MojAndroid

Android 11 pre vývojárov je vonku a vo svojej tretej verzii (Developer Preview 3) prináša ďalšiu zaujímavú funkciu. Tá bude mať vplyv na novo-nainštalované aplikácie a ich povolenia, ktoré im bude môcť po určitom čase odoprieť.

Systém Android aplikáciám automaticky zruší povolenia

Nová funkcia sa nachádza v dolnej časti medzi nastaveniami jednotlivých aplikácií. Ide o prepínač, ku ktorému sa dá dostať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je otvorenie posledných spustených aplikácií, následné ťuknutie na “Informácie o aplikácii” a prejdenie na kartu “Povolenia aplikácie”. K tomuto prepínaču sa dostaneme aj z nastavení, ťuknutím na možnosť “Aplikácie a upozornenia”, ďalej je potrebné zvoliť si konkrétnu aplikáciu a ťuknúť na jej povolenia. Prepínač by sa mal nachádzať v spodnej časti.

Ako prepínač funguje?

Podľa informácií portálu AndroidPolice.com je automatické odopieranie povolení vypnuté. Zapnúť ho musí až používateľ pre konkrétne aplikácie. Zapnutím prepínača povolíme systému Android automaticky rušiť povolenia aplikáciám. Systém bude sledovať ich používanie a tie, ktoré používateľ nespustí určitý čas budú mať povolenia zrušené. Zatiaľ nie je známe, po akom presne čase sa budú povolenia rušiť, keďže v systéme je časové obdobie špecifikované iba ako “niekoľko mesiacov”.

Tento prepínač sa netýka všetkých povolení aplikácie. Podľa snímky obrazovky sa týka len Fotoaparátu, Kontaktov, Súborov a Fyzickej aktivity. Údajne sa tento zoznam pre jednotlivú aplikáciu mení, no môže sa jednať len o nejakú chybu.

V každom prípade ide o zaujímavú funkciu, ktorej funkčnosť zatiaľ nie je možné overiť, pretože tretia verzia systému pre vývojárov nie je dostupná dostatočne dlho. Výsledky toho či táto funkcia naozaj funguje alebo nie, budú známe až po nekoľkých mesiacoch.

Zvažujete kúpu nového smartfónu a neviete si vybrať? Presne pre vás je tu nová sekcia Nákupný poradca, v ktorej vyberáme napríklad najlepšie smartfóny do 500 eur.

Náš tip
Android Auto vráti späť Kalendár a Pripomienky

26.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+