MojAndroid

Že ste ešte nepočuli o sociálnej sieti Clubhouse? Nie? To je v poriadku. Je to totiž vcelku nová sociálna sieť, ktorá vznikla v apríli 2020 v Amerike.

Bude Clubhouse nový hit?

Funguje na princípe “audio-only”, teda s používateľmi sa dohovárate len prostredníctvom zvuku. Je základným princípom sú miestnosti, v ktorých hovorí jeden alebo pár spíkrov a ostatní ich počúvajú. Prípadne sa môžu prihlásiť o slovo podobne, ako keby boli na živej konferencii. Je tam zopár moderátorov, ktorí diskusiu korigujú a kontrolujú, aby ľudia nekričali cez seba. Či sa vám to zdá alebo nie, táto aplikácia spôsobila vo svete slušný rozruch a v ČR ju už používa český Deník N.

Viacerí používatelia ju opisujú ako vysoko-návykovú a prirovnávajú ju k takej virtuálnej párty. To sa hodí v dnešných nesociálnych časoch, kedy môžeme akurát tak sedieť doma. Možno aj preto momentálne zažíva aplikácia taký boom – spája ľudí z rôznych oblastí na diaľku. Nedávno som na Facebooku zahliadol opis v štýle:

“Máte tam miestnosti, ktoré sú tematicky zamerané, napr. podnikateľsky, kde úspešní ľudia (riaditelia, majitelia firiem) neformálne pomáhajú a radia ich menej úspešným kolegom z branže. Ženy tam majú vzťahové poradne, tvorcovia obsahu zdieľajú svoje rady, sú tam rôzne debatné krúžky, politika, noviny, mediácie. Prípadných trollov okamžite banujú.”

Aplikácia má aj zopár nevýhod – nie je dostupná na Android a keď už aj máte iPhone, potrebujete pozvánku. Kolega Miro má síce iPhone, ale keďže nemal pozvánku, ďaleko sme sa nedostali.

Twitter a Telegram majú svoju vlastne vlastné audio miestnosti, ale nakoľko tieto aplikácie u nás veľmi neletia, Clubhouse u nás môže zažiariť. Navyše, vyššie spomínané nevýhody už čoskoro zmiznú, dodáva Android Central a spomína aj vyhlásenie tvorcov Clubhouse:

“Od prvých dní sme chceli vybudovať Clubhouse pre každého. Čoskoro začíname pracovať na našej aplikácii pre Android a pridávať ďalšie funkcie dostupnosti a lokalizácie, aby ľudia na celom svete mohli zažiť Clubhouse spôsobom, ktorý je pre nich prirodzený.”

26.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+