MojAndroid

Rok 2022 je za nami a portál Counterpointresearch prišiel so zauíjmavými štatistikami. Informoval o tom, ktoré smartfóny sa celosvetovo predávali najviac. Zaujímavé je, že až 8 z prvých 10 priečok obsadil americký výrobca Apple. Ďalšie dve priečky sa ušli Samsungu.

Celkovo najpredávanejším modelom bol Apple iPhone 13. A to pomerne výrazne, predaje viedol od januára až po august. V každom mesiaci bol najpredávanejší. V septembri ho nahradil nový iPhone 14 Pro Max a staršia 13-ka sa postupne prepadla na druhé a štvrté miesto. Celkovo to však jasne stačilo a v roku 2022 nebol smartfón, ktorého by sa predalo viac.

predaje smartfonov 2022
Zdroj: Counterpoint

Zaujímavé je aj to, že aj napriek minimálnym zmenám sa už od začiatku darilo najdrahšiemu iPhonu. Predaj 14 Pro Max síce začal až v septembri, no za 4 mesiace sa mu podarilo vyšvihnúť celkovo na tretie miesto. Druhú priečku obsadil iPhone 13 Pro Max, jeho vydarený predchodca.

Ako je to s Androidmi?

Aj keď sa Android smartfónov celkovo predalo v počte kusov viac, pri štatistikách za jednotlivé modely tieto čísla až také povzbudzujúce nie sú. Dominanciu Apple v TOP 10 narušil len Samsung, ktorému sa medzi najpredávanejšími smartfónmi umiestnili dva modely. A ako už býva zvykom, ide o tie lacné – základné.

Samsung Galaxy A13
Samsung Galaxy A13 | Zdroj: Samsung

Konkrétne štvrtú priečku obsadil Samsung Galaxy A13. Darilo sa mu najmä v prvej polovici roka 2022, neskôr sa jeho predaje začali postupne prepadať. Aj napriek tomu to stačilo na 4. miesto. Mimochodom, tento model je obľúbený aj na Slovensku. Ďalším Samsungom v TOP 10 je ešte lacnejší Galaxy A03, ktorý sa taktiež predáva aj na slovenskom trhu.

Tieto štatistiky len potvrdzujú fakt, že výrobcom sa oplatí vyrábať aj lacné smartfóny. Ale aj to, že Apple má akési špeciálne postavenie a zákazníci neváhajú za značku zaplatiť viac.

7.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+