MojAndroid

O tom, že Realme plánuje predstaviť smartfón s 240 W nabíjaním, už nejaký čas vieme. Teraz to potvrdil aj samotný výrobca, ktorý na sociálnej sieti Twitter zazdieľal prvé informácie o tejto novinke. Samozrejme, chváli sa najmä extra rýchlym nabíjaním svojho modelu, ktorý pravdepodobne dostane označenie Realme GT Neo 5.

Prvé, čo vám pri takto rýchlom nabíjaní napadne, sú obavy o životnosť batérie. Podľa Realme sa netreba ničoho obávať. Zvládnuť by mala dokonca viac ako 1600 nabíjacích cyklov, takže bežnému používateľovi vydrží naozaj dlhé roky. Aká bude realita, ukáže samozrejme až čas, no tieto čísla sú veľmi pozitívne.

Bezpečnosť pri nabíjaní a ochranu pred prehriatím či zhorením zabezpečí viacero kontrolných systémov a ohňovzdorný dizajn. Vylepšený bol aj grafénový chladiaci materiál, ktorý zaberá až 61,23 % plochy zariadenia.

Ďalšie parametre známe nie sú, no očakávame výbavu vlajkovej lode. Čiže najnovší Snapdragon, aspoň 8 GB RAM, 120 Hz displej či kvalitný fotoaparát. Predpokladanú cenu nepoznáme, ale agresívna cenová politika Realme dáva tušiť, že by nemusela byť až taká vysoká.

Prvý výrobca onedlho prinesie 240 W nabíjanie smartfónov

28.12.2022

Do dnešného dňa je absolútnym kráľom rýchleho nabíjania smartfón Redmi Note 12 Explorer s podporou až 210 W nabíjania prostredníctvom kábla. To sa však onedlho môže zmeniť, informuje Gsmarena. 

Čínska spoločnosť Realme, ktorá je v dnešnej dobe jednou z najrýchlejšie rastúcich v danom segmente, chystá na 5. januára konferenciu, v ktorej bude predstavovať novinky ohľadom nabíjacej technológie. Dôveryhodné zdroje tvrdia, že model Reamle GT Neo 5 by mal na trh prísť s revolučným, 240 W nabíjaním.

Realme GT2 Pro
Realme GT2 Pro | Zdroj: Realme

V Realme zatiaľ nepriniesli žiadne oficiálne vyhlásenie ohľadom novej technológie, avšak najväčší “leakeri” túto informáciu na Twitteri označujú ako “veľmi pravdepodobnú.” Doteraz najrýchlejšie nabíjanie od Realme mal model GT Neo 3, ktorý sa dočkal 150 W nabíjania.

To však dostala len verzia s menšou, 4 500 mAh batériou. Verzia s 5 000 mAh batériou sa musela uspokojiť len s 80 W maximálnou rýchlosťou nabíjania. Predpokladá sa, že podobný scenár čaká aj GT Neo 5.

Historicky najrýchlejšie 240 W nabíjanie by mala dostať verzia s 4 600 mAh baterkou, pričom väčšia, 5 000 mAh batéria, bude podporovať “iba” 150 W nabíjanie. Pri uniknutých informáciách sa tiež spomína, že prvý spomínaný model by mal dostať Snapdragon 8+ Gen 1, pričom druhý variant Dimensity 8200 čipset.

xiaomi nabijanie
Ako funguje nabíjanie 5 000 mAh batérie pri rýchlosti 120 W | Zdroj: Xiaomi

Najnovším trendom je takzvané duálne nabíjanie. Pri smartfónoch s podporou vysokorýchlostného nabíjania je batéria vo väčšine prípadov rozdelená na dve polovice. To umožňuje nabíjať obidve časti vysokou rýchlosťou, a to v rovnaký čas. Ak nabíjame batériu o veľkosti 5 000 mAh, pri rýchlosti 120 W, nabíjame tak dve 2 500 mAh batérie, obe pri rýchlosti 60 W.

Škodí rýchle nabíjanie batériám?

Je fakt, že rýchle nabíjanie znižuje životnosť batérie, no nie až tak, ako by ste si mohli myslieť. Moderné smartfóny sú nabité rôznymi prepracovanými technológiami. Patria medzi ne aj také, ktoré znižujú nápor na batériu pri rýchlom nabíjaní.

Pozitívne aspekty rýchleho nabíjania určite prevyšujú tie negatívne, a preto sa netreba obávať použitia rýchleho nabíjania. Odporúčame však používať licencované a originálne nabíjačky priamo od výrobcu, a vyvarovať sa lacnejším modelom od výrobcov tretích strán. Tie nemusia byť vybavené najnovšími systémami, a tiež nemusia spĺňať základné bezpečnostné parametre.

Náš tip
Koľko aktualizácií Androidu sľubujú jednotliví výrobcovia smartfónov?

11.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+