu titulkov, či už v podobe generovaných používateľmi alebo tých v reálnom čase. Google upozorňuje vo svojich príručkách pre tvorbu webu používanie napr. alternatívnych popisov obrázkov, či používanie väčšieho písma a väčších prvkov stránky.

Zapnutie Live Caption na podporovaných modeloch

Google uvádza návod ako túto funkciu zapnúť na podporovaných modeloch:

  1. Stlačte tlačidlo ovládania hlasitosti.
  2. Pod panelom ovládania hlasitosti sa objaví malá ikonka Live Caption ikonka, kliknite na ňu.

Ak ikonu nevidíte, je potrebné povoliť funkciu v Nastaveniach – Zvuky – Živé titulky. Tieto nastavenie umožňujú aj zapnutie cenzúry nadávok, či zapnutie popiskov zvuku ako napr. smiech či potlesk.

Pár tipov pre používanie živých tituliek:

  • Zväčšenie/zmenšenie okna s titulkami: Dvakrát po sebe kliknite do okienka.
  • Presunutie okna s titulkami: Podržte prst na okne a presuňte ho nižšie či vyššie.
  • Zavretie či zrušenie tituliek: Posuňte okno dole, preč z obrazovky.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
19.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+