MojAndroid

Síce nové technológie od značky Huawei prichádzajú na svetlo sveta v početnom množstve, ešte viac sa im darí upútať pozornosť ľudí kontroverznými problémami. Najnovšie spoločnosti hrozí, že v Európskej únii nebude možné využívať ich technológie pri výstavbe 5G sietí. Čínske značky už totižto predstavujú isté bezpečnostné riziko, do ktorého sa EÚ odmieta púšťať. Aj keď pôvodne sa ohľadom tejto témy mali rozhodnúť členské štáty individuálne, predstavenstvo EÚ zrejme zmenilo názor. Informuje o tom internetový portál Reuters.

Ešte nie je rozhodnuté, ale…

Čínska otázka sa s nami tiahne už pár rokov a jej intenzita postupom času iba stúpa. Už v roku 2020 Európska únia rozhodla, že rizikoví dodávatelia sa budú obmedzovať. Ostalo však na jednotlivých členských štátoch, aby sa rozhodli, či chcú niektorých dodávateľov úplne zakázať, ale prijať iné opatrenia. Dnes už ale vieme, že potrebné zákazy prijala len približne tretina štátov. Ostatné sú buď ochotné hrozbu ignorovať, alebo sa ešte nerozhodli. S touto informáciou jednoznačne EÚ nie je spokojná.

Huawei spolupráca s Nemeckom
spolupráca Huawei a Telekom | Zdroj: Huawei

Vyzerá to teda, že Európska únia by ako odpoveď na “neposlušnosť” členských štátov mohla čínskych dodávateľov úplne zakázať. Vybrali by sa tak cestou USA, kde sa tiež už podobný zákaz konal. Veľký problém predstavuje práve Nemecko, ktoré nad zákazom dodávateľov ako Huawei a ZTE uvažuje už zrejme pridlho. Huawei dokonca aj na svojej stránke informuje o úspešnej spolupráci s nemeckým operátorom Telekom (obrázok vyššie). Podľa vyjadrení EÚ ide o veľmi vysoké bezpečnostné riziko.

Je zákaz naozaj potrebný?

Podobné zákazy čínskych spoločností vidíme na pravidelnej báze napr. aj u platformy TikTok. USA začala túto hrozbu zvažovať už počas vlády bývalého prezidenta D. Trumpa. Najnovšie bola aplikácia zakázaná v celej Montane. Podobné spoločenské vojny sa dejú aj na iných frontoch, napr. Rusko začiatkom tohto roka zas zakázalo štátnym zamestnancom zariadenia od Apple.

Panika EÚ a USA ale nie je úplne bezdôvodná. Čínske spoločnosti totiž musia zo zákona plne spolupracovať s čínskou vládou a odovzdávať všetky informácie, pokiaľ o to budú požiadané. Huawei ako značka s čínskym zázemím jednoznačne spadá do tejto kategórie. Či ale reálne hrozí nejaká špionáž je ťažké potvrdiť, každopádne svet sa rozhodol byť v tejto záležitosti opatrný.

Náš tip
Recenzia Huawei P60 Pro: Takýto fotoaparát ste ešte nevideli

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+