MojAndroid

USB-C konektor sa od roku 2024 stane v EU povinným štandardom pre nabíjanie mobilných zariadení. Pre výrobcov Android smartfónov, ktorí už USB-C používajú dlhé roky, to nebude problém. Otázky zostávajú okolo spoločnosti Apple, ktorá dlhé roky využíva pre nabíjanie vlastné riešenie. Podľa portálu GizmoChina by však mala na USB-C konektor prejsť už v prípade modelu Apple iPhone 15. Nebude to však bez obmedzení.

Apple na USB-C pristúpi, ale s obmedzeniami

Európska únia prijala legislatívu, ktorá výrobcom smartfónom prikazuje od roku 2024 využívať pre nabíjanie USB-C konektor, ešte minulý rok. Okamžite sa objavili otázky, ako sa s tým hlavne vysporiada americká spoločnosť Apple, ktorá sa štandardom roky braní a vo svojich iPhonoch využíva vlastný Lightning konektor.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najnovšie informácie však tvrdia, že Apple na legislatívu pristúpi a na USB-C konektor prejde už v prípade tohtoročných modelov Apple iPhone 15. Napriek tomu by však spoločnosť aj tak chcela pokračovať v reštrikciách a obmedziť funkčnosť neoriginálnych USB-C káblov. Podľa portálu GizChina chce totiž nazývať svoj USB-C konektor ako Made for iPhone (MFi).

Európska únia s obmedzeniami v iPhonoch nebude súhlasiť

Označenie MFi by malo značiť, že smartfóny Apple iPhone 15 dosiahnu plné rýchlosť nabíjania a prenosu údajov len s originálnym USB-C káblom a adaptérom. To je však v rozpore s nariadením EÚ, podľa ktorého by mal štandard odstrániť obmedzenia rýchlosti nabíjania. Dokonca musí podľa legislatívy nabíjanie pri napätí vyššom ako 5 V(elektrickom prúde 3 A) spĺňať aj špecifikácie USB PD.

Apple sa však tomu bráni a argumentuje tým, že to brzdí inovácie. S tým však EÚ nesúhlasí a tvrdí opak. Dá sa predpokladať, že Apple s obmedzením rýchlosti v EÚ narazí. Má však ešte rok, aby sa legislatíve prispôsobil. Najpravdepodobnejšie je, že tento rok prídu na európsky trh iPhony s USB-C konektorom s označením MFi a budúci rok budú do EÚ distribuované modely bez tohto označenia.

Náš tip
HONOR vo veľkom aktualizuje. Tieto modely dostanú Android 13 a nadstavbu MagicOS 7.1
22.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+