MojAndroid

O novej sociálnej sieti Clubhouse, ktorej podstatou sú živé diskusné skupiny,  sa v posledných týždňoch písalo viac než dosť. To samozrejme neuniklo pozornosti tradičným sociálnym sieťam, ako je Facebook a Twitter. Podľa portálu 9to5mac Facebook údajne pracuje na vlastnej alternatívnej službe a Twitter je už dokonca o niečo ďalej.

Čím je sociálna sieť Clubhouse výnimočná?

Narozdiel od iných sociálnych sietí nemá Clubhouse textovú formu komunikácie, ale funguje len na princípe živých “audio podcastov”. Základným princípom sú miestnosti, v ktorých hovorí jeden alebo pár spíkrov a ostatní ich počúvajú. Prípadne sa môžu prihlásiť o slovo podobne, ako keby boli na živej konferencii. Je tam zopár moderátorov, ktorí diskusiu korigujú a kontrolujú, aby sa ľudia neprekrikovali.

Clubhouse
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Máte tam miestnosti, ktoré sú tematicky zamerané, napr. podnikateľsky, kde úspešní ľudia (riaditelia, majitelia firiem) neformálne pomáhajú a radia ich menej úspešným kolegom. Ženy tam majú vzťahové poradne, tvorcovia obsahu zdieľajú svoje rady, sú tam rôzne debatné krúžky, politika, noviny, mediácie. Sociálna sieť je podľa jej používateľov veľmi návyková. Dostupná je zatiaľ len pre majiteľov zariadení s operačným systémom iOS a iPadOS.

Facebook aj Twitter by mohli využiť nedostupnosť služby Clubhouse pre Android

Práve nedostupnosť aplikácie Clubhouse pre Android by mohli teraz využiť tradičné sociálne siete Facebook a Twitter. Podľa zdrojov denníka New York Times už Facebook na konkurencii dokonca pracuje a sám CEO spoločnosti, Mark Zuckerberg, prejavil záujem o novú platformu audio komunikácie. Dokonca sa nedávno pripojil do jeden diskusnej miestnosti služby Clubhouse s diskusiou o rozšírenej realite.

Vedúci predstavitelia Facebooku nariadili zamestnancom, aby vytvorili podobný produkt, ktorý je interne známy ako Fireside. Prezradili to ľudia, ktorí ale nemajú oprávnenie verejne hovoriť. Tvrdia, že produkt je v ranných fázach vývoja a kódový názov projektu sa môže ešte zmeniť.

Medzitým ďalšia konkurenčná sociálna sieť, Twitter, sprístupnila beta verziu vyvíjanej audio funkcie Spaces, ktorá je podobná službe Clubhouse. Produktový manažér Twitteru, Kayvon Beykpour, potvrdil, že k súčasným 1000 testerom funkcie bolo pozvaných ďalších 3000 ľudí. Funkcia Spaces má používateľom umožniť vytvárať miestnosti, kde môžu v reálnom čase diskutovať o vybranej téme audio formou.

Napriek tomu, že aj funkcia Spaces je zatiaľ dostupná v beta verzii len pre platformu iOS, tak jej integrácia do Android aplikácie Twitteru by nemusela trvať dlho. Podobnú výhodu by mohla poskytnúť Facebooku aj jeho Android aplikácia a obidve služby by tak mohli ťažiť z možnosti diskutovať medzi oboma platformami.

Náš tip
Prieskum ukázal jasne. 4ka je najobľúbenejším mobilným operátorom na Slovensku

11.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+