MojAndroid

Dual SIM smartfóny boli v minulosti skôr prianím, no s postupom času sa stali bežnou súčasťou našich životov. Momentálne sme v štádiu, kedy každý nový model ponúka možnosť používať dve SIM karty. Jednosimkové smartfóny už výrobcovia prakticky vôbec nepredstavujú.

eSIM a trocha histórie

Ak by sme sa mali problémom dvoch SIM kariet zaoberať podrobnejšie, zistili by sme, že to nie je až také jednoduché. Spôsobov, ako k funkcionalite pristupujú jednotliví výrobcovia, je viacero. Na trhu máme smartfóny, ktoré ponúkajú dva dedikované sloty na dve SIM karty a dokonca aj tretí na pamäťovú kartu.

Nemali by ste prehliadnuť:

Horším riešením je, keď smartfón síce ponúkne dva sloty na SIM karty, avšak ten druhý je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu. To znamená, že používateľ sa musí rozhodnúť či využije práve dve SIM karty alebo dá prednosť jednej SIM karte a pamäťovej karte.

Samsung esim
Samsung Galaxy S22 a eSIM | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najnovším trendom je eSIM funkcionalita. V tomto prípade sa potrebný hardvér sa už nachádza priamo v smatfóne a stačí doň dostať softvér od operátora. eSIM funkcionalitu podporujú aj naši operátori, stačí o takúto virtuálnu kartu požiadať.

Pravdou je, že eSIM je v drvivej väčšine smartfónov skombinovaná s fyzickou SIM kartou. V minulosti sme už mohli vidieť pokusy výrobcov o úplné vynechanie fyzického slotu, no neskôr sa k nemu vrátili. Ako príklad môžeme uviesť skladací smartfón Motorola razr.

Jedna eSIM, dvaja operátori

eSIM so sebou nepochybne prináša viacero výhod a s najnovším Androidom 13 to bude ešte lepšie. Portál Android Police upozornil na skutočnosť, že tento operačný systém prinesie aj možnosť využívať na jednej eSIM karte dvoch operátorov súčasne. Dual SIM funkcionalita sa pomaly ale isto presúva aj do virtuálneho prostredia.

Nové riešenie od spoločnosti Google využíva “multiple enabled profiles” (MEP), čo v preklade znamená, že povolí viacero profilov na jednom čipe, v tomto prípade dva. Zaujímavé je to, že všetko sa udeje na softvérovej úrovni.

operatori titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V praxi by to mohlo znamenať, že ak výrobca aktualizuje smartfón s podporou eSIM na Android 13, mala by pribudnúť aj táto funkcionalita, keďže na hardvérovej úrovni sa nemení nič. Zatiaľ čo medzi samotným eSIM komponentom a ostatným hardvérom smartfónu zostáva len jedno prepojenie (ako tomu je aj teraz), v samotnom komponente eSIM môže prebiehať komunikácia medzi viacerými profilmi.

eSIM už teraz funkcionalitu viacerých profilov na jednom čipe umožňujú, no aktívny môže byť vždy iba jeden. To znamená, že nový vždy nahradí ten predchádzajúci.

Náš tip
iSIM: Vylepšená verzia eSIM pod taktovkou Qualcommu

4.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+