MojAndroid

A to aj napriek tomu, že riaditeľ Instagramu, Adam Mosseri, bol tento týždeň vypovedať v Kongrese. Aj napriek všetkým kontroverziám, ktoré Instagram sprevádzajú, láme jeden rekord za druhým. Túto jeseň sa mu totiž podarilo získať až 2 miliardy mesačných používateľov. Správu prináša CNBC.

Instagram má aj napriek kontroverziám 2 miliardy používateľov mesačne

Instagram nezverejňuje často svoje štatistiky. Naposledy tak urobil v júni 2018, kedy platforma dosiahla 1 miliardu používateľov mesačne. Sociálna sieť vznikla v roku 2010 a. v roku 2012 bola kúpená Zuckerbergom za 1 miliardu. Prvú miliardu používateľov získala za 8 rokov, ďalšiu len za tri.

Instagram titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

„To je dosť významná ročná miera rastu používateľov,“ povedal David Heger, analytik spoločnosti Edward Jones. Heger dodáva, že táto rýchlosť expanzie je dôležitá vzhľadom na súčasnú hrozbu podobne zameranej platformy TikTok. „Hovorí to, že aj napriek nedávnej výzve TikToku, je Instagram pre ľudí stále určite relevantný,“ povedal Heger.

TikTok má 596,1 milióna stiahnutí na AppStore a Google Play dohromady, čo je viac než Instagramových 570,7 milióna. TikToku sa to samozrejme podarilo za oveľa kratší čas než Instagramu. Keďže Zuckerberg si bol tejto hrozby vedomý, urobil to, čo robí často – okopíroval ich najlepšiu funkciu – krátke videá. Podobnú vec urobil ešte dávnejšie, keď prišiel Snapchat so svojimi príbehmi.

Meta chce dostať Reels aj na Facebook a spraviť z nich hlavnú súčasť svojich platforiem Facebook a Instagram. Je to najmä preto, aby zaujali používateľov vo veku 18-29 rokov.

Lákanie detí je korčuľovanie na tenkom ľade

To sa samozrejme nepáči regulátorom, ktorý majú už dlhšie Facebook a Instagram v hľadáčiku. Vzhľadom na to, že obe platformy sú známe svojou benevolentnou politikou ochrany dát používateľov.

V septembri vyšla série článkov na Wall Street Journal, ktoré vytvorili na základe dokumentov od whistleblowera a bývalého zamestnanca – Francesa Haugena. Tie hovoria napríklad aj o tom, že platforma si je vedomá vplyvu na mentálne zdravie mladých používateľov, ale nič s tým nerobí.

Následne prišla odpoveď od regulátorov, ktorí zakázali Instagramu pokračovať vo vývoji produktu pre maloletých – trinásťročných a mladších. Spoločnosť povedala, že vývoj pozastaví, ale neukončí.

Členovia senátu prirovnávajú praktiky technologických firiem k praktikám tabákových spoločností. Tie svojho času tvrdili “Dôverujte nám a my sa o všetko postaráme,” a podobne fungujú aj technologické firmy. Lenže dôvera sa už vytratila, takže je čas ukončiť praktiky seba-regulácie. Či tieto slová budú mať aj reálny dopad uvidíme.

Medzitým Facebook mal v októbri 2,91 miliardy používateľov, ale jeho rast už spomaľuje. Kým za posledné tri roky Instagram zdvojnásobil počet používateľov, pri Facebooku nastal len 30 % nárast. Čo sa týka financií, tak Facebook očakáva nárast o 18 % do výšky 135,1 miliardy dolárov a Instagram očakáva nárast o 30 % do výšky 60,5 miliardy dolárov.

Aby mohla Meta, materská spoločnosť oboch platforiem, financovať svoje obrovské plány s Metaverse, potrebuje, aby Instagram najbližšie roky vynášal slušné peniaze.

Náš tip
Ako bude vyzerať čistý Wear OS 3.0 pre smart hodinky?

16.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+