MojAndroid

Najväčšou silnou no zároveň aj slabou stránkou Androidu je jeho široký záber. Ročne sú v ponuke stovky zariadení od takmer všetkých výrobcov, a to znamená, že všetky tieto zariadenia potrebujú svoje vlastné aktualizačné kanály. Čo je prirodzené, niektoré z nich sú popredu, iné naopak zaostávajú. Podľa dostupných informácií však teraz Google prináša nový spôsob pre vývojárov, ako využiť najnovšie funkcie Androidu aj v jeho starších verziách.

Podporná štruktúra Extension SDK

Google predstavil novú podpornú štruktúru Extension SDK. Umožňuje tak vývojárom zistiť, ktoré funkcie sú dostupné na jednotlivých zariadeniach. Keďže niektoré systémové komponenty sú oddelené od systémových aktualizácií, pre aplikácie je potom ťažšie určiť, ktoré možnosti môžu využiť v danej verzii Androidu. Táto nová štruktúra Extension SDK umožňuje vývojárom presne skontrolovať, ktoré funkcie sú dostupné pre ich aplikácie a naopak, ktoré nie je možné použiť.

Google Extension SDK
Fotografie pre Android 13 | Zdroj: androidpolice.com

Google uvádza ako príklad nový výber fotografií pre Android 13, ktorý priniesol do starších verzií Androidu. Nová štruktúra SDK uľahčí vývojárom zistiť, ktoré telefóny skutočne podporujú výber fotografií totožný s tým v Androide 13. To im umožní používať túto funkciu iba vtedy, kedy je potvrdené, že ju telefón zobrazí podľa očakávania. Z toho vyplýva, že výber fotografií bude takto prijatý pomerne rýchlo aj na telefónoch so staršími verziami operačného systému.

Google prináša nový doplnok pre nahradenie súborov cookies

Ďalším dôvodom, prečo spoločnosť Google uvádza novinku Extension SDK, je doplnok Privacy Sandbox. Ten by mal nahradiť súbory cookies tretích strán a poskytovať súkromnejšie, ale stále na mieru prispôsobené reklamy. Rozhrania sa v súčasnosti testujú v systéme Android 13, no dostanú sa aj do starších verzií systému. Pre vývojárov je tak momentálne dôležité vedieť, ktoré telefóny jednotlivé funkcie podporujú a ktoré nie. Ostatné novinky budú implementované do systému neskôr.

Tento krok znamená pre používateľov starších zariadení, že sa tak možno čoskoro dočkajú viacerých funkcií najnovšieho operačného systému. Samozrejme len v prípade, že tieto funkcie bude podporovať ich zariadenie.

Náš tip
Onedlho tu máme smartfón s 240 W nabíjaním. Z 0 na 100 % to zvládne za menej ako 10 minút
11.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+