MojAndroid

Huawei sa od zákazu spolupráce s Amerikou stal takmer kompletne samostatnou spoločnosťou. Má v Číne aj svoj vlastný operačný systém, ktorým je HarmonyOS. Áno, ten je stále postavený na Androide, no je do veľmi značnej mieri upravený. Ako sa v porovnaní s tradičným Androidom líši z hľadiska na stabilitu a bezpečnosť? Téme sa venoval portál HuaweiCentral.

Zákaz spolupráce s USA predstavuje tvrdý oriešok

Huawei chce stále konkurovať smartfónom od spoločností akými sú Apple či Samsung a preto kladie dôraz i na bezpečnosť systému. Huawei je v domovskej Číne ozajstným gigantom a pozná ho takmer každý jej obyvateľ. Huawei pred istým časom dokonca spomalil rast značky Apple, čo je naozaj úctyhodné. Po bane od USA sa všetko zmenilo a podiel predajov tejto firmy zaznamenal pokles.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Je to pochopiteľné, keďže konkurencia ponúka prítomnosť Google služieb, na ktoré sme si všetci zvykli. Predtým bol Huawei známy ako druhý najväčší výrobca smartfónov na celom svete. Kto vie, či by dnes nebol na úplnom vrchole tohto rebríčka pred Samsungom. Po tom, čo na telefóny dorazil operačný systém HarmonyOS, mnohí začali prechádzať na modely od iných značiek. Je na to však dôvod?

Huawei ponúka skvelú optimalizáciu a veľmi prívetivé používateľské rozhranie. Android je na druhú stranu k dispozícii všade a v rôznych podobách, keďže iba minimum výrobcov ho na svojich zariadeniach nemodifikuje a nepridáva nejakú grafickú nadstavbu, ktorá dokáže jeho čistú podobu kompletne zahaliť. Pokiaľ ide o vydávanie softvérových aktualizácií, tak Android má aj vďaka Samsungu navrch. Ten prináša bezpečnostné záplaty zvyčajne ešte pred samotnými Pixelmi, ktoré pochádzajú priamo od samotného Google.

Huawei vydáva aktualizácie pomaly, avšak prítomnosť chýb je raritou

Huawei na druhú stranu patrí k najpomalšie aktualizujúcim výrobcom a bezpečnostné opravy zvyknú zaostávať niekedy aj o zopár mesiacov, čo je nevýhodou z pohľadu na bezpečnosť. Čínsky gigant si možno len dáva záležať, aby náhodou nevydal update plný chýb. S týmto prípadom sa častejšie stretávame v prípade tradičných Android smartfónov a v prípade Huawei ide skôr o raritu.

Huawei nova 9 SE
Huawei nova 9 SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Android 13 už bol oficiálne vydaný. HarmonyOS 3 je momentálne v testovacej beta verzii a zrejme ešte nejakú tú chvíľku potrvá, kým sa dočkáme plnohodnotnej stabilnej verzie. Za zmienku stojí aj fakt, že HarmonyOS poputuje na viacero modelov. Pokiaľ je reč o Androide 13, tak ten príde zväčša iba na telefóny, ktoré nie sú staršie ako tri roky. Všetko záleží už len na samotnom výrobcovi.

Pre náš trh je stále na Huawei smartfónoch nainštalovaný Android s používateľskou nadstavbou EMUI. Raz sa možno dočkáme prechodu aj u nás, preto je dobré vedieť, na čo sa pripraviť. HarmonyOS si môžete momentálne vyskúšať na inteligentných hodinkách od Huawei. Ten sa nám popravde veľmi páči a funguje naozaj skvelo.

Náš tip
Asus ROG Phone 6D oficiálne: Nadupaný herný smartfón s MediaTekom
19.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+