MojAndroid

5G je v rámci mobilných technológií témou číslo 1 Nielen na Slovensku, ale na celom svete. V súvislosti s touto technológiou sa bohužiaľ rozmohli aj rôzne konšpiračné teórie. Vo Veľkej Británii bolo kvôli tomu poškodených 159 vysielačov, na Slovensku zatiaľ máme tajnú 5G sieť v Liptovskom Mikuláši. Alebo nemáme?

V každom prípade, 5G siete sú vyústením technologického pokroku. Rovnako tomu bolo aj pri zavádzaní 4G, 3G a podobne. Konšpirácie existovali aj vtedy, no sociálne siete v tých časoch neboli tak hojne používané ako dnes, takže ich šírenie bolo v značnej miere obmedzené.

Aktuálne 5G pokrytie na Slovensku

Poďme ale ďalej. Áno, aj na Slovensku už môžeme surfovať na internete prostredníctvom 5G, avšak len na niektorých miestach, väčšinou v Bratislave. Rozširovanie pokrytia určite nebude také rýchle ako v prípade 4G. Siete novej generácie budú v drvivej väčšine využívané v mestách a husto osídlených oblastiach.

5G hovory
Zdroj: Pexels.com

Prvým priekopníkom bol operátor 4ka, ktorý svoju sieť ukázal ešte v roku 2019 v Banskej Bystrici. Stále funguje len v oblasti niekoľkých stoviek metrov a k dispozícii je jeden vysielač. Jej komerčná prevádzka bola spustená 17. decembra 2019. V októbri 2020 sa pridal operátor O2, ktorý má pokrytie v Bratislave, konkrétne v častiach Petržalky, Ružinova, Dúbravky a Karlovej Vsi.

O dva mesiace neskôr predstavil 5G sieť aj Telekom, opäť v Bratislave. Pokrytá je približne polovica územia hlavného mesta. Orange plánuje svoju najmodernejšiu sieť spustiť v tomto roku.

Riešenia ktorých spoločností využijú slovenskí operátori?

Poskytovateľov riešení pre 5G technológie je vo svete viacero a vybrať si nemusí byť až také jednoduché. Huawei to má v tomto smere o niečo náročnejšie, pretože bojuje s USA. Vráťme sa ale späť na Slovensko.

Našich operátorov sme sa teda opýtali, ako to majú s 5G oni. 4ka presadzuje tzv. multi-vendor politiku, sieť má v súčasnosti postavenú na amerických, európskych aj ázijských riešeniach. To ostatní operátori majú vo výbere poskytovateľa jasno.

Orange sa pre nás vyjadril, že spolupracuje s Nokiou, Telekom si zase vybral Ericsson. Rozhodol sa aj operátor O2, ktorý si za svojho partnera taktiež vybral švédsky Ericsson.

„Na prevádzku našich 2G, 3G, 4G, či 4,5G sietí používame viacero technológií od rôznych dodávateľov, pričom všetky prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti, ale aj bezpečnosti. Rovnako pristúpime aj k výstavbe siete novej generácie fungujúcej na technológii Ericsson, ktorá bude spĺňať najmä budúce nároky na dátové toky našich zákazníkov.”

Igor Tóth, generálny riaditeľ O2

Náš tip
Aký vplyv budú mať 5G siete na používanie hlasových služieb?

21.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+