MojAndroid

Kvôli kauze Huawei vs USA neobsahujú nové Android smartfóny značky Huawei a Honor Google aplikácie. Zároveň tak nebudú obsahovať softvér na sledovanie šírenia koronavírusu Covid-19, ktorý vyvíja spoločnosť Google v spolupráci s konkurenčným Applom. Podľa portálu TechRadar ho ale dostanú staršie modely výrobcu, ktoré certifikáciu Googlu majú.

koronavirus technologia sledovania google apple fungovanie

Pre sledovanie nakazených koronavírusom bude potrebná aplikácia z Google Play

Pripravovaný systém sa spolieha na technológiu Bluetooth Low Energy (BLE). Tou budú prepojené mobilné zariadenia v okolí. Medzi sebou si budú odovzdávať identifikačný kľúč, ktorý bude neskôr slúžiť na odovzdanie informácie o nakazení. Identifikácia by mala fungovať do vzdialenosti 10 metrov. Podmienkou bude stiahnutie špeciálnej aplikácie cez App Store od Applu a Obchod Play od Googlu. Ako to bude so zariadeniami Huawei?

Len Huawei smartfóny vydané pred májom minulého roku

Podľa vyjadrenia spoločnosti Huawei si ju budú môcť nainštalovať jej modely uvedené na trh pred májom roku 2019. Práve vtedy bol americkým Ministerstvom obchodu vydaný zákaz poskytovať technológie tomuto čínskemu výrobcovi. Následne vydané smartfóny už nedostali certifikáciu Googlu a neobsahovali Google aplikácie.

Tým pádom nemali ani obchod Google Play. Poslednými vlajkovými modelmi s certifikáciou Google tak bola séria Huawei P30. V prípade starších smartfónov bude podmienka systému minimálne verzie Android 4.3. Práve v nej bola pridaná podpora pre technológiu Bluetooth Low Energy (BLE).

Vyberáte nový smartfón? Poradí vám náš nákupný poradca

Pokiaľ aktuálne vyberáte nový smartfón so systémom Android, tak by vám mohol pomôcť náš nákupný poradca. Nájdete v ňom výber najlepších smartfónov značky Samsung, Xiaomi alebo Huawei. Pokiaľ sa rozhodujete podľa ceny, tak sme pre vás vybrali najlepšie smartfóny s cenou do 100 eur, s cenou do 250 eur a za cenu do 300 eur.

Náš tip
MIUI 12: Nová verzia nadstavby pre smartfóny Xiaomi a Redmi oficiálne predstavená
28.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+