MojAndroid

Vlajková loď Huawei P30 Pro na seba viaže množstvo superlatívov. Aj preto nie je veľkým prekvapením, že model Huawei P30 sa stále nachádza v tieni svojho brata. A je to veru veľká škoda. To hlavne preto, lebo menší a dostupnejší model je pravdepodobne pre mnohých používateľov lepším riešením, ako verzia s prívlastkom “Pro”.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn: Keď nechcete lopatu

Súčasné trendy prajú veľkým telefónom. Najskôr boli veľké uhlopriečky displejov vyčlenené len pre špeciálnu kategóriu “tabletofónov”. Tá postupne úplne zanikla. Veľký displej sa totiž stal synonymom vlajkovej lode a už niekoľko rokov platí, že nájsť kompaktný smartfón so špičkovými špecifikáciami je veľký problém. V posledných rokoch sa však “syndróm” veľkých telefónov dostal aj do strednej a nižšej triedy.

Aj preto je vždy zaujímavé, keď výrobca príde s menším modelom. Iste, 6,1″ displej nenaznačuje, že by sa malo jednať o malý telefón, no na dnešné pomery vlajkových lodí ide o drobčeka. Ak vezmeme do úvahy fakt, že displej je skutočne natiahnutý s pomerom strán až 19,5:9 a má minimálny rámik, dostaneme naozaj kompaktne pôsobiace zariadenie jednoducho ovládateľné jednou rukou.

V ostatných smeroch is Huawei P30 požičal od svojho väčšieho brata množstvo dizajnových prvkov. Veľkým rozdielom je ale displej bez zahnutých hrán, čo je pre mnohých používateľov skôr výhodou. Zadná stena je však už zahnutá a prechádza do bočných hrán. Tie sú aj v tomto prípade elegantne zrezané hore a dolu. Nájdeme v nich všetky klasické prvky a ešte aj bonus v podobe 3,5mm jacku pre slúchadlá. Ten sa dostal aj do predchádzajúceho modelu P20 a je skvelé, že sa nachádza aj v smartfóne z roku 2019.

Spomínaná zadná strana je pomyselnou dominantou celého telefónu. Ten sa totiž predáva v rôznych gradientných farebných prevedeniach, ktoré boli predstavené práve vlani s príchodom modelu Huawei P20. Tento štýl sa výrobcovi osvedčil a ponúka ho už na celom rade svojich zariadení vrátane línie P30.

My sme mali na testovanie k dispozícii Huawei P30 v prevedení Aurora. To zobrazuje prechod medzi sýtou modrou, cez tyrkysovú až po bledo zelenú. Spolu s jemným modro-zeleným rámom je telefón dizajnovou pochúťkou a hoci ho zrejme budete nosiť v kryte, v tejto “nahej” podobe má skutočne svoje čaro.

Ide, samozrejme, o konštrukciu v kombinácii skla a kovu. Zadný kryt tak zachytáva pomerne dosť odtlačkov, aj keď vďaka farebnému prechodu ich nie je až tak vidieť. Telefón je tiež vo svojej podstate šmykľavý, no vďaka menším rozmerom sa dobre drží v ruke a šmýka sa tak menej, ako väčšie zariadenia so 6,5″ uhlopriečkou.

Vzadu tiež nájdeme zrejme najdôležitejší prvok zariadenia, ktorým je trojitý fotoaparát. Tu však máme jednu výhradu – fotoaparát totiž výrazne vystupuje z tela telefónu, ktorý sa potom doslova kolíše na rovnej podložke. To nie je zrovna pohodlné v prípade, že by ste telefón chceli ovládať v takejto polohe. Hoci je to neduh, ktorý trápi celý rad zariadení na trhu, v prípade P30-ky je tento efekt ešte výraznejší.

Celkovo však k dizajnu telefónu nemáme žiadne ďalšie výhrady, práve naopak – sme veľmi radi, že výrobca tu nespravil oproti väčšiemu modelu žiadne kompromisy. Niektoré zmeny, napríklad menšie rozmery, plochý displej či 3,5mm jack pre slúchadlá budú pre mnohých používateľov dokonca veľkým bonusom oproti väčšiemu modelu.

Biometria: Skener tváre aj odtlačok v displeji

Huawei P30 nezaostáva sa svojim väčším súrodencom ani po stránke biometricého zabezpečenia. Nájdeme tu skener odtlačkov priamo v displeji a aj odblokovanie tvárou. V oboch prípadoch ide o rozšírenejšie formy, a teda skener odtlačkov je optický a o odblokovanie tvárou sa stará iba predná kamera.

Obe formy zabezpečenia sú však rýchle a spoľahlivé. Skener odtlačkov pôsobí rovnako rýchlo ako ten na P30 Pro. Je rozhodne presnejší ako prvá generácia použitá v modeli Huawei Mate 20 Pro, aj keď za to možno vďačí posledným softvérovým aktualizáciám, ktoré boli zamerané na zlepšenie práve tohto prvku. Optická technológia však so sebou nesie všetky neduhy, ktoré sú s ňou spojené – akokoľvek mokrý či špinavý prst spôsobuje skeneru výrazné problémy a  v noci sa môžete tešiť na slušný šok, ktorý spôsobí ostré čierne svetlo na inak tmavom OLED displeji.

Aj preto sme ako sekundárny spôsob odblokovania telefónu používali skenovanie tváre. Ide o menej bezpečné 2D skenovanie, o ktoré sa stará iba predná kamera. Aj toto riešenie je však dostatočne praktické na bežné používanie – nikto z našich známych neoklamal prednú kameru svojou tvárou a ani našou fotografiou. Takéto odblokovanie je tiež rýchle a pohodlné a pomôže aj v tých prípadoch, keď máte ruky špinavé, spotené či mokré.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+