MojAndroid

Európska únia sa už dlhšie zaoberá možnosťami nabíjania elektronických zariadení. Riešením je používanie USB-C konektoru pre všetky, ktoré sa predávajú na jej území. Mať zavedený jeden štandard so sebou prináša množstvo výhod.

USB-C ako štandard na Slovensku aj v EÚ

Používateľ už nebude musieť rozmýšľať nad tým, aký kábel k akému zariadeniu zobrať. Bude stačiť len jeden, pomocou ktorého nabije úplne všetko. Zdá sa to ako ideálny scenár a dokonca by to mohlo fungovať. Časy, kedy každý výrobca využíval svoj vlastný typ, sú už dávno preč. Dnes sa vlastného konektora drží prakticky už len Apple, no nie nadlho.

Nemali by ste prehliadnuť:

A americká spoločnosť bude musieť, minimálne v EÚ, prejsť na USB-C. Teda ak chce v EÚ svoje zariadenia naďalej predávať. Lightningu sa však nechce len tak vzdať a vyzerá to tak, že to používateľom opäť trochu sťaží. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v článku Apple sa nechce zmieriť s USB-C konektorom. Bez výnimiek to predsalen nebude. Pre tých menej znalých sme pripravili aj článok o USB-C, ktorý vysvetľuje základné princípy fungovania, jednotlivé verzie a podobne.

Keďže Slovensko je súčasťou Európskej únie, nové nariadenie bude platiť aj u nás. Slovenská vláda schválila novelu, ktorá zjednotí nabíjanie aj u nás. Hlavným dôvodom je prevzatie spomínaných ustanovení EÚ.

“Používanie spoločných nabíjacích zariadení pre rôzne typy rádiových zariadení bude viesť k celkovému zvýšeniu pohodlia spotrebiteľov a zníženiu množstva elektronického odpadu, ktorý vzniká z elektrických a elektronických zariadení,” uvádza Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR na svojom webe.

USB-C bude nutné používať na týchto zariadeniach

Účinnosť nariadenie nadobudne 28. decembra 2024 a platiť bude pre mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, slúchadlá s mikrofónom, ručné konzoly pre videohry, prenosné reproduktory, elektronické čítačky, klávesnice, myši, mobilné navigačné systémy a slúchadlá do uší. Od 28.4.2026 aj pre notebooky.

Náš tip
USB-C konektor pre všetky zariadenia. Toto je dátum, kedy to začne platiť
10.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+