V priebehu niekoľkých rokov je Obchod Play platformou s obrovským nárastom tržieb a počtu stiahnutí pre jednotlivé aplikácie. Len v uplynulom roku dosiahla táto služba 108,5 miliardy stiahnutí a tržby o hodnote 38,6 miliardy amerických dolárov. Ide až o 30-precentný medziročný nárast. Používatelia si pritom mohli vybrať spomedzi 3 miliónov aplikácií. Pokiaľ ide o tento rok, počet dostupných aplikácií v Google Play klesol. Informuje o tom webový portál SafeBettingSites.
S narastajúcim počtom aplikácií v Google Play narastá aj počet tých odstránených
Z Obchodu Play sa v prvej polovici tohto roka odstránilo približne 115 000 aplikácií. V máji tohto roka bolo následne odstránených ďalších takmer 65 000 apiek. Ak by šlo o ešte staršie obdobie, tak v júli 2014 si používatelia smartfónov s operačným systémom Android mohli vyberať spomedzi 1,3 milióna aplikácií. Slušné číslo na dané obdobie, nemyslíte?
Do marca 2018 sa toto číslo takmer strojnásobilo a dosiahlo historické maximum 3,6 milióna aplikácií. Po následnom výraznom poklese na 2,8 miliónov v nasledujúcom polroku počet aplikácií pomaličky rástol, až dokým sme sa do septembra 2020 nedočkali opäť viac ako 3 miliónov apiek v Google Play.

Kvantita však očividne neznačí kvalite. Pre zaistenie dôveryhodnosti aplikácií sa neustále niektoré tituly z Obchodu Play mažú. Americký gigant Google vydal hneď niekoľko zásad na reguláciu vývojárov. V dôsledku toho boli zo služby Google Play pravidelne odstraňované tisíce aplikácií nízkej kvality a tie, ktoré porušovali stanovené pravidlá.
V apríli Google predstavil súbor nových zásad a pokynov, ako prezentovať apky pre operačný systém Android v Obchode Play. Oznámil, že budú odstránené všetky aplikácie, obsahujúce zavádzajúci názov či iný opis obsahu. V období medzi januárom a aprílom tohto roka sa odstránilo vyše 58 000 aplikácií, pričom iba 4 500 z nich sa vyznačovalo zlou kvalitou.
Narástol nielen počet dostupných aplikácií, ale navýšili sa aj samotné tržby
V máji samotnom bolo odstránených až 65 000 apiek. Ide o najvyšší pokles za posledné roky. Google svoje pravidlá aktualizoval v júni a následne odstránil ďalších 4 300 titulov. K dnešnému dňu je ďalej platná informácia, ktorá tvrdí, že v Google Play je možné nájsť 2,8 miliárd aplikácií, pričom v konkurenčnom App Store sa ich nachádza cez 2,2 miliárd.

Počas plynulého roka sme boli svedkami rekordného počtu stiahnutia aplikácií na zariadenia. Milióny ľudí totiž trávili čas doma, kvôli pandémii koronavírusu. Spomenieme, že v prvej polovici roka 2021 bolo možné zaevidovať 56,2 miliónov stiahnutí z Obchodu Play, čo je 3,5-krát viac v porovnaní s App Store, ktorý sa nachádza na iPhonoch od spoločnosti Apple.
Ide o 6-percentný nárast po zrovnaní s rokom 2020. Zvýšil sa aj nárast tržieb. Používatelia minuli za spomínané obdobie 23,4 miliárd amerických dolárov za aplikácie v Obchode Play. Medziročný nárast je až 30-percentný. V tejto oblasti viac zarobil App Store, a to 41,5 miliárd dolárov. Reč je o období medzi tohtoročným januárom a júnom.
Tak koľko je tých aplikácií? Milióny alebo miliardy? Máte v tom trošku zmetok 😉
Chyba bude v zdroji ;) zistíme a opravíme
Alebo čítať čo prekladám
Chskym? :D