MojAndroid

Dezinformácie sa stávajú stále väčším problémom online sveta a veľké sociálne platformy sú si toho vedomé. Sociálna sieť Twitter sa po problémoch s prezidentskými voľbami v USA postupne snaží zaviesť postupy, ktoré majú zabrániť šíreniu nepravdivých informácií.

Dávnejšie sa používateľom začalo zobrazovať varovanie pri pokuse zdieľať tweet, ktorý bol označený ako potenciálne zavádzajúci. Odteraz sa takéto varovanie zobrazí aj v prípade, že takýto tweet chcete lajknúť.

Twitter sa pochválil peknými štatistikami

Portál Engadget informoval o štatistikách, ktoré sociálna sieť zverejnila ohľadom svojej snahy bojovať proti dezinformáciám. V období medzi 27. októbrom a 11. novembrom označila takmer 300 tisíc tweetov ako potenciálne zavádzajúcich. To predstavuje takmer 0,2 % všetkých tweetov súvisiacich s prezidentskými voľbami v USA.

Twitter taktiež uviedol, že viac ako 450 tweetov dostalo ešte agresívnejšie označenie, ktoré používatelia museli odkliknúť, aby si mohli pozrieť obsah tweetu. Tieto tweety taktiež nebolo možné lajknúť ani zdieľať.

Spoločnosť neuviedla, koľko z týchto tweetov pochádza od Donalda Trumpa, ale niekoľko desiatok jeho tweetov dostalo vyššie spomenuté “agresívne označenie”. Twitter si všimol, že väčšina týchto označení bola aplikovaná rýchlo a že 74 % ľudí, ktorí si tieto tweety pozreli, ich videli až po tom, čo už boli označené ako zavádzajúce.

Spoločnosť tiež uviedla, že pridávanie popisov k trendovým témam pomohlo spomaliť šírenie dezinformácií.

Opatrenia priniesli výrazný pokles šírenia dezinformácií

Tieto opatrenia mali podľa spoločnosti za následok zníženie dosahu takýchto tweetov až o 29 %. Spoločnosť taktiež dúfa, že opatrenia, ktoré boli zdanlivo zavedené práve kvôli prezidentským voľbám pomôžu spomaliť aj šírenie potenciálne nebezpečných informácií o koronavíruse.

Proti dezinformáciám nebojuje len Twitter

Sociálna sieť Facebook sa v poslednej dobe stala domovom pre konšpirátorov a podvodníkov. V záujme ochrany svojej reputácie sa spoločnosť snaží bojovať proti takýmto ľuďom.

Najnovšie si Facebook posvietil na skupiny, kde doteraz neplatili žiadne regulácie. To sa však rýchlo vymklo z pod kontroly a zo skupín sa stali ohniská šírenia dezinformácií.

Administrátori dostanú skúšobné obdobie

Každá skupina bude mať skúšobné obdobie 60 dní, počas ktorého bude Facebook sledovať, či administrátor skupiny schvaľuje aj zavádzajúce príspevky. Po skončení tohto obdobia Facebook vyhodnotí správanie administrátora a na jeho základe skupinu buď zruší alebo nie.

Používateľom sa tieto regulácie samozrejme nepáčia. Administrátori veľkých skupín to zas vnímajú ako zbytočnú záťaž a prijali by nejaké iné riešenie problému šírenia dezinformácií v skupinách.

Náš tip
Facebook už môžeme považovať za mainstream médium súčasnosti

24.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+