MojAndroid

Na test tohto televízora som sa veľmi tešil. Nikdy predtým som nemal skúsenosť s tak prepracovanou telkou. Od Philips 65PML9506 som od začiatku očakával veľmi veľa. Keďže sa jeho cena pohybuje približne na 2 000 €, moje vysoké očakávania môžu byť oprávnené. Aký som si na túto Android TV urobil názor?

Dizajn: Pekné a kvalitné spracovanie na prvom mieste

Televízor je veľmi pekný, avšak v porovnaní s konkurenciou z radu veľmi nevyčnieva. Rámčeky sú z brúseného kovu. Sú veľmi úzke a pomer obrazovky k prednej strane je skutočne luxusný. Nohy, na ktorých TV stojí, sú taktiež kovové a môžete ich umiestniť na dve miesta. Buď sa rozhodnete pre umiestnenie viac k stredu alebo k okrajom televízora. Záleží len na vás a na konkrétnom mieste, na ktoré televízor položíte. Ja som využil umiestnenie, ktoré sa nachádza viac k okrajom.

Philips 65PML9506 vo vypnutom stave
Televízor vo vypnutom stave | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nohy je potrebné namontovať dvojicou skrutiek, ktoré samozrejme dostanete v balení. Skrutkovač už budete musieť použiť vlastný. Na svojom mieste držia pevne a nemal som pocit, že by bol televízor nestabilný. V pravom dolnom rohu je umiestnený prijímač z diaľkového ovládania, spolu so stavovou LED diódou.

Zadná časť je plastová. Okrem napájacieho konektora sa vzadu nachádza aj hlavné tlačidlo na zapínanie a vypínanie či rozličné konektory. Priestor s týmito portmi je možné zakryť plastovým krytom, ktorý je súčasťou balenia. Philips 65PML9506 je kvalitné spracovaný televízor, ktorý na mňa zapôsobil prémiovým dojmom ešte pred jeho prvotným spustením.

Philips 65PML9506 obrazovka
Obrazovka | Zdroj: Tomáš Kanálik

Musím však spomenúť, že ešte pred rozbalením som bol priam šokovaný nielen jeho veľkosťou, ale aj vysokou hmotnosťou. Váži 28,6 kg, je široký 144,9 cm, vysoký 83,05 cm a hrubý 7,64 cm. Keď zoberieme do úvahy aj nožičky, tak výška narastie na 85,89 cm a hĺbka na 27,96 cm. Pripravte sa teda na to, že si v prípade kúpy domov prinesiete skutočne obrovské “kinoplátno.” Spomeniem, že sa TV v krabici našťastie dokázala zmestiť do výťahu určeného pre tri osoby.

Obraz: Jedna z hlavných predností

Najzákladnejšou vlastnosťou každého televízora je predsa jeho obrazovka. A tá je v tomto prípade naozaj úžasná. Má 65-palcovú, respektíve 164-centimetrovú uhlopriečku, vysoké rozlíšenie 4K (3840 x 2160 pixelov), pomer strán 16:9 a vyznačuje sa technológiou spracovania obrazu, ktorú zabezpečuje integrovaný štvorjadrový procesor P5 AI Perfect Picture Engine Gen 5 s prvkami umelej inteligencie.

Samozrejmosťou je aj podpora Dolby Vision, HDR10+, ISF, CalMAN Ready, Perfect Natural Motion, Micro Dimming Premium a vyznačuje sa širokým farebným rozsahom 95 % DCI / P3. Ide o MiniLED TV. To sú však papierové parametre a hodnoty, ktoré väčšine nemusia nič hovoriť. Takže aký je obraz v praxi?

Povedal by som, že až priam vynikajúci, no hneď zo začiatku som si povšimol extrémne pestrých farieb, ktoré mi prišli až neprirodzené. Za to však môže predvolené nastavenie zobrazovania. Akonáhle si režim obrazu prepnete na prirodzený, máte po “probléme”.

Philips 65PML9506 má 100 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo je super. Dodáva pocit vysokej responzivity. Počas hrania hier som ju však naplno nevyužil, pretože hry, ktoré som skúšal hrať cez HDMI vstup z počítača, sa limitovali na 30, respektíve 60 snímok za sekundu.

Aby toho nebolo málo, zaznamenal som zvýšené oneskorenie obrazu oproti vstupu z herného ovládača používateľa. Myslím si však, že pokiaľ vlastníte hernú konzolu, ako napríklad PlayStation či Xbox, tak s oneskorením nebudete mať problém. Televízor sa vyznačuje prítomnosťou technológií VRR a Freesync, ktoré zabezpečujú extrémne nízku latenciu počas hrania hier na konzole. Philips tieto prednosti priam ospevuje.

Ak si však stiahnete hru z Obchodu Play, tak tá by mala podporovať aj vysokú obnovovaciu frekvenciu. Napríklad v jednoduchej hre Crossy Road som si všimol nejaký ten rozdiel. Obraz je veľmi ostrý, až si myslím, že má v tomto prípade čo dočinenia práve softvér, ktorý ešte niečo priostrí. Môžem sa však samozrejme mýliť. Zobrazenie čiernej je veľmi presné, keďže jednotlivé zobrazovacie body sú počas vyobrazovania tejto farby kompletne vypnuté.

Počas dlhodobého sledovania som si všimol, že jas obrazovky sa na menej ako sekundu z neznámych dôvodov veľmi zvýšil, no potom sa vrátil naspäť na pôvodný. Neviem, čo to môže spôsobovať, no ide o zvláštny jav, ktorý by som mal spomenúť. Aspoň že sa vyskytne tak jedenkrát v priebehu asi piatich hodín.

Ambientné podsvietenie: Jednoduchá vec, ktorou disponujú iba drahé televízory

Na okrajoch zadnej časti televízora sa nachádzajú LED diódy. Tie svietia smerom na stenu. Ich hlavnou úlohou je vlastne kopírovať obraz, ktorý TV zobrazuje. Tým sa menej unavujú vaše oči a nemusíte mať tak pre šetrenie zraku vo svojej izbe zapnutý iný zdroj dostatočne silného osvetlenia. Okrem toho však Philips 65PML9506 ponúka hneď viacero režimov ambientného podsvietenia.

Philips 65PML9506 ambientné podsvietenie
Ambientné podsvietenie zozadu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tieto LEDky dokážu meniť farbu aj podľa zvuku. Dokážete si tak doma za pomoci hudby vystrojiť hotovú diskotéku. Pre tento účel existujú režimy s pomenovaním Lumina, Retro a Rytmus. Každý reaguje na zvuk trochu iným spôsobom. Ak by sa vám pravidelné zmeny farieb nepáčili, máte možnosť výberu statickej farby. Predvolené sú pestré farby Horúca láva, Hlboká voda, Svieža príroda a Teplá biela. Vybrať si samozrejme môžete aj svoju vlastnú statickú farbu.

Mne sa zapáčila napríklad možnosť výberu farieb podľa transparentov rozličných krajín. Veľa ich tu nie je, avšak farebné kombinácie sú naozaj podarené. Ambientné podsvietenie vás naozaj vtiahne do deja. Philips to urobil skutočne skvele. Stále si však myslím, že implementácia nie je finančne náročná ani v prípade lacnejšej skupiny televízorov. Výrobcovia to však nechávajú exkluzívne pre drahšie modely, čo je škoda.

Zvuk: Dostatočný aj na pravidelné počúvanie hudby

O zvukový výstup sa stará dvojica 10 W reproduktorov prehrávajúcich stredy a výšky. Na basy je tu samostatný subwoofer s výkonom 30 W. Už na papieri sa zdá táto výbava byť skutočne schopnou. Inak to nie je ani v praxi. Pokiaľ nemáte k dispozícii silnejšie externé reproduktory alebo domáce kino, budete určite spokojní.

Philips 65PML9506 zvuk
Reproduktory | Zdroj: Tomáš Kanálik

Televízor vie spoľahlivo ozvučiť aj väčšiu miestnosť. Samozrejme, nejde o žiadne prelomové reproduktory v oblasti všetkých televízorov, no rozhodne nesklamú a počas sledovania filmov, seriálov alebo bežného TV vysielania plnohodnotne postačia. Radosť vám spravia aj v prípade, že by ste chceli počúvať hudbu. Basová zložka je dostatočne výrazná, čo určite poteší. Každopádne, pokiaľ si potrpíte na poriadny priestorový zvuk, pripojenie externého zvukového systému bude nutnosťou.

Okrem konkrétneho štýlu zvukového výstupu si v nastaveniach viete kalibrovať audio podľa miestnosti v ktorej sa spolu s TV nachádzate a prispôsobiť si tak zvuk v zásade od vašej vzdialenosti od televízora, respektíve umiestnenia pohovky, na ktorej budete počas sledovania telky sedieť.

Taktiež sa zvuk prispôsobí podľa toho, či je TV zavesená na stene alebo na nožičkách. Nechýbajú ani ďalšie pokročilé nastavenia, ako automatická hlasitosť, nastavenia výstupu a tak ďalej. Jednoducho je s čím sa pohrať. Myslím si však, že využijete režim “Hudba” a môžete ho využívať prakticky vždy. Reprodukovaný zvuk bude mať asi tú najdynamickejšiu a najuniverzálnejšiu formu. Na záver ešte spomeniem absenciu nejakého pokročilejšieho ekvalizéru.

Systém: Android TV je kapitolou samou o sebe

Operačným systémom pre Philips 65PML9506 sa stal Android TV vo verzii 10. Nájdete sem predinštalovaných hneď viacero aplikácií, ako napríklad Google Play Movies, Google Play Music, Google Search, YouTube, Amazon instant video, BBC iPlayer, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Fitness App a Spotify. V niektorých prípadoch však ide iba o ikony na domovskej obrazovke a po ich otvorení sa daná apka stiahne.

V tom však nevidím nič zlé, práve naopak. Veci, ktoré nebudete používať, tak nebudú zbytočne zaberať miesto v internom úložisku. Cez Obchod Play je samozrejme možná inštalácia ďalších aplikácií a hier. Nechýba integrácia Google Asistenta, ktorého je možné vyvolať dedikovaným tlačidlom na diaľkovom ovládači. Funguje prakticky ako ten vo vašom smartfóne. Občas mi však neporozumel úplne stopercentne.

Keďže veľkosť ukladacieho priestoru činí 16 GB, sťahovanie hier by som neodporúčal. Na TV som nainštaloval hru Asphalt 9, no systém mi prakticky okamžite hlásil nedostatok voľného úložného priestoru na ďalšie dáta. Inštalujte si teda iba aplikácie, ktoré skutočne potrebujete.

Samotný systém je veľmi rýchly a vďaka zvýšenej obnovovacej frekvencii obrazovky všetko vyzerá extrémne plynulo. Nebudete svedkami žiadnych zásekov. Aj keď som interný ukladací priestor zaplnil stiahnutými aplikáciami, nezaznamenal som žiaden pokles výkonu. Na TV som nainštaloval jednoduchú hru Crossy Road, ktorá bežala bez problémov. Ovládanie prebiehalo prostredníctvom diaľkového ovládača.

Nainštaloval som aj internetový prehliadač, ktorý sa v základe nenachádzal a taktiež fungoval ako som očakával. Ovládanie kurzoru diaľkovým ovládačom je trochu zložitejšie, no vyriešil by som to pripojením bezdrôtovej myši. Vyskúšal som aj náhodnú aplikáciu na počasie. Tá bola pre TV skvele optimalizovaná. So systémom som veľmi spokojný. Aj samotné menu s nastaveniami je prehľadné a rýchlo sa v ňom zorientujete.

Na Philips 65PML9506 som zvykol často využívať YouTube. Videá môžete vyhľadávať priamo cez televízor na virtuálnej klávesnici alebo hlasom. Skvelým riešením je však spúšťanie cez mobilnú aplikáciu YouTube. Stačí mať TV pripojenú k rovnakej Wi-Fi, ako smartfón a následne spustiť video, ktoré chcete pozerať. Potom je potrebné kliknúť na ikonu sledovania na televízore a video sa spustí na TV obrazovke. Musím spomenúť, že s Android zariadeniami táto vymoženosť fungovala vždy. Cez iPhone sa mi to však nepodarilo.

Diaľkový ovládač: Elegantný s pekným podsvietením

Ovládač, ktorý k televízoru Philips 65PML9506 dostanete, pôsobí naozaj super. Je kvalitne spracovaný a vyznačuje sa pekným podsvietením. To však funguje iba na pár sekúnd po stlačení niektorej z kláves. Asi od piatich sekúnd zhasne, no pre túto možnosť sa výrobca rozhodol zrejme kvôli šetreniu batérií. Jednotlivé tlačidlá sa stláčajú veľmi príjemne a vždy budete mať istotu, že ste dané tlačidlo stlačili. Jednotlivé klávesy a ich rozloženie môžete vidieť na fotografiách.

Konektivita: K Philips 65PML9506 pripojíte všeličo

Každá správna a moderná TV musí mať aj rozšírené možnosti konektivity. Ani v tomto ohľade Philips 65PML9506 nesklame. Podporuje pripojenie k Wi-Fi sieti, no asi by som odporúčal pripojenie internetového kábla priamo do RJ45 portu. Dôvodom sú pravidelné výpadky Wi-Fi po dlhšej dobe nepoužívania.

Po zapnutí TV bolo pravidelne potrebné znova sa pripojiť k Wi-Fi. Heslo však už bolo zapamätané, takže celý proces opätovného pripájania nezabral veľa času. Stále však ide o niečo, čo by som mal zmieniť a nepáčilo sa mi to. Ďalej Philips 65PML9506 podporuje Bluetooth či Wi-Fi Direct. Konektorová výbava je potom nasledovná:

 • 3x USB
 • 1x Ethernet RJ45
 • 2x HDMI 2.0
 • 2x HDMI 2.1
 • 1x Satellite In
 • 1x Optical Audio Out
 • 1x 3,5 mm Audio Out
 • 1x Antenna (RF)
 • 1x CI+

Záverečné zhodnotenie: Kvalita za cenu, ktorá nevyhovie všetkým

Philips 65PML9506 je televízor pre náročných. Značí tomu samozrejme aj cena. Myslím si však, že nároční používatelia budú s touto Android TV veľmi spokojní. Kvalita MiniLED obrazovky je špičková, operačný systém Android TV vo verzii 10 je podarený a skvelo optimalizovaný. Trochu zamrzia spomínané výpadky pripojenia k Wi-Fi, no to sa dá vyriešiť káblovým pripojením k internetu.

Philips 65PML9506 obrazovka
Obrazovka | Zdroj: Tomáš Kanálik

Myslím si, že pokiaľ hľadáte kvalitný televízor na hranie hier, sledovanie televíznych staníc, streamovanie filmov, seriálov či videí, Philips 65PML9506 je ideálnym spoločníkom do vašej domácnosti. Poteší taktiež skvelým audio výstupom, extrémne rýchlym systémom a pekným spracovaním.

Konkurencia je však v cenovej kategórii okolo 2 000 € taktiež silná a je už len na vás, či ste boli týmto televízorom značky Philips oslovení dostatočne. V čase písania tohto testu som si všimol, že Philips 65PML9506 je u predajcu Alza.sk k dispozícii v zľavnenej cene 1 819 €, čo z tohto televízoru robí celkom výhodnú kúpu pre náročných milovníkov TV s tak veľkou uhlopriečkou.

Plusy:

 • Krásny obraz
 • Slušný zvuk
 • Android TV
 • Odladenosť systému
 • Vysoká obnovovacia frekvencia
 • Nízka odozva počas hrania konzolových hier
 • Zaujímavé ambientné podsvietenie

Mínusy:

 • Výpadky Wi-Fi pripojenia
 • Občasné náhodné navýšenie jasu na krátku chvíľu
 • Vysoká cena
 • Trieda energetickej účinnosti F
 • Malá interná pamäť pre aplikácie

Konkurencia pre Philips 65PML9506:

Philips 65OLED806

Výber konkurencie pre Philips 65PML9506 bol pomerne náročný. Rozhodol som sa pre výber modelov so 65-palcovými uhlopriečkami obrazoviek. Začnem s Philips 65OLED806. Ide o OLED alternatívu k mnou testovanému modelu, ktorého obrazovka je typu MiniLED. Ide o veľmi podobne vybavenú telku s podobnou cenou. Rozhodne vaša preferencia.

Philips 65OLED806
Philips 65OLED806 | Zdroj: Heureka.sk

Samsung QE65Q95TA

Pokračujem s QLED televízorom Samsung QE65Q95TA. Ide o lacnejšiu alternatívu od Samsungu. Nechýba jej samozrejme operačný systém Tizen, ambientné podsvietenie či zvýšená obnovovacia frekvencia, ako aj 4K Ultra HD rozlíšenie. Pre túto TV sa rozhodnú najmä tí, ktorí sa rozhodnú ušetriť niekoľko desiatok, prípadne stoviek eur.

Samsung QE65Q95TA
Samsung QE65Q95TA | Zdroj: Alza.sk

Sony Bravia OLED XR-65A83J

Sekciu s konkurenciou by som uzavrel televízorom Sony Bravia OLED XR-65A83J. Táto Android TV však nemá pekné ambientné podsvietenie, avšak stále ponúkne pekný obraz typu OLED, skvelú konektivitu či zvýšenú obnovovaciu frekvenciu. Lepším pomerom ceny a výbavy sa však vyznačuje mnou testovaná Philips 65PML9506.

Sony XR-65A83J
Sony Bravia OLED XR-65A83J | Zdroj: Heureka.sk

8.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+