MojAndroid

Spoločnosť Google je prevažne známa svojimi softvérovými riešeniami či už pre mobilné zariadenia alebo počítače. Na starosti má aj vývoj operačného systému Android a vlastné smartfóny pod značkou Google Pixel. Nedávno sa však intenzívnejšie pustila do presadzovania systému Android TV pre smart televízory. Najnovšie štatistiky spoločnosti Conviva ukázali, že jej úsilie sa vypláca a systém sa v poslednom štvrťroku 2021 stal najrýchlejšie rastúcou TV platformou na svete. Novinku priniesol portál 9to5Google.

Správa sa pozrela na to, aký čas používatelia strávia sledovaním televízie prostredníctvom rozličných platforiem. Tieto štatistiky teda nemusia presne odrážať počet predaných zariadení, ale poskytujú dobrý prehľad o tom, čo ľudia aktívne používajú.

Android TV zaznamenal výrazný globálny rast. Vo väčšine regiónoch sa mu však stále veľmi nedarí

Systém Android TV vzrástol v štvrtom štvrťroku 2021 o neuveriteľných 42 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020. Naopak, ďalšia platforma z dielne Googlu, Chromecast, v uplynulom roku stagnovala. Nie je to nič prekvapivé, keďže spoločnosť jej už nevenuje toľko pozornosti, ako kedysi.

Čas sledovania TV podľa platforiem Q4 2021
Čas sledovania TV podľa platforiem | Zdroj: 9to5Google.com

Tesne za Android TV sa ocitli Samsung a LG TV, s 27 % a 36 % medziročným rastom. Mierny nárast používateľov zaznamenala aj platforma Roku, avšak len o 12 %. Medzitým herné konzoly PlayStation a Xbox o značnú časť skladovateľov prišli a najlepšie na tom neboli ani Amazon Fire TV a Apple TV.

Tieto čísla zobrazujú globálny priemer. No čo sa týka jednotlivých regiónov, Android TV zatiaľ dominuje len v Ázii s 51 % podielom na trhu. Slušné čísla si drží aj v Európe, Oceánii a Južnej Amerike, no poraziť silnú konkurenciu sa mu zatiaľ nepodarilo. V Severnej Amerike s podielom úbohých 3 % má pred sebou ťažký boj s platformou Roku, ktorej sa podarilo získať 41 % podiel.

Čas sledovania TV podľa platforiem a regiónu Q4 2021
Čas sledovania TV podľa platforiem a regiónu | Zdroj: 9to5Google.com
Náš tip
Test Philips 65PML9506: Prémiová Android TV s MiniLED obrazovkou
12.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+