MojAndroid

Google sa prekonal a vydal prvú verziu Androidu 11 asi o mesiac skôr, ako sa čakalo. Zatiaľ je určená len pre vývojárov, aby vychytali prípadné chyby a mohli si pozrieť zmeny v systéme. Keďže je určená vývojárom, tak na Pixely nepríde ako aktualizácia, ale je potrebné si nový systém samostatne nainštalovať. Je možné ho nainštalovať na Pixely 2, 2 XL, 3, 3 XL, 3a, 3a XL, 4, 4 XL. Pri ďalších verziách sa dostupnosť môže rozšíriť aj na modely iných výrobcov.

Aké sú novinky v Androide 11?

Zmeny sa tento rok dotknú skôr kódu a pre bežného používateľa nebudú až také viditeľné. The Verge spomína zmeny ako štandardná podpora 5G, viaceré vylepšenia pre smartfóny s ohybným displejom, s kamerami v displeji, vylepšené dekódovanie streamovaného obsahu s nízkou latenciou (napríklad cez hernú službu Google Stadia), lepšia podpora API neurálnych sietí a iné.

Zaujímavo znie nová funkcia systému, kde Google bude uprednostňovať upozornenia z aplikácií, o ktorých vie, že sa používajú na komunikáciu (Facebook a pod.). Rýchle odpovede na upozornenia sa dočkajú možnosti odpovedať obrázkom z galérie. Google opäť tlačí do popredia funkciu četovacích hlavičiek, ktoré využíva dlhé roky hlavne Messenger a zapol ju predvolene. To znamená, že ak vám príde SMS-ka, budete na ňu môcť jednoducho odpovedať odkiaľkoľvek z bubliny.

Dlho očakávanou zmenou je aj to, že v režime lietadlo sa Bluetooth nevypne, a teda sa Bluetooth zariadenia neodpoja. Tak si budete môcť nerušene užívať hudbu cez bezdrôtové slúchadlá aj v lietadle, bez nutnosti opätovného spúšťania Bluetooth technológie.

Nie až takou veľkou novinkou je aj podpora “rolujúcich” snímok obrazovky. Veľkou novinkou nie je z dôvodu, že táto funkcia je už niekoľko rokov v nadstavbách mnohých výrobcov. No Google ju natívne podporuje až teraz.

Nebol by to Google, ak by opäť nepriniesol zmenu v povoleniach pre aplikácie. Tento rok to bude možnosť udeliť jednorazovú výnimku aplikácii pre použitie napr. zaznamenávania polohy. Ak nabudúce aplikácii odmietnete udeliť nejaké povolenie a ona ho bude pýtať opätovne, druhé odmietnutie bude znamenať “viackrát nezobrazovať a odmietnuť požiadavku”.

Budeme mať prehrávač hudby v paneli prepínačov?

Šéfredaktorovi XDA sa pri testovaní Androidu 11 podarilo dostať prehrávač hudby do panela prepínačov. Môže to byť pripravovaná novinka, ktorá vám pomôže v prípade, že dostávate veľa notifikácií, aby sa vám prehrávač hudby nestratil v paneli upozornení.  Na jednu stranu sa zväčší panel prepínačov, na druhú stranu bude hudba stále k dispozícii. Ak sa vám táto novinka nepáči, nebojte sa. Určite to nebude nútená zmena a prehrávač zostane v paneli spolu s upozorneniami.

Menej výrazné novinky

Tieto novinky sa týkajú skôr vývojárov aplikácií, na ktorých Google plánuje pritlačiť v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia. Google tento rok vydal prvú verziu Androidu 11 asi o mesiac skôr aj z dôvodu zapracovania noviniek. To, čo bolo minulý rok zatiaľ len návrhom, bude tento rok povinnosťou.

Hlavnou zmenou bude obmedzenie dosahu aplikácií, ktoré vyžadujú udelenie prístupu čítania súborov z úložiska. V praxi to znamená, že ak si aplikácia, ako je hudobný prehrávač, vyžiada povolenie na čítanie súborov, bude môcť čítať len súbory s hudbou a nebude mať prístup k celému úložisku. Ak by aplikácia potrebovala čítať aj iné súbory, bude si žiadať od vás povolenie. Keďže je táto zmena zásadná a ovplyvní chod aplikácií, Google sa chystá ešte vydať vyhlásenie pre vývojárov v podobe blogu.

Ďalšie zmeny “pod kapotou” sa týkajú podpory viacerých stupňov biometrických dát a možnosti ukladania osobných údajov ako napríklad občianskeho či vodičského preukazu. Google taktiež rozširuje podporu ďalších súčastí systému, ktoré bude možné aktualizovať cez Obchod Play.

Zmeny nie sú konečné

Ako po minulé roky, tak aj tentokrát bude zmien ešte veľa, kým uvidíme finálnu verziu systému. Niektoré novinky sa do finálnej verzie nedostanú, iné ešte pribudnú. Do vydania, ktoré odhadujeme na tretí kvartál tohto roka, budú vychádzať nové verzie Androidu 11 viac-menej každý mesiac. Budeme ich zaznamenávať a pridávať do článkov.

Náš tip
Používateľov Samsungu vystrašila zvláštna notifikácia, pravdepodobne ste ju dostali aj vy. O čo išlo?

20.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+