MojAndroid

Určite sa medzi vami nachádza niekto, kto si už aspoň raz stiahol a nainštaloval aplikáciu mimo Obchodu Play. Ak bola aplikácia kompatibilná, inštalácia prebehla ľahko a bez problémov, no so systémom Android 11 to až také ľahké nebude.

Za všetko môže Android 11 a nový systém úložiska

Donedávna sme boli zvyknutí si na internete jednoducho nájsť .APK súbor a stiahnuť ho. Následne povoliť prehliadaču inštaláciu z cudzích zdrojov a aplikácia bola nainštalovaná. Pri Androide 11 to až také ľahké nie je. Ako bolo spomenuté, prehliadač potrebuje povolenie, ktoré mu samozrejme udelíte. Hneď ako sa dostanete do nastavení a povolíte to, tento úkon bude mať za následok vynútené zavretie prehliadača. Následne sa vám môže zobraziť ešte dialógové okno s inštaláciou a dokonca sa aplikácia môže objaviť aj v zozname. Ak ju spustíte, aplikácia sa hneď zastaví.

android 11

Dôvodom tohto je podľa informácií na webe androidcommunity.com nový systém úložiska v systéme Android 11. Ten povolí aplikáciam čítať a zapisovať len obsah pre nich určený. Každá aplikácia má vytvorenú vlastnú zložku ktorú môže čítať a vytvárať v nej súbory len ona sama. Ak by chcela čítať aj iné priečinky, musí si pre každý jednotlivo vyžiadať povolenie.

Google túto teóriu potvrdil

K tejto veci sa vyjadril aj hovorca Google, ktorý tento systém potvrdil:

“Keď sa aplikácia spustí bez povolenia, získa zobrazenie súborového systému, ktorý neumožňuje zápis do určitých adresárov (napríklad Android / obb). Po tom, čo aplikácii bolo udelené toto povolenie, toto zobrazenie už nie je aktuálne a je potrebné ho aktualizovať na zobrazenie, ktoré umožňuje aplikácii do určitých adresárov aj zapisovať. Podľa spôsobu, akým bol súborový systém nastavený, nie je možné meniť toto nastavenie “za pochodu”.”

Existuje taktiež aj možnosť, že tím vývojárov systému Android 11 tento typ systému úložiska vylúči. Je to síce veľmi nepravdepodobné keďže Googlu ide o to, aby smartfón ostal predovšetkým bezpečný, čomu tento systém úložiska veľmi napomáha.

Náš tip
Android 11: Google Pixely omylom dostali beta verziu nového systému

4.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+