MojAndroid

Už aj na ostrovoch sa rozhodlo, že TikTok predstavuje pre krajinu vážnu bezpečnostnú hrozbu. Spojené kráľovstvo tak nasleduje krajiny ako USA, Kanada, Dánsko, Česká republika, Slovensko a ďalšie, informoval Reuters.

Zákaz sa týka používania aplikácie sociálnej siete vládnymi zamestnancami a platnosť nadobudol okamžite. To znamená, že zamestnanci už nemôžu vo svojich smartfónoch používať TikTok. Avšak pri TokToku to len začína, keďže v procese posudzovania otázky bezpečnosti majú byť aj ďalšie aplikácie. Zdroj však konkrétnejšie informácie, o ktoré aplikácie by malo ísť, neuvádza.

TikTok je na Slovensku bezpečnosťnou hrozbou. Ak ho používate, mali by ste prestať, varuje MVSR

14.3.2023

Obavy o bezpečnosť v súvislosti so sociálnou sieťou TikTok sa dostali aj na Slovensko. Ministerstvo vnútra vyzvalo svojich zamestnancov, aby aplikáciu odinštalovali. Na túto skutočnosť upozornil portál živé.sk.

Slovensko je tak ďalšou na už pomerne dlhom zozname krajín, ktoré odporúčajú nepoužívať TikTok. Pripomíname, že hlavným dôvodom sú obavy o špehovanie používateľov a získavanie citlivých informácií o nich.

MVSR síce odinštalovanie aplikácie odporúča, no konečné rozhodnutie je na zamestnancoch samotných. Je však možné, že do budúcna sa to zmení a TikTok bude v zariadeniach, ktoré patria vládnym zamestnancom, zakázaný úplne.

Živé.sk ďalej informuje, že rozhodnutie padlo na základe internej analýzy, ktorú uskutočnilo Ministerstvo vnútra SR ako reakciu na rozhodnutia ostatných krajín. Rovnaké alebo podobné rozhodnutie už dávnejšie vydali USA, pridala sa Európska komisia, Dánsko a Česká republika a ďalšie krajiny.

Národný bezpečnostný úrad sa TikToku venoval už v roku 2020, vtedy poukázal na bezpečnostné riziká, ktoré súvisia s touto sociálnou sieťou, informuje Teraz.sk. Portál ďalej uvádza, že politické strany Sme rodina, Smer ani Hlas budú zatiaľ TikTok používať bezo zmeny.

Česko vyhlásilo TikTok za bezpečnostnú hrozbu. Občanom radí nepoužívať aplikáciu

8.3.2023

Česká republika je ďalšou krajinou, ktorá nasleduje USA a Európsku úniu. Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) dnes vydal varovanie pred hrozbou v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré súvisí s obľúbenou sociálnou sieťou.

Obavy vyplývajú predovšetkým z množstva zhromažďovaných dát o používateľoch a spôsobu, akým sú zbierané a ako je s nimi následne zaobchádzané.

NÚKIB odporúča zakázať inštaláciu a používanie aplikácie TikTok na zariadeniach, ktoré majú prístup do regulovaného systému – pracovné a súkromné zariadenia, ktoré sú využívané k pracovným účelom.

Úrad odporúča aj širokej verejnosti zvážiť používanie TikToku a hlavne toho, čo cez aplikáciu zdieľa.

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu. Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“

Lukáš Kintr, riaditeľ NÚKIB

Dánsko je ďalšou krajinou, ktorej vládne zariadenia by nemali mať nainštalovaný TikTok

1.3.2023

V poslednom období sa ohľadom sociálnej siete rozpráva najčastejšie o jej bezpečnosti. Zákaz dostala nielen vo vládnych zariadeniach USA, ale aj v EÚ. Podľa informácií portálu Teraz.sk odporúča dánske Centrum pre kybernetickú bezpečnosť nepoužívať TikTok. Oficiálnym dôvodom je “hrozba špionáže.” Odporúčanie platí pre poslancov a vládnych zamestnancov.

“Pri používaní TikToku existuje hrozba špionáže, takže sa tomu prispôsobujeme,” uviedol predseda parlamentu Sören Gade.

Zákaz používania TikTok aj v Európe. Od kedy a pre koho bude platiť?

23.2.2023

TikTok patrí medzi najpopulárnejšie a najrýchlejšie rastúce sociálne siete na svete. A to so sebou nesie aj veľkú zodpovednosť. Vyzerá to tak, že čínski majitelia si s bezpečnosťou veľmi hlavu nelámu.

Sociálna sieť v minulosti a aj teraz čelí viacerým obvineniam, ktoré sa týkajú ochrany osobných údajov používateľov či dokonca špehovania. Z tohto dôvodu vydali USA zákaz používania aplikácie TokTok na zariadeniach, ktoré patria vláde.

TikTok dostal zákaz aj v EÚ

Objavili sa dokonca aj informácie, že TikTok špehoval dvoch novinárov z Forbes, ktorí sa zaoberali práve témou bezpečnosti sociálnej siete. Túto tému sme podrobnejšie rozobrali v článku TikTok a národná bezpečnosť. Firma špehovala dvoch novinárov z Forbes.

Mohlo by vás zaujímať:

Portál Politico.eu teraz informoval o ďalšom zákaze, ktorý prichádza aj z Európy. Konkrétne ide o to, že zamestnanci Európskej komisie nemôžu používať TikTok. Západné krajiny sú čoraz viac znepokojené hromadiacimi sa dôkazmi, že čínske technologické spoločnosti úzko spolupracujú s čínskou komunistickou stranou, ktorá je práve pri moci.

TikTok titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Viac k téme TikTok na MôjAndroid.sk:

Spolupráca sa týka najmä zhromažďovania citlivých dát z celého sveta, či už pomocou sociálnych sietí alebo samotného hardvéru a predaných zariadení. Nariadenie od Európskej komisie prišlo pravdepodobne len dnes. Zamestnanci dostali jasný príkaz.

Zamestnanci dostali jasné nariadenia

Musia zo zariadení, ktoré slúžia na prácu, odinštalovať aplikáciu TikTok. Ak majú vo svojom súkromnom smartfóne tiež nejaké aplikácie, ktoré súvisia s prácou, TikTok nemôžu používať ani na ňom. Riešením je buď odinštalovať aplikáciu sociálnej siete alebo odinštalovať aplikácie, ktoré súvisia s prácou.

E-mail, ktorý dostali zamestnanci Európskej komisie, vyzerá takto:

“Na ochranu údajov Komisie a zvýšenie jej kybernetickej bezpečnosti sme sa rozhodli odstrániť aplikáciu TikTok z firemných zariadení a taktiež zo súkromných zariadení, v ktorých sa nachádzajú aplikácie Komisie.”

Zamestnanci majú čas na odinštalovanie do 15. marca. Pokiaľ by sa tak nestalo, zariadenia, na ktorých aplikácia sociálnej siete zostane, budú požadované za nevyhovujúce. K téme sa už stihla vyjadriť aj sociálna sieť TikTok:

“Z tohto rozhodnutia sme sklamaní. Domnievame sa, že je zavádzajúce a vyplýva z mylných predstáv. Komisiu sme už kontaktovali s tým, že máme záujem o vysvetlenie toho, ako chránime 125 miliónov našich používateľov v celej EÚ.”

Náš tip
TikTok dostal pokutu 5 miliónov eur. Má problém s porušovaním GDPR pravidiel

17.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+