MojAndroid

Z času na čas sa stáva, že aplikácia v Obchode Play nerobí zrovna to, na čo je určená. Google sa snaží takéto aplikácie eliminovať. Preto aj teraz radikálne zasiahol a odstránil až 29 aplikácií. Tie boli prešetrené a zistilo sa, že kradnú fotografie používateľov, ktorí si ich stiahli.

Pôvodný zámer bol úprava fotiek

Každá aplikácia, ktorá sa chce dostať do Google Play Store, musí prejsť bezpečnostnou kontrolou. Napriek tomu sa cez ňu vedia prešmyknúť aj aplikácie s nekalým zámerom. Väčšinou majú len jeden cieľ: kradnúť. Či už peniaze, údaje, alebo súbory, vždy sa snažia používateľov o niečo obrať.

Aj 29 posledne odstránených aplikácií sa pokúsili vykrádať ľudí. Konkrétne išlo o aplikácie na úpravu fotografií. Rôzne filtre sú stále populárne a my, ľudia, máme tendenciu skúšať nové veci. Mrzieť to tak bude tých, ktorí si nainštalovali jednu z momentálne už nedostupných aplikácií.

Veľa (nevhodných) reklám a zbytočné aktualizácie

Trend Micro odhalil v Obchode Play 29 nevhodných aplikácií. Mnohé z nich sa správali podobne. Po odomknutí napríklad spustili reklamu na celý displej, často aj s nevhodným obsahom. Iné sa zase vedeli skryť v zozname nainštalovaných aplikácií v telefóne a nedali sa odstrániť.

Aplikácie sa spustiť dali. Po nahraní fotky pripravenej na úpravu sa fotka odoslala na súkromný server a na displeji vyskočila správa o chybe. Bolo potrebné aktualizovať aplikáciu. Nakoniec aj ich hodnotenia boli sporné. Prevažovali 5- a 1-hviezdičkové recenzie. Tým pádom vzniklo podozrenie na falšované hodnotenia. Podrobnejšiu analýzu ako aj celý zoznam aplikácií si môžete prečítať na tomto odkaze.

Ďalšie články k téme:

5.2.2019
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+