MojAndroid

Spotrebitelia už nebudú pri každom nákupe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku a na nabíjanie im bude stačiť jednotný USB-C konektor. Bez ohľadu na výrobcu budú môcť používať jednu nabíjačku pre celý rad malých a stredných prenosných elektronických zariadení. Cieľom legislatívy je zníženie elektronického odpadu a zvýšenie udržateľnosti týchto zariadení.

Rozhodnutie padlo už v júni

Európska únia sa dohodla na jednotnom štandarde pre nabíjanie prenosných zariadení už v júni tohto roku. Dôvodom tohto rozhodnutia bola na prvom mieste ekológia. Ročne vytvárajú nepoužívané nabíjačky v Európskej únii až 11-tisíc ton odpadu. Okrem toho už používatelia nebudú musieť kupovať k rôznym zariadeniam odlišné nabíjačky. To bude aj z praktického hľadiska veľkou výhodou pri nabíjaní.

Pre všetkých výrobcov budú platiť rovnaké pravidlá

Rozhodnutie sa nebude týkať len nových mobilných telefónov, tabletov alebo digitálnych fotoaparátov. Okrem týchto zariadení budú musieť výrobcovia USB-C konektor osadiť aj v slúchadlách, prenosných reproduktoroch, elektronických čítačkách, klávesniciach, myšiach a navigáciách, ktoré sa dajú nabíjať pomocou káblového konektora.

Xiaomi 12T
Nabíjací konektor I Zdroj: Jakub Marcin

Keďže je rozhodnutie parlamentu oficiálne zverejnené, platiť bude bez výnimky a pre všetkých výrobcov. A to aj pre spoločnosť Apple, ktorá sa dlhodobo snaží využívať na svojich zariadeniach vlastný konektor Lightning port. Pre notebooky bude toto rozhodnutie platiť rovnako, no až od roku 2026. 

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Pravidlá sa vzťahujú iba na zariadenia, ktoré ponúkajú káblové nabíjanie, čo v praxi znamená, že tie, ktoré sa nabíjajú iba bezdrôtovo, nebudú nútené používať USB-C. Otázkou preto ostáva, či niektorí výrobcovia v budúcnosti využijú túto možnosť a konkrétne zariadenia bude možné nabíjať iba bezdrôtovo.

USB-C konektor: známy je už oficiálny dátum

Nové rozhodnutie vstúpi do platnosti už o 20 dní. Jednotlivé členské štáty však majú 24 mesiacov na jeho uplatnenie podľa vnútroštátneho práva. Podľa portálu theverge.com oficiálny termín, od ktorého budú musieť predávať svoje zariadenia už len s USB-C konektorom je stanovený na 28. december 2024.

Okrem Európskej únie sa USB-C port ako štandard pre nabíjanie napríklad dohodol aj v Indii. Nie je preto vylúčené, že v tomto trende budú pokračovať aj iné krajiny a výrobcovia tak budú ponúkať zariadenia s rovnakým štandardom pre nabíjanie po celom svete.

Náš tip
Hodinky, slúchadlá či smart domácnosť od Xiaomi s výraznými zľavami. Vybrali sme tie najlepšie
9.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+