MojAndroid

V priebehu niekoľkých rokov je Obchod Play platformou s obrovským nárastom tržieb a počtu stiahnutí pre jednotlivé aplikácie. Len v uplynulom roku dosiahla táto služba 108,5 miliardy stiahnutí a tržby o hodnote 38,6 miliardy amerických dolárov. Ide až o 30-precentný medziročný nárast. Používatelia si pritom mohli vybrať spomedzi 3 miliónov aplikácií. Pokiaľ ide o tento rok, počet dostupných aplikácií v Google Play klesol. Informuje o tom webový portál SafeBettingSites.

S narastajúcim počtom aplikácií v Google Play narastá aj počet tých odstránených

Z Obchodu Play sa v prvej polovici tohto roka odstránilo približne 115 000 aplikácií. V máji tohto roka bolo následne odstránených ďalších takmer 65 000 apiek. Ak by šlo o ešte staršie obdobie, tak v júli 2014 si používatelia smartfónov s operačným systémom Android mohli vyberať spomedzi 1,3 milióna aplikácií. Slušné číslo na dané obdobie, nemyslíte?

Do marca 2018 sa toto číslo takmer strojnásobilo a dosiahlo historické maximum 3,6 milióna aplikácií. Po následnom výraznom poklese na 2,8 miliónov v nasledujúcom polroku počet aplikácií pomaličky rástol, až dokým sme sa do septembra 2020 nedočkali opäť viac ako 3 miliónov apiek v Google Play.

Google Pixel 4a - menu s aplikáciami
Foto: AndroidAuthority.com

Kvantita však očividne neznačí kvalite. Pre zaistenie dôveryhodnosti aplikácií sa neustále niektoré tituly z Obchodu Play mažú. Americký gigant Google vydal hneď niekoľko zásad na reguláciu vývojárov. V dôsledku toho boli zo služby Google Play pravidelne odstraňované tisíce aplikácií nízkej kvality a tie, ktoré porušovali stanovené pravidlá.

V apríli Google predstavil súbor nových zásad a pokynov, ako prezentovať apky pre operačný systém Android v Obchode Play. Oznámil, že budú odstránené všetky aplikácie, obsahujúce zavádzajúci názov či iný opis obsahu. V období medzi januárom a aprílom tohto roka sa odstránilo vyše 58 000 aplikácií, pričom iba 4 500 z nich sa vyznačovalo zlou kvalitou.

Narástol nielen počet dostupných aplikácií, ale navýšili sa aj samotné tržby

V máji samotnom bolo odstránených až 65 000 apiek. Ide o najvyšší pokles za posledné roky. Google svoje pravidlá aktualizoval v júni a následne odstránil ďalších 4 300 titulov. K dnešnému dňu je ďalej platná informácia, ktorá tvrdí, že v Google Play je možné nájsť 2,8 miliárd aplikácií, pričom v konkurenčnom App Store sa ich nachádza cez 2,2 miliárd.

Obchod Google Play Gambling
Foto: GSMArena.com

Počas plynulého roka sme boli svedkami rekordného počtu stiahnutia aplikácií na zariadenia. Milióny ľudí totiž trávili čas doma, kvôli pandémii koronavírusu. Spomenieme, že v prvej polovici roka 2021 bolo možné zaevidovať 56,2 miliónov stiahnutí z Obchodu Play, čo je 3,5-krát viac v porovnaní s App Store, ktorý sa nachádza na iPhonoch od spoločnosti Apple.

Ide o 6-percentný nárast po zrovnaní s rokom 2020. Zvýšil sa aj nárast tržieb. Používatelia minuli za spomínané obdobie 23,4 miliárd amerických dolárov za aplikácie v Obchode Play. Medziročný nárast je až 30-percentný. V tejto oblasti viac zarobil App Store, a to 41,5 miliárd dolárov. Reč je o období medzi tohtoročným januárom a júnom.

Náš tip
Android 12: Beta testovanie sa blíži ku koncu. Kedy bude vydaná stabilná verzia?

13.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+