MojAndroid

V seriáli Vianoce 2021 sme sa rozhodli pomôcť vám s výberom elektroniky pre seba alebo vašich známych. Pozrieme sa na rôzne značky, cenové kategórie, funkcie, výdrž, prípadne na iné vlastnosti. Dnes si predstavíme Bluetooth slúchadlá.

Najlacnejšie Bluetooth slúchadlá

Haylou GT1 Pro

Slúchadlá Haylou sa stali veľmi rýchlo populárne po celom svete. Autor článku má s nimi osobnú skúsenosť a používa ich už cez dva roky. Zvuk nebýva skreslený, ako to býva pri lacných slúchadlách, ale nečakajte tu ani nejakú výraznú kvalitu. Hrajú čisto, avšak žiadna zložka nie je nejako výrazná (ani basy, ani výšky).

Konštrukcia tiež nie je zlá, potešením sú magnety na slúchadlách a aj na poklope krabičky.

Ponúkajú priemernú výdrž na jedno nabitie (4 hodiny) a krabička ich nabije asi šesťkrát – dokopy 24 hodín bez nabíjania krabičky. Skvelý základ pre tých, čo sa chcú dostať do sveta Bluetooth slúchadiel.

Haylou GT1 Pro
Haylou GT1 Pro | Zdroj: Haylou.info

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2

Jednoduché slúchadlá od Xiaomi, ktoré ponúknu priemernú kvalitu zvuku aj konštrukcie. Podľa recenzií na internete sú o niečo horšie, než slúchadlá značky Haylou.

Slúchadlá Xiaomi môže preferovať niekto, kto ocení menšiu a ľahšiu krabičku, ktorá však ponúka len polovičnú výdrž (12 hodín, 4 hodiny na jedno nabitie slúchadiel). V podstate je to na vašej preferencii, ktorý z týchto modelov vezmete – oba sú na tom zhruba rovnako.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic
Xiaomi Mi True Wireless Earbuds 2 Basic | Zdroj: Mi.com

Stredná trieda (do 100 €)

Samsung Galaxy Buds+

Samsung Galaxy Buds+ sú síce už takmer dvojročné slúchadlá, avšak tým, že ich cena zišla pod 100 €, prakticky nemajú konkurenciu. V tejto cenovej triede by sme už radi videli ANC (Aktívne potlačovanie hluku), avšak to spomínaným slúchadlám chýba. Nechýba však možnosť zosilnenia okolitých zvukov – ambientný režim.

Túto chybu si vynahrádzajú skvelou aplikáciou, aj keď bez podpory ekvalizéra, úžasnou (až 11 hodinovou) výdržou na jedno nabitie (krabička ich nabije dvakrát – 22 hodín) a skvelou kvalitou zvuku. Slúchadlá sú navyše ľahké a takmer ich v ušiach nie je ani cítiť. Ich krabička je taktiež malá a ľahká, čiže ani vo vrecku ju nebudete cítiť.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Huawei FreeBuds 4i

Otvorené slúchadlá majú svoje čaro – skvelo sedia v ušiach a takmer ich ani necítite. To je prípad aj Huawei FreeBuds 4i, ktoré sa nenechajú zahanbiť. Na rozdiel od Smasungu ponúkajú ANC, nechýba ani ambientný režim či špeciálna aplikácia Huawei AI Life.

Tej však môžeme vyčítať absenciu pokročilejších nastavení – okrem ovládania a prepínania režimov v nej nič neurobíte. Chýba teda ekvalizér aj možnosť aktualizácie firmvéru slúchadiel.

Zvuk je skvelý, aj keď horší v porovnaní s vyššie spomínanými Galaxy Buds+. Avšak Galaxy Buds+ prišli z kategórie 100€+, kým FreeBuds 4i boli vytvorené aby stáli zhruba 60 €.

Na jedno nabitie vám budú slúžiť 7,5 hodín s ANC alebo 10 hodín bez neho. Krabička ich nabije ešte dvakrát. Už keď spomínam krabičku, tak tá má zaujímavý vajcovitý tvar, ktorý umožňuje ľahké zasunutie do vrecka nohavíc.

Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najdrahšie Bluetooth slúchadlá (100+ €)

Sony WF-1000XM4

Nebol by to asi zoznam slúchadiel, ak by tam chýbal zástupca od Sony. Tohtoročný model štupľových slúchadiel od Sony ponúka najvyššiu možnú kvalitu zvuku, akú u štuplí nájdete a tak isto aj najlepšie ANC. Nájdu sa aj negatíva – zastaralo vyzerajúca aplikácia (ktorej však nič nechýba), veľký a nepekný tvar slúchadiel, avšak s prémiovým spracovaním.

Slúchadlám vážne nič nechýba, ponúkajú aj bezdrôtové nabíjanie. Majú skvelú a veľkú dotykovú plochu, ktorou ovládate prehrávanie hudby, prípadne zmenu režimu (ambientný, ANC, vypnuté). Prípadne zapnite funkciu Adaptive Sound Control, ktorá to bude ovládať za vás podľa toho, akú aktivitu vykonávate.

Slúchadlá zvládnu 8 hodín bez potreby nabíjania, ak ich vložíte do krabičky, tá ich nabije asi štyrikrát. Všetko to znie skvelo, akurát si za to priplatíte (stoja viac než 200 €).

Sony WF-1000XM4
Sony WF-1000XM4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Buds Pro

Ako už je jasné z názvu, toto sú slúchadlá pre profesionálov. To znamená profesionálnu kvalitu zvuku, profesionálne funkcie a profesionálnu cenovku. Kým menej ako za slúchadlá Sony vyššie, Samsung Galaxy Buds Pro môžeme tiež pokojne považovať za drahé slúchadlá (okolo 150 €).

Aj pri týchto slúchadlá platí, že sú väčšie a ťažšie, čo môže viesť k nepríjemným pocitom pri dlhšom počúvaní hudby. Inak ponúkajú skvelé a moderné funkcie (priestorový zvuk, herný mód), skvelý zvuk a slušné ANC.

Výdrž na jedno nabitie je zhruba okolo štyroch hodín s ANC alebo sedem bez neho. Krabička ich nabije asi dva a pol krát.

Samsung Galaxy Buds Pro
Samsung Galaxy Buds Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najlepšie Bluetooth slúchadlá značky Samsung

Pre milovníkov zariadení Samsung sme pripravili túto kategóriu. Nechceme sa opakovať a tak vám tu len v podobe tejto vety napíšeme, že na prvom mieste sú jednoznačne Samsung Galaxy Buds Pro. Na druhom sú…

Samsung Galaxy Buds2

Ktoré sú lacnejšou alternatívou pre tých, ktorým sa cena Galaxy Buds Pro nepáči. Samsung Galaxy Buds2 ponúkajú o trochu osekanejší zážitok, avšak s podobnou výbavou a funkciami ako ich drahší brat.

Ich dizajn možno vyzerá lacnejšie, ale sú menšie a pohodlnejšie na nosenie. Majú zhruba rovnakú krabičku, podporujú bezdrôtové nabíjanie mobilom, ANC, ambientý režim a omnoho viac.

Zvuk je možno na trošičku nižšej úrovni, ale tomu odpovedá i cena. S ANC vám vydržia 5 hodín na jedno nabitie, bez neho až 7,5 hodín. Krabička dokáže slúchadlá nabiť zhruba štyrikrát.

Samsung Galaxy Buds2 puzdro
Samsung Galaxy Buds2 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Najlepšie Bluetooth slúchadlá značky Xiaomi

Xiaomi FlipBuds Pro

Xiaomi sa nebojí ani prémiovej triedy a tak prináša na náš trh aj model FlipBuds Pro. Slúchadlám nechýba nič vo výbave a dorovnajú aj konkurenciu od Samsungu.

Ich dizajn je zaujímavý – nepodobajú sa až tak na AirPody, ako väčšina podobných slúchadiel. Avšak lesklý povrch vám môže prekážať, nakoľko zachytáva odtlačky prstov. Ešte jedna nepríjemnosť – aplikácia XiaoAI vie len po čínsky. Ak však máte smartfón od Xiaomi, túto aplikáciu vám netreba – všetky nastavenia viete vykonávať cez kartu zariadenia FlipBuds Pro.

Zvuk však majú skvelý a ANC dostačujúce na to, aby odfiltrovalo vzdialené hlasy alebo zvuky. Výdrž je podobná ostatným modelom – 7 hodín bez ANC a 5 s ANC. Krabička nabije slúchadlá zhruba štyrikrát.

Xiaomi FlipBuds Pro
Xiaomi FlipBuds Pro | Zdroj: Mi.com

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Pro

Sú o generáciu staršou, ale stále skvele vybavenou alternatívou k vyššie spomínaným FlipBuds Pro. Tieto slúchadlá však vyzerajú viac “AirPodovo”, majú matnú krabičku a ponúkajú LHDC kodek.

V oblasti zvuku a ANC sú o niečo pozadu. Rovnako aj ovládanie je tu o niečo horšie – kým na FlipBuds Pro ovládate slúchadlá “štipnutím” za stonku, tento model podporuje len dotyk hornej, keramickej časti slúchadiel. Ešte jedna nevýhoda nakoniec – slúchadlá sú lokalizované pre čínsky trh – teda hlasové pokyny, ktoré počujete zo slúchadiel sú v čínštine. Rovnako tak aj aplikácia, čo je problém aj pri FlipBuds Pro.

Na jedno nabitie však vydržia hrať až 9 hodín bez ANC a 7 hodín s ANC, čo sú výborné čísla. Krabička nabije slúchadlá zhruba dva a pol krát.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Pro
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Pro | Zdroj: Mi.com

Najlepšie Bluetooth slúchadlá značky Huawei

Huawei FreeBuds Pro

Sa vyznačujú najmä skvelým ANC, vcelku originálnym dizajnom a živým zvukom. Slúchadlá sú skutočne Pro modelom – ponúkajú podporu aplikácie, bezdrôtové nabíjanie, detekciu nosenia v ušiach a ďalšie chuťovky.

Zvuk je, ako sme už spomínali, živý, nechýba mu žiadna zložka. Najviac si však užijete vokály. Slúchadlá sa ovládajú stlačením stonky – majú totiž senzor tlaku.

Ak by sme ich mali za niečo kritizovať, bol by to nešikovný dizajn krabičky, kvôli ktorej môže byť náročné občas vybrať slúchadlá. Hracia doba je zhruba 4 a pol hodiny s ANC a asi 7 bez neho. Krabička nabije slúchadlá zhruba trikrát.

huawei-freebuds-pro
Huawei FreeBuds Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Huawei FreeBuds 4

Huawei FreeBuds 4 sú o triedu nižšie, v porovnaní s FreeBuds Pro. Avšak Pro vyšli pred rokom, čiže ich cena je viac menej podobná. Kvalitou však, už budú FreeBuds 4 mierne zaostávať. To sa týka zvuku, ale aj ANC.

Vokály sú v poriadku aj pri tomto modeli, akurát basy nie sú také výrazné, ako by mohli byť. Dizajnovo vyzerajú slúchadlá skvelo a prémiovo, hlavne v striebornej farbe. Poteší aj funkcia ovládania hlasitosti posúvaním prstu po nožičke.

FreeBuds 4 vydržia na jedno nabitie hrať asi 4 hodiny bez ANC, s ním len 2 až 2 a pol hodiny. To je tiež mierne podpriemerná výdrž. Slúchadla krabička nabije asi päťkrát.

Huawei FreeBuds 4
Huawei FreeBuds 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najlepšie športové Bluetooth slúchadlá

JBL Endurance Peak II

JBL má skvelé slúchadlá na beh s hákom okolo ucha, aby vám za žiadnu cenu nevypadli. Túto funkciu určite oceníte pri behu alebo akomkoľvek náročnom športe. Navyše majú certifikáciu IPX7 čiže odolajú aj dažďu alebo potu.

Kvalita zvuku je na slušnej úrovni a pri behu nie je až tak podstatná, čiže nečakajte nič na úrovni napr. Sony WF-1000XM4. Slúchadlá navyše dokážu fungovať aj v mono režime, čiže ak kvôli bezpečnosti preferujete používanie len jedného slúchadlá, tak je to v poriadku. Pri behu a pohyblivých činnostiach vám však môže trochu vadiť hrúbka a váha puzdra.

Slúchadlá nemajú ANC, čo je v poriadku, resp. nie je bezpečné mať potláčanie okolitých zvukov v blízkosti ciest. Slúchadlá vydržia na jedno nabitie šesť hodín a krabička nabije slúchadlá štyrikrát.

JBL Endurance Peak II
JBL Endurance Peak II | Zdroj: JBL.sk

Beats PowerBeats Pro

Sú skutočne univerzálne športové slúchadlá. Ponúkajú síce slabšiu ochranu voči vode (IPX5), ale za to určite oceníte iné vychytávky – hardvérové tlačidlá pre ovládanie alebo bezdrôtové nabíjanie slúchadiel.

Beats slúchadlá hrajú skutočne skvele. Avšak to by sa aj patrilo k ich vyššej cene, ktorá sa pohybuje na úrovni blízko 200 €. Nevýhodou môže byť aj väčšia krabička slúchadiel. Základy inak tieto slúchadlá zvládli skvelo.

Ani Beats nemajú ANC. Slúchadlá inak vydržia až 9 hodín na jedno nabitie + krabička vám dodá ďalších 15 hodín.

Beats Powerbeats Pro
Beats Powerbeats Pro | Zdroj: Beatsbydrdre.com

Najlepšie Bluetooth slúchadlá, ktoré si nasadíte cez hlavu

Sony WH-1000XM3

Jednoznačne kvalitné slúchadlá do každého prostredia. Známe Sony slúchadlá vynikajú kvalitným zvukom i ANC. Na trhu je aj novší model Sony WH-1000XM4, avšak rozdiely medzi nimi sú malé a neospravedlňujú takmer sto eurový rozdiel.

Vlajkové slúchadlá od Sony sú neuveriteľne pohodlné – zrejme jedny z najpohodlnejších náhlavných slúchadiel, aké môžete nájsť. Na internete dominujú rebríčkom najlepších slúchadiel, čiže o ich kvalite presvedčia každého.

Ich výdrž na jedno nabitie sa pohybuje okolo 30 hodín.

Sony WH-1000XM3
Sony WH-1000XM3 | Zdroj: Sony.sk

JBL Tune 510BT

Ak nie ste ochotný minúť dve stovky za slúchadlá, tak potom JBL Tune 510BT sú ako stvorené pre vás. Ponúkajú slušný zvuk s výraznými basmi, takže basofilov určite uspokoja.

Ak ste náročnejší a zvuk vám na prvé počutie neulahodí, stiahnite si nejaký ekvalizér, alebo ak máte Spotify, určite si upravte kvalitu zvuku.

Síce nemajú ANC, ale to by ste im pri cenovke okolo 50 € mohli odpustiť. Slúchadlá vydržia na jedno nabitie zhruba 40 hodín, čím prekonajú aj drahšiu konkurenciu.

JBL Tune 510BT
JBL Tune 510BT | JBL.sk

BONUS 1: Najlepšie Bluetooth slúchadlá pre používateľov so slabým sluchom

Kým viacero slúchadiel v našom výbere má okrem ANC aj ambientný režim, ktorý robí presný opak toho, čo ANC – zvýrazňuje okolité zvuky, slúchadlá od Samsungu majú častokrát ešte silnejší režim. Tento režim sa nachádza v aplikácii a jeho úlohou je ešte zosilniť už tak silný ambientný režim. Podporujú ho modely Samsung Galaxy Buds+, Samsung Galaxy Buds Live, Samsung Galaxy Buds Pro a Samsung Galalxy Buds2.

BONUS 2: Najlepšie Bluetooth slúchadlá pre ženy

Huawei FreeBuds Lipstick

Slúchadlá v krabičke od rúžu? Prečo nie. Okrem prémiového vzhľadu majú aj prémiový zvuk (samozrejme, aj prémiovú cenu).

Slúchadlá sú otvoreného typu, čiže pri počúvaní hudby (a aj so zapnutým ANC) budete počuť zvuky okolia. Zvuk nie je zlý, možno mu trochu chýbajú basy. Za negatívum môžme považovať aj ich prednosť – dizajn, ktorý sa nemusí páčiť každému a z fotiek môže vyzerať lacno, ale v skutočnosti to tak nie je a slúchadlá ponúkajú prémiový pocit.

Slúchadlá vydržia na jedno nabitie zhruba 4 hodiny bez ANC a 2,5 hodiny s ANC, čo je trocha málo. Krabička následne nabije slúchadlá ešte takmer päťkrát.

Huawei FreeBuds Lipstick balenie
Huawei FreeBuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

21.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+