MojAndroid

Svet sa mení na jedno veľké, internetom prepojené miesto. Teda samozrejme len v prípade, že máte prístup k internetu. Facebook včera oslavoval 12. narodeniny a pri tejto príležitosti svetu vysvetlil, ako sú ľudia medzi sebou prepojení. Podľa štatistík Facebooku nás spája s každým ďalším používateľom tejto sociálnej siete v priemere iba 3,5 človeka. Predstavte si to tak, že vás s Markom Zuckerbergom, alebo hocikým iným na svete, spája v priemere iba 3,57 úrovní priateľstva. Na lepšie vysvetlenie sme si pre vás pripravili veľmi jednoduchú vizualizáciu.

prepojenie-pouzivatelov-facebook

Včera uverejnený blog Facebooku obsahuje aj ďalšie zaujímavé informácie a fakty. Hovorí o tom, že Facebook aktívne využíva až 1,59 miliardy ľudí, zatiaľ čo v roku 2011 bolo na Facebooku o polovicu menej používateľov – približne 721 miliónov. Vtedy bol stupeň spojenia medzi ľuďmi na úrovni 3,74. “S dvojnásobne väčším počtom používateľov sa zvýšilo aj ich vzájomné prepojenie, čo znamená, že sme skrátili vzdialenosť medzi hociktorými dvomi ľuďmi na zemeguli,” tvrdí vo vyhlásení Facebook. Celkový koeficient vášho odlúčenia/spojenia si môžete prezrieť aj vy sami – stačí, aby ste si otvorili spomínaný blog a prešli na koniec článku.

facebook-odlucenie-prepojenie-koeficient

Facebook vo svojom blogu spomína aj konkrétny systém, ktorým funguje prepočítanie koeficientu prepojenia. Zdôrazňuje tiež to, že sme si všetci oveľa bližší, ako sa na prvý pohľad zdá. Predstavte si človeka, ktorý má na Facebooku 100 priateľov. Ak každý z jeho priateľov má rovnako 100 ďalších priateľov, tak v druhej úrovni ste prepojení už s 10 000 ľuďmi. Keď sa dostaneme na tretiu úroveň a povieme, že priatelia priateľov vašich priateľov majú tiež každý po 100 ďalších priateľov, tak na 3. úrovni ste prepojení s 1 000 000 ľudí. Viete si to vôbec predstaviť? Facebook samozrejme do týchto počtov nepočíta spoločných známych medzi jednotlivými používateľmi, aby bol koeficient spojenia čo najpresnejší. A toto robí pre 1,6 miliardy používateľov, pre každého zvlášť! ako ste na tom vy? Aký máte koeficient spojenia?

Náš tip
Friends day: Oslávte 12. narodeniny Facebooku štýlovými videami s priateľmi

Zdroj: Facebook

5.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+