MojAndroid

Medzi aplikáciami v Obchode Play sa občas nájdu nejaké, ktoré nerobia to, čo by mali. Lepšie povedané robia aj to, čo by nemali. Na mysli máme aplikácie, ktoré vás bez vášho vedomie sledujú. Niekedy ani nevieme, čo všetko nejakej aplikácii dovolíme. Podľa nedávneho výskumu existuje hneď niekoľko aplikácií s miliónmi inštalácií, ktoré vás sledujú a treba si ich odinštalovať.

Nainštalovalo si ich až príliš veľa ľudí

Nedávne prieskumy firmy Buzzfeed poukázali na niekoľko aplikácií z Obchodu Play, ktoré je dobré čím skôr odinštalovať. Okrem toho, že si žiadali príliš veľa prístupov (napríklad aplikácia svietidla si vypýta prístup ku kontaktom a polohe), boli vyvíjané čínskymi vývojármi, ktorí mohli informácie predávať čínskej vláde. To už síce zaváňa konšpiráciou, no nebezpečné sú aj tak. Prinášame vám teda ich zoznam:

  • Selfie Camera
  • Total Cleaner
  • Smart Cooler
  • RAM Master
  • AIO Flashlight
  • Omni Cleaner
  • WaWaYaYa
  • Emoji Flashlight
  • Samsung TV Remote Control (via Peel Technologies, Inc.)

Desivé na tom je aj to, koľko ľudí si ich nainštalovalo. Oklamať dokázali aj hodnoteniami, čo už v dnešnom svete nie je nič zložité. Môžu však výrazne ohroziť vašu bezpečnosť a súkromie.

V Obchode Play sa nachádzajú mnohé nebezpečné aplikácie, ktorých inštalácií sa treba vyhýbať
V Obchode Play sa nachádzajú mnohé nebezpečné aplikácie, ktorých inštalácií sa treba vyhýbať

Vyvarujte sa takýmto aplikáciám

Ak sa pýtate sami seba, ako sa vyvarovať inštalácii takýchto nebezpečných aplikácií, máme pre vás niekoľko cenných rád.

  1. Používajte vo svojom smartfóne antivírusový program. Odhalí nebezpečenstvo oveľa skôr než vy.
  2. Nesťahujte si aplikácie, ktoré majú zlé hodnotenia, prípadne sa ľudia sťažujú na veľa reklám.
  3. Zamerajte sa na obsah hodnotení. Mnohé falošné hodnotenia môžu byť jednotvárne, prípadne obsahovať niečo ako “lacnú reklamu”, a teda prehnanú chválu atď.
  4. Prezrite si zoznam vyžiadaných prístupov. Ak si ich aplikácia žiada priveľa alebo nedávajú zmysel (aplikácia o počasí si vyžiada prístup ku kontaktom alebo baterka ku polohe), radšej ju nesťahujte.
  5. Prezrite si aj podmienky používania a bezpečnosti od vývojára. Ak sú akokoľvek pochybné alebo odkazujú na nezmyselné stránky (napríklad jedna z vyššie spomenutých mala zásady bezpečnosti presmerované na Tumbrl), nesťahujte ju.
  6. Vyhýbajte sa inštalácii z neznámych zdrojov, teda mimo Obchodu Play.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Google odstránil z Obchodu Play 29 aplikácií na úpravu obrázkov, ktoré kradli fotografie používateľov
Náš tip
Google z Obchodu Play odstráni aplikácie, ktoré si pýtajú povolenia prístupu k SMS a hovorom
28.4.2019
Zdroj: Lifehacker

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+