MojAndroid

Vlastný operačný systém HarmonyOS oznámila spoločnosť Huawei už pred dvoma rokmi, ale doteraz sme sa nedočkali jeho stabilnej verzie. Podľa portálu GSMarena by sa tomu malo tak stať už v apríli.

Huawei P50 nebude prvým smartfónom s HarmonyOS

Momentálne je pre vybrané smartfóny Huawei dostupná tretia beta verzia systému Harmony OS 2.0. Poslednej beta verzii by sa majitelia týchto smartfónov mali dočkať už 31. marca. V apríli by potom mala byť uvedená stabilná verzia, ako ukazuje zverejnená upútavka.

HarmonyOS predstavenie
HarmonyOS predstavenie | Zdroj: GSMarena.com

Prekvapením je informácia, ktorý smartfón by ju mal dostať ako prvý. Pôvodne sa špekulovalo, že stabilná verzia systému HarmonyOS príde na trh spoločne so sériou vlajkových lodí Huawei P50. Ich predstavenie bolo podľa najnovších informácií odsunuté a tak by mal byť prvým modelom s HarmonyOS skladací smartfón Huawei Mate X2.

Pokiaľ ste sa ale tešili na predstavenie smartfónu Huawei P50, tak vás možno potešia aspoň jeho najnovšie uniknuté obrázky v bielom farebnom prevedení. Na svojom twitter účte ich zverejnil leaker HoiINDI a ukazujú primárne modul zadného fotoaparátu. V module môžete vidieť trojicu snímačov, 3D ToF senzor a klasický LED blesk.

Bude HarmonyOS skutočné novým systémom?

Huawei oznámil vlastný operačný systém Harmony OS v roku 2019, ako reakciu na zákaz amerického ministerstva obchodu. Ten zakazoval predávať americké technológie čínskej spoločnosti Huawei, pretože bola obvinená zo špionáže v prospech čínskej vlády. Smartfóny Huawei tým pádom nedostali certifikáciu Googlu a už dva roky nemajú predinštalované Google aplikácie vrátane obchodu Google Play.

Huawei v reakcii najprv vytvoril vlastný obchod s aplikáciami Huawei AppGallery a začal s vývojom vlastného systému. Prvá verzia HarmonyOS 1.0 bola určená len pre smart televízory, ale druhú verziu HarmonyOS 2.0 už majú využívať aj smartfóny. Huawei si od neho sľubuje úplne osamostatnenie od spoločnosti Google a ponúka ho aj iným čínskym výrobcom. Bude ale HarmonyOS skutočne novým systémom?

HarmonyOS Android logo
HarmonyOS=Android? | Zdroj: XDADevelopers.com

Nedávno boli totiž v jeho beta verzii odhalené prvky systému Android 10 a podľa podľa portálu XDA-developers má byť iba jeho úpravou. Huawei zareagoval prehlásením, že ide len o beta verziu, kde boli narýchlo tieto prvky využité a HarmonyOS bude skutočne samostatným systémom. Pravdu by sme mali dozvedieť už o mesiac, kedy bude jeho stabilná verzia dôkladne preskúmaná.

Náš tip
Podvodníci zneužívajú meno UPC a lákajú na výhru Apple iPhone 12
27.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+