MojAndroid

Rokovalo sa o tom dlhšie, no teraz je to už oficiálne. Európska únia rozhodla, že od roku 2024 budú musieť všetci výrobcovia elektroniky používať USB-C konektor. Týka sa to nielen smartfónov, ale aj príslušenstva, tabletov, slúchadiel a podobne, informoval portál consilium.europa.eu.

Zariadenia, ktoré budú musieť používať USB-C:

  • Mobilné telefóny
  • Tablety a čítačky elektronických kníh
  • Digitálne fotoaparáty, kamery a herné konzoly
  • Slúchadlá a prenosné reproduktory
  • Bezdrôtové myši a klávesnice
  • Prenosné navigácie

Smartfóny budú musieť mať v roku 2024 USB-C konektor. Aj iPhony

7.6.2022

To, na čo sme už dlhšie čakali, je oficiálne tu. Európska únia sa dohodla na nových pravidlách, ktoré nútia výrobcov smartfónov používať USB-C štandard vo svojich modeloch. Zákon začne platiť na jeseň roka 2024 a bude platiť pre všetkých, informoval europa.eu.

To znamená, že aj spoločnosť Apple bude musieť presedlať z Lightning konektora na USB-C vo svojich iPhonoch. Zákazník tiež bude mať možnosť vybrať si či v balení chce alebo nechce mať nabíjací adaptér.

Možnosťou, ako toto nové pravidlo teoreticky obísť, je úplne odstránenie konektora a nabíjať bezdrôtovo. Dôvodom tohto nového nariadenia je ekológia. Používateľ nebude musieť kupovať rôzne káble k rôznym zariadeniam, jeden bude kompatibilný so všetkým. Ročne vytvárajú nepoužívané nabíjačky v Európskej únii až 11-tisíc ton odpadu.

Apple nie je jediný, kto môže mať problém s nabíjacím štandardom USB-C

16.2.2022

O tom, že Európska únia chystá prekvapenie v podobe univerzálneho štandardu nabíjania (USB-C), už vieme dlhšie. Prvé informácie sa objavili už v septembri minulého roka. So štandardným nabíjacím konektorom by mohla mať problém najmä spoločnosť Apple, ktorá ho vo svojich iPhonoch stále neponúka. A to aj napriek tomu, že iPady či MacBooky prešli na tento štandard už dávno.

“V minulosti boli telefóny kompatibilné iba s konkrétnymi nabíjačkami konkrétnych výrobcov. Odhaduje sa, že v roku 2009 bolo vo všetkých krajinách EÚ v obehu asi 500 miliónov mobilných telefónov. Na trhu bolo viac ako 30 rôznych typov nabíjačiek. Okrem toho, že to používateľom spôsobovalo nepríjemnosti, vytváralo to zbytočný elektronický odpad,” uvádza prieskum Európskej komisie, o ktorom sme písali v článku Je to oficiálne. Aj Apple bude musieť používať USB-C nabíjačky.

Finálne rozhodnutie padne do konca tohto roka

Nabíjací štandard už síce bol schválený, no finálne rozhodnutie ešte nepadlo. Podľa informácií portálu Huawei Central by sa tak mohlo stať do konca tohto roka. Návrh jednotného nabíjacieho konektora v EÚ by však mohol mať vplyv aj na ostatných veľkých výrobcov smartfónov, ktorí ho už používajú. Spoločne s jednotným konektorom majú prísť aj nové pravidlá jeho implementácie, na ktoré budú musieť výrobcovia zareagovať.

Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

USB-C konektor by mal byť univerzálnym pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a herné konzoly (prenosné). Ďalším návrhom Európskej únie je, aby sa predaj nabíjačiek oddelil od predaja elektronických zariadení. To znamená, že by sme si museli nabíjačky kupovať zvlášť.

Aj ostatní výrobcovia môžu mať problém

Návrh zákona uvádza niekoľko dôležitých kľúčových bodov, ktoré sú z pohľadu konečného spotrebiteľa pozitívne. Ide napríklad o to, aby bolo možné nabíjať tou istou nabíjačkou každé zariadenie bez ohľadu na značku, a to maximálnym možným výkonom. Výrobcovia nabíjačiek budú musieť tiež poskytnúť všetky požadované informácie týkajúce sa výkonu, rýchlosti a kompatibility.

Vzhľadom na to, že teraz je v nabíjačkách poriadny chaos, každý výrobca má svoj vlastný nabíjací štandard a nie každá nabíjačka dokáže rýchlo nabíjať každé zariadenie, by mohli byť tieto nové regulácie výrazným prínosom pre spotrebiteľov.

Náš tip
Polícia upozorňuje na nebezpečné SMS správy, ktoré zaplavili Slovensko
25.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+