MojAndroid

Na Facebooku sa koncom októbra objavila správa o tom, že v Liptovskom Mikuláši bola potajomky spustená 5G sieť. Pravdou samozrejme je, že žiadna 5G sieť v LM nie je. Tú máme momentálne v určitých častiach Bratislavy (O2) a jeden vysielač má 4ka v Banskej Bystrici.

Šíriteľ tejto správy spomína, že ľudí v meste už niekoľko dní bolí hlava, hlavne v okolí údajného 5G vysielača. To samozrejme nie je pravda. Situáciu overoval už aj Regulačný úrad, ktorý hovorí, že 5G sieť sa v Liptovskom Mikuláši nenachádza.

Vysielač, ktorý by mal byť tým 5G vysielačom, spadá pod vojenské a štátne tajomstvo a nie je možné dopátrať sa k informáciám. Faktom ale je, že žiadne vysielače mobilných operátorov nepatria pod vojenské ani štátne tajomstvo a už vôbec nie je možné namerať signál neexistujúcich vysielačov.

5G hoax

Správa obsahuje viacero nezmyslov o 5G sieťach

Šíriteľ tejto správy nabáda ľudí, ktorých bolí hlava alebo majú iné zvláštne príznaky, aby sa pýtali priamo “kompetentných”, kým nie je neskoro. Do správy tiež zakomponoval informáciu o tom, že v okolí vysielača sú dezorientované vtáky a veľa mŕtveho hmyzu. Snaží sa tým nabádať na ďalší hoax, ktorý bol už dávno vyvrátený.

V závere správy sa autor zrejme snažil dodať punc vážnosti tejto správy citovaním pojmu „telekomunikácie“ podľa zákona č. 110/1964 Zb. o telekomunikáciách. Spomínaný zákon stratil platnosť v polovici roku 2000 a už niekoľkokrát bol nahradený inými zákonmi. Rovnako aj pojem telekomunikácie bol medzičasom nahradený širším pojmom elektronické komunikácie.

Na záver len dodáme, že neverte všetkému, čo ľudia napíšu na Facebook a informácie si overujte z dôveryhodných zdrojov predtým, než ich budete zdieľať.

Náš tip
Slovensko podpísalo dohodu s USA o bezpečnom budovaní 5G sietí
4.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+