Síce nové technológie od značky Huawei prichádzajú na svetlo sveta v početnom množstve, ešte viac sa im darí upútať pozornosť ľudí kontroverznými problémami. Najnovšie spoločnosti hrozí, že v Európskej únii nebude možné využívať ich technológie pri výstavbe 5G sietí. Čínske značky už totižto predstavujú isté bezpečnostné riziko, do ktorého sa EÚ odmieta púšťať. Aj keď pôvodne sa ohľadom tejto témy mali rozhodnúť členské štáty individuálne, predstavenstvo EÚ zrejme zmenilo názor. Informuje o tom internetový portál Reuters.
Ešte nie je rozhodnuté, ale…
Čínska otázka sa s nami tiahne už pár rokov a jej intenzita postupom času iba stúpa. Už v roku 2020 Európska únia rozhodla, že rizikoví dodávatelia sa budú obmedzovať. Ostalo však na jednotlivých členských štátoch, aby sa rozhodli, či chcú niektorých dodávateľov úplne zakázať, ale prijať iné opatrenia. Dnes už ale vieme, že potrebné zákazy prijala len približne tretina štátov. Ostatné sú buď ochotné hrozbu ignorovať, alebo sa ešte nerozhodli. S touto informáciou jednoznačne EÚ nie je spokojná.

Vyzerá to teda, že Európska únia by ako odpoveď na “neposlušnosť” členských štátov mohla čínskych dodávateľov úplne zakázať. Vybrali by sa tak cestou USA, kde sa tiež už podobný zákaz konal. Veľký problém predstavuje práve Nemecko, ktoré nad zákazom dodávateľov ako Huawei a ZTE uvažuje už zrejme pridlho. Huawei dokonca aj na svojej stránke informuje o úspešnej spolupráci s nemeckým operátorom Telekom (obrázok vyššie). Podľa vyjadrení EÚ ide o veľmi vysoké bezpečnostné riziko.
Je zákaz naozaj potrebný?
Podobné zákazy čínskych spoločností vidíme na pravidelnej báze napr. aj u platformy TikTok. USA začala túto hrozbu zvažovať už počas vlády bývalého prezidenta D. Trumpa. Najnovšie bola aplikácia zakázaná v celej Montane. Podobné spoločenské vojny sa dejú aj na iných frontoch, napr. Rusko začiatkom tohto roka zas zakázalo štátnym zamestnancom zariadenia od Apple.
Panika EÚ a USA ale nie je úplne bezdôvodná. Čínske spoločnosti totiž musia zo zákona plne spolupracovať s čínskou vládou a odovzdávať všetky informácie, pokiaľ o to budú požiadané. Huawei ako značka s čínskym zázemím jednoznačne spadá do tejto kategórie. Či ale reálne hrozí nejaká špionáž je ťažké potvrdiť, každopádne svet sa rozhodol byť v tejto záležitosti opatrný.
jasne ze zakaze, nokia, ericsson a dalsi si uz mydlia rucky. verim ze ani americke brandy sa nebudu vyhybat tamojsim trhom. ktovie aky maju backdoor, zrejme ziadny
tak americanov uz pri odpocuvani a to dokonca spojencov uz prichytili. takze ja som skor bal ze ten kto bude odpocuvat budu americania… lenze oni pasu EU preto jej babky ako von lajnova budu bojovat proti cinskym znackam. zlodej krici chytte zlodeja.
ja nerad hned obhajujem jednu alebo druhu stranu, pravdu pre nezainteresovane bolo je a bude vzdy tazke najst. ale je niekde medzi. no ked si to rozmenime na drobne, doteraz voci huawei ci zte nepreukazali jednoznacne dokazy co sa tyka 5g. co sa tyka nejakeho stealovania patentov tak udajne nieco deutsche telekomu huawei ukradol, ale to boli len uplne prve informacie na uplnom zaciatku este pred us banom, ale co a ci vobec k niecomu takemu doslo nebolo nikde preukazane, alebo aspon si spatne nepamatam ze by to niektore z medii ukazovali ze maju dokazy. vysetrovanie tiez nebezi. je to len politicka objednavka na obchodnu vojnu. ja som rad ze ich cina este dokaze tiez trosku obmedzit ako posledne s nejakymi cipmi priamo pre us vyrobcu. ale i cez to vsetko koncove zariadenia dokazu predavat a su stale konkurencie schopne hoc maju o generaciu starsi hw, darmo optimalizacia je velmi dolezita a v pripade huaweiu co sa tyka telefonov je jedna z najlepsie zvladnutych na trhu ak nie najlepsia.
Ale keď si pozrieš ako funguje propaganda západná tak si myslím že pravda je viacej na čínskej strane. Američanov prichytili už pri toľkých lžiach nikdy som nezachytil také kolosálne klamstvá u Číny…
tak ber tak, ze je tam iny rezim a skor sa tam veci zametu pod koberec a ludia zmiznu bez stopy. netvrdim ze to tak je. ale v tomto technologickom boji drzim viac cine, nakolko roky bola vykoristovana vladcami, a ked dosiahla technologicky pokrok najma vdaka zapadu, tak je zase vykoristovana desatrocia, a ked aj kopirovanim no i vlastnymi inovaciami sa prepracovala na technologickeho lidra. ked si odmyslim riadenie z politickeho hladiska, tak je to krajina s najviac rozvinutymi it technologiami aplikovanymi do verejneho zivota na svete. a maju aj starbuck :D
no nieco ako u nas na zaciarku socializmu – na uvode nakradnes (u nas znarodnis) a potom sa ti ten pokrok buduje :D
Asi by si nechcel pracovat v cinskej fabrike…
nechcel, ale tak kazdy clovek tuzi pracovat pre apple, foxconn atd. ale maximalne tak v showroome ze?
nie je to celkom tak…. v cine by si nechel ani v tom showroome, ver mi ;-)
teda v porovnani s modernymi eurposkymi pracoviskami…
nooo poviem to tak, sledoval som jedneho ytb pred rokmi co tam zil, pracoval pre tusim vytaharsku spolocnost ak si to dobre pamatam, a to co mi ukazal on a o com hovoril z velkomiest, tak som vobec nenabral obraz tej Ciny co mozno funguje zial este vo fabrikach. a najma na kazdej ulici pomaly ti na kolene tak povediac opravia hocijaku elektriniku. u nas tak maximalne do kosa po zaruke. a sluzby tam maju na vysokej urovni, takej ze europa je 10-20 rokov pozadu.
Hej, take informacie poznam, ale ja hovorim o slobode, zivotnej urovni beznych ludi… moznostiach a diktature…. Zivot v cine nie je pre bezneho europana. Aj ked maju technologicky pokrok a nakradnute “know-how”…. nemaylim si, ze cina a jej strategia “uspechu” je to, z coho by sme si mali/mohli brat priklad…
V elektronike je trend, ze sa nema opravovat, ale menit. Uzivatelia si zariadenia menia za nove nie z dovodu nefunkcnosti, ci poruchy toho stareho, ale kvoli novym technologiam…
ani ja by som tam nechcel zit, jednak jazyk a jednak jest palickami. mozno na nejaky dlhodoby pobyt ok. ale co sa elektroniky tyka, tak v tomto stebou nesuhlasim. Lebo menit stare zariadenie ktoremu napr odisla baterka, alebo displej, alebo konektor nabijania atd, je plytvanie zdrojmi a zataz pre zivotne prostredie jednak z odpadu ktory si v danom momente vytvoril, ak ten spotrebic zahodis a jednak tym ze vytvoris dopyt po novom kuse ktory musi byt vyrobeny. jasne ze sa elektronika recykluje ale ten proces sa nedeje subezne a hlavne nie v mieste vyroby noveho produktu, tie zrecyklovane casti sa napr z eu nevozia do ciny. ak ano tak ma oprav, ale toto nemam overene. ak by som zobral z elektroniky to je vlastne jedno ci tv alebo mobil, tak ten nebude technologicky po 2 rokoch este zastaraly. staci si kuk kludne pri tv aj 2020 modely, ale skor 2021 vs 2022 vs 2023, tak tam vela rozdielov nenajdes, max u oledu frekvenciu, u qled zrejme tiez, u miniled to iste 100-120-144-165hz resp pocet bodov podsvietenia, ale to je vacsinou dane velkostou obrazovky kde 65″ ma menej bodov ako 75″ u miniled. v mobiloch je to velmi podobne, qualcomm sice vydava kazdy rok novy procesor, ale ten vykon vela vyrobcov nedokaze efektivne vyuzivat v roku vydania, nevravim plosne ale vela vyrobcov napr pri sdg 8 gen1 malo problemy s prehrievanim, s vyladenim prostredia jeho stabiliou a efektivnym vyuzitim vykonu. ale vyrobca cipov prisiel s sdg 8 gen2 ktory je inde. u mna pred kupou rozhoduju recenzie, vela recenzii, clankov a videi kym sa rozhodnem nieco kupit jednak kvoli vyssej cene, ale jednak preto aby to davalo zmysel. nekupim si zariadenie preto ze ma krajsi obal, tapetu, alebo ze je v akcii, ci k nemu davaju nieco gratis. pokial medzigeneracne to zariadenie neprinasa taky pokrok, ktory by pre mna z uzivatelskeho hladiska daval zmysel, tak to zariadenie je pre mna nezaujimave na kupu a radsej si pockam. mam to tak konkretne u telefonov, televizorov ale aj u velkej bielej techniky. to ze daju mobilu bt 5.3 oproti bt 5.2 neriesim, alebo to ze ci ma zariadenie 5g, zatial to pre mna nie je dolezite. u tv som pred rokom bol stoj co stoj rozhodnuty pre oled aj na zaklade referencii a doporucani predajcu, znamych. ale boli to aj oni + recenzie na internete kto ma od oledu do velkej miery odhovoril a teraz by som bral miniled. Za mna skratka drobna oprava + pockat na technologicky vyspelejsie zariadenie ako neopravovat, vymenit ved tu je nove a ma to o 0,2″ vacsi displej :P
Ja sa urcite nesporim, a vidim to rovnako. teda za mna. Ale ja nie som vacsina, ani nejaka vhodna vzorka. Myslel som to tak, ze dnes sa vyrobcovia snazia dodavat zariadenia tak, aby si mal potrebu ich menit skor, ako by sa stali nepouzitelnymi tie co pouzivas. Je velka masa uzivatelov, ktory si svoje zariadenie vymenia len preto, ze ma vacsie cislo v nazve…. o tom pisem. Nejake opravy ani neprichadzaju do uvahy, proste zariadenie vymenia…
A myslim, ze je to rovnako aj v cine, ci v ktorejkolvek technologicky vyspelej krajine.
Neviem ako pri televizoroch, ale napriklad telefony sa vacsinou menia skor, ako by samotne zariadenie prestalo fungovat. Kukni na iphonistov – staci, ze ma zariadenie v nazve vyssie cislo a “ugraduje sa” :)
Ked mas v spominanom televizore z roku 2020 vymenit nejaku poistku, ci nahradit kondenzator… to je ok, ale ked je nutne menit viac veci, pripade cele plosaky, urcite oprava nie je rentabilna. Proste kupis novy TV a hotovo.
pozri samsung galaxy s24 zatial su len uniky, ale nic prevratne sa neocakava, skratka len vyssie cislo. nechapem co robia s tou zasobou s23 a verim ze niekde este maju aj s22 v skladoch, myslim nove kusy. zrejme to strielaju do afriky :D
co sa telky tyka, tak mal som moznost vidiet ako to ma samsung, ak by som to zrhnul na cas, tak servisak u mna vymenil obrazovku za 5-8 minut! V spalni nam odisla telka, obrazovka, v zaruke. dosiel servisak s velkou krabicou kde mal prednu cast tv ktora obsahuje ram a displej, zvesili sme televizor, dali na postel a 3-4 minuty z toho casu trvalo odkrutit skrutky drziaka na stenu, zvysok bol servisny ukon, len cvak cvak cvak cvak ram a uz si videl creva, jeden vacsi plosak, zapojenie repro, senzora a plosak/y na obrazovku, vybral plosak cvak cvak, prelozil do noveho dielu cvak cvak, zakryl zadnym panelom, cvak cvak cvak cvak a zasrouboval som uchyty pre drziak a zavesili telku, zapol telku servisny DO, spravil testy, nastavenie default a odisiel.
Nie kazdy ma take stastie, ze staci len oprava typu “cvak-cvak”… Ludia telku asi vacsinou vymienaju skor, ako sa im ta pouzivana pokazi – jendoducho kupia, lebo funkcie, lebo nove technologie, lebo krajsi obraz. zvuk…. a stara telka poputuje do detskej, na chatu, ci inam, kde moze este plnit svoju ulohu.
Ohladom samsung telefonov – nikdy som taky nemal, ale v mojom okoli takmer kazdy, kto vlastnil vyssiu radu samsungov, mali problem s displayom…. logicky prislo k vymene celeho zariadenia…. asi by si si tiez vybral skor novy kus, ako nejaku opravu. vedia to velmi dobre aj vyrobcovia a snazia sa skor vyrabat, ako podporovat nejaku opravu… a myslim,zeaj v cine, ci konkretne v zavodoch huawei.
tak urcite telefon opravovany nechces, lebo uz ked ho raz otvoria tak uz cauky ip68 :D a nech si vravi kto chce co chce… uz je z toho max ip53 :DDD a jasan ze aj Huawei tak vyraba, nie na servis. mna len desi to s akou periodicitou sa vyrabaju nove rady. vid s23 a uz uz tu mame s24. ani nie po roku od uvedenia s23 a uz sa vie ake neprevratne objektivy bude s24 mat.
:) nuz tak nejak….vyrobcovia vyrabaju len to, co zakaznici kupia…
hej, z ciny sa nedozvies nic…. komunisti velmi vyrecni nikdy neboli :D
cele je to primtivna obchodna vojna a eu ako poslusna americka prostitutka ide ako jej kaze jej pasak…
Diktatúra idiotov pri moci v EU naberá na obrátkach.
ÚV KSEU…. rozhodol.