MojAndroid

Huawei už niekoľko bezdrôtových slúchadiel na trhu má, no predstavenie tohto nevšedného modelu nečakal asi nikto. Vnútornosti modelu FreeBuds 4 dostali nový, luxusný dizajn určený najmä pre dámy. Aktuálne testovaný model okrem zaujímavého výzoru lákajú aj na kvalitný zvuk, aktívne potlačenie hluku či pohodlné nosenie. Nápad vytvoriť slúchadlá v tvare rúžu bezpochyby zaujal, no vynikajú aj v niečom inom, ako je ich vzhľad? Toto je recenzia slúchadiel Huawei FreeBuds Lipstick.

Recenzia Huawei Freebuds Lipstick: Balenie

Slúchadlá nájdeme v prémiovo pôsobiacej krabičke, spolu s USB-C nabíjacím káblom a povinnou dokumentáciou. V balení slúchadiel obvykle nájdeme aj ďalšie veľkosti penových nástavcov, no tento model je navrhnutý bez nich.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick balenie
Balenie Huawei FreeBuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

Dizajn

Zariadenie okamžite upúta pozornosť svojím netradičným dizajnom, ktorý (ako názov prezrádza) bol inšpirovaný rúžom. Originalitu oceňujem, ale v prvom rade viac to, že nešla na úrok kvalitnému spracovaniu. Čierna krabička so zlatými akcentmi vyrobená z nerezovej ocele pôsobí prémiovo nie len na fotkách, ale aj pri držaní.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick
Zaujímavý dizajn Huawei FreeBuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

Jediné čo jej môžem vytknúť je, že zachytáva odtlačky prstov kvôli lesklému finišu. Tie však našťastie vidno len pod priamym svetlom. Luxusnému dojmu dopomáha aj vyššia váha, ktorá sa zastavila na 84,5 gramoch. Vo svete smartfónov a smart príslušenstva sa vyššia váha väčšinou považuje za negatívum, no v tomto prípade je to určite výhoda.

Po otvorení krabičky na vás budú čakať dve červené slúchadlá, ktoré svojim dizajnom pripomínajú Apple AirPods. Nejde teda o klasické štupľové slúchadlá, ale o slúchadlá s plastovým telom, nožičkami a bez penových nástavcov. No aj napriek tomu sú veľmi pohodlné, dokonca aj pri dlhšom nosení. Svoje robí aj ich nízka hmotnosť, každé zo slúchadiel má len 4,1 gramov.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick slúchadlá
Detail slúchadiel Huawei Freebuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

Ovládanie

Obe slúchadlá sa dajú ovládať pomocou dotykovej plochy, ktorá je umiestnená v ich nožičkách. Z môjho pohľadu je to menej praktické riešenie v porovnaní s umiestnením dotykovej plochy na štupľových slúchadlách. Narábanie s dotykovou plochou bolo v tomto prípade náročnejšie a menej pohodlné. Avšak stále je to omnoho lepšie, ako nemať na slúchadlách dotykovú plochu vôbec.

Čo sa týka samotných skratiek, skladbu je možné prehrať alebo zastaviť dvojitým ťuknutím. Rovnaké gesto funguje aj na zdvihnutie alebo ukončenie hovoru. No ak vám tieto prednastavené možnosti nevyhovujú, v aplikácií Huawei AI Life môžete dvojité ťuknutie nastaviť na preskakovanie skladieb alebo na prebudenie hlasového asistenta. Taktiež je možné nastaviť rozličné gestá pre každé slúchadlo zvlášť.

Ďalej je k dispozícii aj gesto ťuknutia a podržania, ktoré ovláda ANC a taktiež dokáže odmietnuť prichádzajúci hovor. Pomocou slúchadiel sa navyše dá ovládať aj hlasitosť, posúvaním prsta hore alebo dole po dotykovej ploche.

Huawei FreeBuds Lipstick
Huawei FreeBuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

Pre potvrdenie toho, že zariadenie zaregistrovalo váš dotyk pri snahe zapnúť alebo vypnúť aktívne potlačenie hluku, vám slúchadla povedia, či je funkcia aktívna alebo nie. Chýba mi však zvuk na potvrdenie, že sa slúchadlá pripojili k mobilu alebo počítaču. Namiesto toho vydajú zvuk len keď ich vložím do uší.

Huawei FreeBuds Lipstick: ANC a zvuk

Model Huawei FreeBuds Lipstick síce vyzerá zaujímavo, no otázka znie, aká je jeho kvalita zvuku. Koniec koncov, stále sú to len slúchadlá a majú byť v prvom rade funkčné. Našťastie v tomto smere nesklamali a ponúkajú čistý, vyvážený zvuk s dostatkom dynamického rozsahu. V predvolenom režime neprevažujú basy ani výšky, no v aplikácii je možné jednu zo zložiek zvýrazniť.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick v uchu
Takto vyzerajú slúchadlá v uchu | Zdroj: Zdenka Smalecová

Na vlajkové bezdrôtové slúchadlá sa tento model síce nechytá, no ak patríte k menej náročným používateľom, budete spokojní. V kvalite nezaostávajú ani použité mikrofóny a telefonovanie je cez slúchadlá bezproblémové. Oceňujem aj to, že prehrávaný zvuk sa takmer okamžite zastaví po vytiahnutí slúchadla z ucha. Následne sa opäť pustí, keď slúchadlo vložím späť.

Osobne preferujem zvukový výstup otvorenej konštrukcie, jej nevýhodou je však vysoká priepustnosť zvuku a takmer neexistujúce pasívne potláčanie hluku. Tu však na scénu prichádza ANC. Aktívnemu potlačeniu hluku na slúchadlách s uzavretou konštrukciou sa ani zďaleka nevyrovná, no zvládne potlačiť menej výrazné zvuky. Najviac sa mi ANC pozdávalo v menej rušných prostrediach. Vtedy odfiltrovalo bežný šum, čo zlepšilo jasnosť prehrávanej hudby, ale nechalo prenikavejšie tóny, ako napríklad hlasy. Vďaka tomu som mala stále prehľad, čo sa okolo mňa deje. Pri zapnutí funkcie vonku, na hlučnej ulici, bol rozdiel bohužiaľ cítiť len na výdrži batérie.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick: Aplikácia

Slúchadlá sa dajú bez problémov používať aj bez aplikácie, no ak z nich chcete vyťažiť maximum, odporúčam stiahnuť si ju. Nájdete ju v obchode Huawei AppGallery pod názvom AI Life. Po spárovaní sa hneď na úvodnej obrazovke aplikácie zobrazí karta so slúchadlami a v prípade, že sú pripojené, aj ich aktuálna kapacita batérie. Po kliknutí na kartu sa dostanete k nastaveniam slúchadiel.

Huawei FreeBuds Lipstick s aplikáciou
Základná obrazovka aplikácie | Zdroj: Zdenka Smalecová

Medzi prvými nás čaká takzvané Centrum pripojenia, kde sa zobrazia všetky zariadenia, na ktoré boli slúchadlá kedy pripojené. Následne viete niektoré z nich vymazať alebo deaktivovať automatické pripojenie. Taktiež si viete zvoliť preferované zariadenie alebo zapnúť možnosť Duálne pripojenie, ktorá umožní slúchadlá pripojiť na dve zariadenia súčasne.

Ďalej v aplikácii nájdeme tlačidlo na zapnutie alebo vypnutie potláčania hluku, kde si môžete zvoliť aj jeho intenzitu. Automaticky je nastavený Všeobecný (silnejší) režim, no môžete ho prepnúť na takzvaný Útulný režim, ktorý ponúkne len mierne potlačenie hluku. No vzhľadom na to, že ANC slúchadiel pri silnejšom režime dokáže odfiltrovať len minimum hluku, v používaní slabšieho režimu nevidím zmysel.

Oproti funkcii potláčaniu hluku tu máme aj možnosť zosilniť okolité hlasy, ktorá je určená pre slabšie počujúcich používateľov. Po jej povolení aplikácia vykoná krátky test sluchu na zistenie toho, ktoré frekvencie počujete lepšie a ktoré horšie. Následne vám vytvorí vlastný profil, podľa ktorého upraví zreteľnosť hlasov.

O niekoľko pixelov vedľa nás čaká (pre niektorých možno najzaujímavejšia) časť Kvalita zvuku, kde sa nachádza veľmi zjednodušený ekvalizér. Ponúka žiaľ len tri režimy – Predvolený, Zosilnenie basov a Zvýraznenie výšok. V tejto sekcii nájdeme aj možnosť na zlepšenie kvality počas hovoru, avšak problémy s čistotou zvuku som počas hovorov nemala a nemala som potrebu funkciu zapínať.

Na konci strany nájdeme už len funkciu Nájsť moje slúchadlá, sekciu Nastavenia s možnosťou určiť, či sa má zvuk automaticky pozastaviť po vybratí slúchadiel a na záver dôležitá sekcia s možnosťou slúchadlá aktualizovať na najnovšiu verziu.

Výdrž a nabíjanie

Podľa výrobcu slúchadlá zvládnu maximálne 22 hodín výdrže spolu s nabíjacou krabičkou. Pri zapnutom ANC táto hodnota klesne na 14 hodín. Bez krabičky FreeBuds Lipstick údajne vydržia 4 hodiny bez ANC a 2,5 hodiny so zapnutým ANC. Pri počúvaní na menej ako polovičnej hlasitosti sa mi podarilo dostať k týmto číslam. S vyššou hlasitosťou však počítajte so slabšou výdržou.

Udávané hodnoty rekordy nelámu a náročnejším používateľom to stačiť nemusí, no veľkou výhodou je rýchle nabíjanie. Každé slúchadlo v sebe skrýva 30 mAh batériu, pričom z nuly na sto sa dokážu nabiť za 50 minút. To znamená, že už po pár minútach v krabičke budú mať šťavu na ďalších niekoľko desiatok minút počúvania. S nabíjaním je na tom rovnako aj krabička, jej batéria s kapacitou 410 mAh sa z nuly na sto nabije za 50 minút.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick: Záverečné hodnotenie

Spočiatku som sa bála, že celková kvalita zariadenia nebude najlepšia a že výrobca všetky svoje prostriedky investoval do unikátneho dizajnu. Moje obavy sa našťastie nenaplnili a slúchadlá dokázali obhájiť svoju vyššiu cenu aj slušnou kvalitou zvuku a postačujúcou výdržou. V týchto oblastiach sa však nevyrovnajú najlepším bezdrôtovým slúchadlám na trhu, takže náročnejším používateľom asi stačiť nebudú.

Čistota a vyváženosť podaného zvuku zaistí fajn zážitok z počúvania akéhokoľvek žánru. No v prípade potreby je podanie basov a výšok možné upraviť v aplikácii AI Life. Štvorhodinová výdrž batérie bez zapnutého ANC v súčasnosti patrí medzi lepší priemer a na bežné používanie viac než postačí. Musím pochváliť aj kvalitu mikrofónov, telefonovanie cez slúchadlá bolo úplne bezproblémové. Rovnako skvelé bolo aj pohodlie pri nosení, za čo môžeme vďačiť podarenému dizajnu, ktorý vyniká aj kvalitou spracovania, nie len originalitou.

Huawei FreeBuds Lipstick
Huawei Freebuds Lipstick | Zdroj: Zdenka Smalecová

Čo sa mi na tomto modeli až tak nepozdávalo, je pasívne aj aktívne potlačenie hluku. Pasívne potlačenie kvôli otvorenej konštrukcii je veľmi slabé a rovnaké tvrdenie platí aj o ANC. Aktívne potlačenie vie v niektorých situáciách odfiltrovať nepríjemný šum, no svoje využitie nájde skôr v menej hlučných prostrediach.

Recenzia Huawei FreeBuds Lipstick: Špecifikácie

Rozmery a hmotnosť 41,4 x 16,8 x 18,5 mm, 4,1 g (slúchadlo)
70 x 27,4 x 27,4 mm, 84,5 g (nabíjacie puzdro)
Reproduktor 14,3 mm membrána
ANC áno
Kapacita batérie 30 mAh (slúchadlo)
410 mAh (nabíjacie puzdro)
Doba prehrávania 2,5 hodín s ANC
4 hodiny bez ANC
Nabíjanie Slúchadlá: cca hodinu z nuly na sto
Krabička: cca hodinu z nuly na sto bez slúchadiel
Konektivita Bluetooth 5.2
Vodoodolnosť IPX4
Cena Huawei FreeBuds Lipstick 249 eur

Plusy

  • originálny dizajn
  • kvalitné spracovanie
  • pohodlné aj na dlhšie nosenie
  • rýchle nabíjanie
  • slušný zvuk
  • dobrá kvalita pri telefonovaní

Mínusy

  • slabšie ANC
  • neexistujúce pasívne tlmenie hluku
  • priemerná výdrž

Konkurencia

Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro
Apple AirPods Pro | Zdroj: Apple.sk

Dlhodobo najobľúbenejšie bezdrôtové slúchadla na trhu, aj keď dizajnom sa recenzovanému modelu približujú skôr klasické Apple Airpods. Pro model však od Huawei FreeBuds Lipstick nemá ďaleko výdržou, funkciami a cenou. Ponúkajú aktívne potlačenie hluku, certifikáciu IPX4 či 4,5 hodinovú výdrž. Samozrejme im nechýba ani kvalitný zvuk alebo podpora operačného systému Android.

Samsung Galaxy Buds Pro

Samsung Galaxy Buds Pro
Samsung Galaxy Buds Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Model Galaxy Buds Pro od juhokórejského výrobcu Samsung sa síce odlišuje dizajnom, no vyniká až osem hodinovou výdržou batérie, reproduktorom s dvoma membránami, certifikáciou IPX7 či u niektorých predajcov aj výrazne nižšou cenou. Nezaostávajú ani kvalitou zvuku a funkčnosťou aktívneho potláčania hluku.

23.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+