MojAndroid

Xiaomi je momentálne tretím najväčším výrobcom smartfónov na svete. Bez pochýb sa tak nájdu stovky miliónov používateľov, ktorí vlastnia nejaké zariadenie tejto značky. Nuž, čínski výrobcovia čelia rôznym škandálom. Určite si spomínate na krízu Ameriky a spoločnosti Huawei. Vláda si totiž myslí, že Huawei používa svoje modely na špionáž. Podozrenie na nadpriemerné zbieranie údajov má teraz aj spomínané Xiaomi.

Údaje sú odosielané na servery Alibaby

Predvolený prehliadač čínskeho giganta totiž zbiera súkromné údaje o používateľovi. Podľa webu Forbes, smartfóny Xiaomi a Redmi odosielajú dáta na servery, ktorým hostiteľom je čínsky gigant Alibaba. Tie sú zrejme prenajímané samotným výrobcom elektroniky.

Xiaomi Mi 9T
Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi 9T

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti tvrdí, že odosielané dáta z jeho Redmi Note 8 zahŕňali webové stránky, ktoré navštívil, spolu so všetkým ostatným vyhľadávaním v internetových vyhľadávačoch, akým je napríklad Google. Čo však dokáže zaskočiť ešte viac, je fakt, že zber údajov prebiehal aj počas zapnutého režimu inkognito.

Prehliadač od Xiaomi vie takmer o všetkom

Smartfón dokázal zaznamenať aj ďalšie veci, ako súbory, ktoré cez prehliadač otvoril, alebo ostatné veci na obrazovke, ako nastavenia či stavovú lištu. Všetky informácie boli následne vložené do jedného balíka a odoslané na servery v Singapure a v Rusku. To aj napriek tomu, že hosťovanie samotnej webovej domény je zaregistrované v Pekingu, hlavnom meste Číny.

Predvolený prehliadač v nadstavbe MIUI nie je jediným, ktorý zbiera súkromné údaje. Tými istými vlastnosťami sa vyznačuje aj Mi Browser Pro, spolu s Mint Browser. Obidve aplikácie pochádzajú od Xiaomi, sú voľne dostupné na stiahnutie v Obchode Play a majú spolu cez 15 miliónov stiahnutí.

Problém je možno vo všetkých modeloch

Vypočítaná celková hodnota firmy Xiaomi činí približne 50 miliárd amerických dolárov. Za skvelé ceny ponúka vo svojich smartfónoch skutočne špičkové parametre, zhodné s tými absolútne najlepšími modelmi na trhu. Nuž, nízka cena môže mať očividne za následok i takéto nepríjemné prípady, ako nízke celkové zabezpečenie.

Xiaomi Mi Note 10 v ruke
Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi Note 10

Okrem Redmi Note 8, problémom samozrejme trpí i množstvo ďalších telefónov. Preverené boli balíky operačných systémov pre Xiaomi Mi 10, Mi 9T a Mi Mix 3, no každý a jeden firmvér disponoval tým istým kódom v aplikácii prehliadača, ktorý spôsobuje problémy s bezpečnosťou.

Aká je reakcia od samotného Xiaomi?

Xiaomi na túto tematiku príslušne zareagovalo. Údajne sú tvrdenia výskumníka nepravdivé. Dodáva, že súkromie a bezpečnosť používateľa sú pre nich jednými z tých najvyšších možných priorít. Neskôr hovorca dodal, že dáta o vyhľadávaní zbierané boli, avšak iba v anonymnom podaní, aby sa neodhalila používateľova identita. Na druhú stranu firma vyvrátila tvrdenia, že by zbierali informácie počas zapnutého režimu inkognito.

Smartfón na obrázku: Xiaomi Redmi Note 6 Pro

Existuje video, ktoré slúži ako dôkaz

Výskumník sa rozhodol Xiaomi ukázať, ako navštívi erotickú stránku cez ich prehliadač a následne dá najavo, že tento údaj o vyhľadávaní bol odoslaný na server tretej strany, dokonca aj v režime inkognito. Spoločnosť sa k videu následne obrátila s odpoveďou, že ide čisto o anonymné dáta, ktoré sú určené na zlepšenie celkových skúseností s vyhľadávaním.

Ak už ide o čokoľvek, báli by ste sa o svoje súkromie v prípade používania prehliadačov od Xiaomi? Pokiaľ čítate tento článok, existuje pomerne vysoká šanca, že sa tak deje prostredníctvom smartfónu tejto značky. Keď je tomu tak, dajte nám vedieť, či využívate, respektíve ste využívali služby web browseru v MIUI, alebo používate iný, voľne dostupný prehliadač.

TIP: Plánujete si v najbližšom období zakúpiť nový smartfón, tablet, alebo nejaké šikovné príslušenstvo? Navštívte nášho nákupného poradcu, ktorý vám s výberom pomôže.

1.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+