MojAndroid

Obchod Google Play tento mesiac prechádza na nový formát inštalačných balíkov. Kým doteraz vývojári používali formát APK, od 1. augusta musia prejsť na modernejší formát AAB. Podľa Googlu táto zmena nespôsobí vývojárom veľké problémy, ako však ovplyvní používateľa? Téme sa venoval portál Phone Arena.

Formát AAB využíva už viac ako milión aplikácií

Formát AAB je pre vývojárov k dispozícií už od roku 2018 a v obchode Google Play ho momentálne využíva viac ako milión aplikácií. Nejde teda o úplnú novinku, spoločnosť Google sa iba rozhodla, že prišiel čas presadiť efektívnejšie riešenie. To používateľom prinesie viacero výhod, zároveň však nezaťaží vývojárov. Existujúcich aplikácií sa zatiaľ zmena týkať nebude, povinnosť využívať nový formát budú mať len novo pridané aplikácie.

Obchod Google Play Gambling
Foto: GSMArena.com

Portál Wired však upozornil na jeden problém, ktorý presadzovanie nového formátu prinesie. Keďže Google má na starosti celý proces balenia aplikácií do formátu AAB, upevní tým svoju moc nad distribúciou aplikácií pre Android.

Vďaka novému formátu sa aplikácie budú sťahovať rýchlejšie, efektívnejšie a budú v zariadení zaberať menej miesta

V minulosti ak vývojár chcel, aby bola jeho aplikácia funkčná na viacerých typoch zariadení s Androidom (napríklad na smartfónoch aj tabletoch), mal na výber dve možnosti. Mohol do jedného APK balíka zabalil dva rozdielne inštalačné súbory, jeden pre smartfóny a jeden pre tablety. Pre používateľa by to však nebolo výhodné, pretože by si do svojho zariadenia musel zbytočne stiahnuť dva potencionálne veľké inštalačné súbory. Druhá možnosť je však pre používateľa ešte viac problémová, pretože by si v obchode Play musel nájsť verziu aplikácie presne pre jeho typ zariadenia.

Nový formát tento problém vyrieši tak, že obchod Play bude schopný rozpoznať, ktorú verziu aplikácie používateľ potrebuje. Z balíka tak stiahne len jeden inštalačný súbor. Pre používateľa to bude znamenať rýchlejšie stiahnutie aplikácie a taktiež ušetrené miesto v telefóne.

AAB inštalačný súbor
Foto: Googleblog.com

S novým formátom bude efektívnejšie aj sťahovanie veľkých aplikácií alebo hier. Vývojári budú môcť hry alebo iné náročné aplikácie rozdeliť na viacero časti, vďaka čomu ich obchod Play bude vedieť do zariadenia sťahovať postupne, podľa potreby.

Vývojárom to taktiež dáva možnosť experimentovať s voliteľnými doplnkami, napríklad s rozšírenou realitou, ktorá na niektorých zariadeniach nemusí fungovať. Doplnok by sa tak stiahol len do zariadení, ktoré ho podporujú.

Najväčší rozdiel však pocítia používatelia starších alebo menej výkonných zariadení. Lepšia optimalizácia nového formátu v porovnaní s tým starým pre nich prinesie rýchlejšie sťahovanie a načítanie aplikácií a taktiež viac voľného ukladacieho priestoru.

Náš tip
Apple zariadenia budú schopné rozpoznať fotky zobrazujúce zneužívanie detí

10.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+