MojAndroid

Západné vlády v posledných týždňoch zakazujú svojím štátnym zamestnancom používanie čínskej sociálnej siete TikTok kvôli bezpečnostným obava. Ruská vláda teraz zavádza podobný zákaz v súvislosti so smartfónmi Apple iPhone. Smartfóny so systémom Android však zostávajú povolené. Informáciu priniesol portál TImesofIndia.

Oficiálnym dôvodom zákazu sú obavy z odpočúvania iPhonov tajnými službami

Podľa vedúceho kancelárie ruského prezidenta, Sergeja Kiriyenka, budú od 1. apríla všetci, ktorí sú zapojení do domácej politiky, vyzvaní prestať používať mobilné zariadenia spoločnosti Apple. V podstate tak majú 9 dní na to, aby vymenili svoje iPhony za smartfóny s iným operačným systémom. V úvahu  pripadajú smartfóny s operačným systémom Android alebo HarmonyOS.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Oficiálnym dôvodom sú obavy o bezpečnosť. Mobilné zariadenia spoločnosti Apple by mohli byť údajne odpočúvané západnými tajnými službami. Takýto argument by sa však dal použiť aj na smartfóny s operačným systémom Android. Podľa Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezdienta, by sa dokonca smartfóny nemali používať na oficiálne účely vôbec.

Za zákazom môže byť z časti aj odveta voči spoločnosti Apple. Tá sa po minuloročnej ruskej invázii na Ukrajinu pridala k spoločnostiam, ktoré opustili ruský trh. Odchod z trhu sa netýkal len konca oficiálneho predaja Apple zariadení, ktoré sa musia v súčasnosti do Ruska pašovať za vyššie ceny. Ukončené boli aj služby spoločnosti Apple, ako je napríklad platobný systém Apple Pay.

Náš tip
Apple sa nechce zmieriť s USB-C konektorom. Bez výnimiek to predsalen nebude
23.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+