MojAndroid

Smartfóny sú každým rokom využívané viac na prístup k internetu než na bežné účely, ktorým boli pôvodne mobilné telefóny určené. To by mal ešte umocniť príchod 5G technológie. Odpoveď na otázku, aký budú mať 5G siete vplyv na používanie hlasových služieb, teraz prináša štúdia analytickej spoločnosti GlobalData v spolupráci s Huawei.

Hlasové služby sú pre operátorov stále dôležité

Dáta pre štúdiu, ktorá nesie názov Voice in 5G: The Long Transition, boli zozbierané ešte v auguste minulého roka. Prieskumu sa zúčastnilo celkovo 53 mobilných operátorov. Tí potvrdili, že plánujú zachovať hlasové služby v ich súčasnej podobe, pretože to od nich očakávajú zákazníci. Pre  85 % operátorov sú dôležité aj videohovory.

Otázka operátorom: Keď premýšľate o budúcej implementácii 5G sietí, ako dôležité sú pre vás hlasové a textové služby v porovnaní s dátovými?

Zdroj: Huawei.com

2G technológia je stále využívaná aj pri pokrytí LTE

Podľa štúdie až 79 % opýtaných operátorov stále používa na prenos hlasu 2G a 3G infraštruktúru. Zaujímavosťou je, že v krajinách, kde už operátori kvôli LTE vypli 3G infraštruktúru, 2G stále funguje.

Aj v menej rozvinutých sú stále preferovanejšie 2G a 3G telefóny. Okrem finančných dôvodov je za tým aj ich odolnosť a výdrž batérie.

Dôvodom pre zachovanie 2G technológie je aj roaming. LTE technológia ponúka dva roamingové štandardy – RAVEL a S8HR. K jednému je nutné široké znovunastavenie infraštruktúry a druhý poskytuje možnosť účtovania poplatkov len na báze dátových balíčkov. Dohody medzi operátormi kvôli tomu môžu byť často komplikované.

Otázka operátorom: Ako dlho bude podľa vás trvať, kým budete mať pre hlasové služby 100 % pokrytie technológiou VoLTE?

Zdroj: Huawei.com

VoLTE bude využívané aj naďalej, pokrytie 5G štandardom

Využívanie staršej technológie hlasových hovorov bude ale nutné aj pri rozširovaní 5G technológie. Až 66 % operátorov si myslí, že dosiahnutie kompletného pokrytia štandardom VoNR (prenos hlasu cez 5G sieť) bude trvať najmenej sedem rokov.

Hlasové hovory by tak mala mať zatiaľ na starosti technológia VoLTE (prenos hlasu cez LTE). Tá podporuje HD hlasové služby a siete 5G NSA, čím neskôr uľahčí plynulý prechod na VoNR. Až 66 % operátorov v prechode na VoLTE nevidí technické prekážky. Iba 19 % z nich uvádza to isté o prechode na VoNR.

Zaujímavosťou je, že hlasové služby na báze 2G po globálnom príchode 5G nezaniknú. Výsledky štúdie naznačujú, že operátori budú tieto služby poskytovať aj naďalej, aspoň kým nevzniknú nové a efektívne roamingové štandardy pre 5G.

Komplikáciou je, že veľká časť 2G a 3G infraštruktúry je takmer na konci svojho životného cyklu. Až 83 % operátorov uviedlo, že si uvedomujú zásadnosť a neodbytnosť tohto problému. Budú tak musieť vyriešiť, ako prevádzkovať niekoľko sietí naraz.

Náš tip
Test Samsung Sero: K smartfónu to najlepšie
18.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+